Jak na věc


nemocnice na bulovce ortopedie

Film o seriálu Nemocnice na kraji města - nové osudy

    V legendárním seriálu se budeme setkávat s lékaři z ortopedie, kde pracuje řada výborných chirurgů – primář Sova (L. Chudík), MUDr. Blažej (J. Abrhám), MUDr. Štrosmajer (M. Kopecký) či nepříliš zdatný MUDr. Cvach (J. Vinklář) a nově příchozí mladá lékařka Čeňková (E. Balzerová). Je tu ale i půvabná sestřička Ina Galušková (A. Čunderlíková), řidič sanitky Roman Jáchym (J. Hanzlík) či primářka ARO Dana Králová (J. Štěpánková) nebo MUDr. Vladimír Řehoř (F. Němec), svérázná sestra Marta Huňková (I. Janžurová) a mnoho dalších postav z nemocnice i mimo ni.
    Naším posláním je pomáhat nemocným a zajistit klientům kvalitní, vysoce specializovanou péči. Nezbytné je přitom neustále zvyšování kvality a bezpečí. Chceme být špičkovým, neustále se rozvíjejícím zdravotnickým zařízením orientovaným na potřeby a přání klientů.
    Oblastní nemocnice Kladno je akutní lůžkové zařízení s ambulantní složkou a odbornými poradnami. Jsme zásadním poskytovatelem zdravotních služeb v Kladně a okolí a páteřní nemocnicí Středočeského kraje. Poskytujeme vysoce profesionální, komplexní zdravotní péči.


Nemocnice na kraji města - nové osudy

    Natáčení první, třináctidílné série začalo v roce 1976 s Karlem Högerem v roli primáře Sovy. Höger však půl roku po začátku natáčení zemřel, a tak byl narychlo vybrán slovenský herec Ladislav Chudík. Nemocnice na kraji města se poprvé na obrazovce objevila 5. listopadu 1978 a vzápětí se stala doslova legendou. Ve své době byl seriál autora Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka největším projektem a po úspěšné první sérii si divácký zájem (nejen u nás, ale i v dalších zemích Evropy, především v Německu) vynutil pokračování. V roce 1981 bylo natočeno nových 7 dílů (14.-20. díl), které navázaly na mimořádně úspěšnou první sérii. Premiéra prvního dílu sedmidílné druhé série byla 22. listopadu 1981.
    Nemocnice na kraji města byla z Dietlových seriálů asi nejúspěšnější, a přitom na začátku nebylo, jak by se mohlo zdát, téma práce lékařů a zdravotních sester, ale prostě chuť napsat velký milostný příběh. Jaroslav Dietl byl nejlepším televizním autorem své doby. Kritici mu vyčítají, že jeho televizní seriály se jen tvářily jako realita. To ale Jaroslav Dietl nikdy nepopíral. Nepsal přece odborné práce nebo literaturu faktu, spíš televizní pohádky pro dospělé. A je opravdu chybou autora, když jeho práci divák uvěří, když mu naslouchá a ztratí přitom potřebný odstup? Někdo možná namítne, že Jaroslav Dietl jen sloužil ideologii a byl spolutvůrcem masové kultury, tak jaké je to vlastně umění. Ale srovnávejme jen to srovnatelné. Televizní příběh není kniha nebo divadelní hra a scénárista televizních seriálů nemusí být Hemingway nebo Shakespeare. Od jisté doby ale platí, že by dobrý český televizní scénárista měl být alespoň takovým vypravěčem, jako byl Jaroslav Dietl.


Pokračování příště: Nemocnice na kraji města

    Naším cílem je především spokojený pacient. Chceme, aby se našim klientům dostávalo špičkové a bezpečné poskytované zdravotní péče, která závisí nejen na profesionalitě, odpovídajícím zdravotnickému zařízení, ale také na ekonomické stabilitě společnosti.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00