Jak na věc


náledí v klatovech dnes

Nové vozy zdražují, do cen ojetin se to zatím nepromítá

    úkaz, který je v zimě na silnicích nejnebezpečnější. Černý led vznikne, když na vozovce umrzne tenká souvislá vrstva vody. Vytvoří neviditelnou, ale velmi kluzkou krustu, která někdy vypadá jako normálně mokrá vozovka. Po takovém zrcadle se rozjedete a už nezastavíte, kdybyste dělali cokoliv. Auta kloužou popředu, bokem i pozadu...
    Základní poučka zní: točit volantem ve stejném směru, jakým klouže zadek auta, držet volant pevně a nešlapat na brzdy, aby se nezablokovala kola. Určitě pomůže vyšlápnout spojku, čímž se auto zklidní!
    U přetáčivého smyku (zadek se vás snaží předjet a být v zatáčce dřív než předek) klouže zadní náprava a předek stáčí dovnitř zatáčky. Vyšlápněte spojku a točte volantem do protisměru pohybu auta, tedy proti zatáčce.
    Rozhodně se vyplatí absolvovat školu smyku, získáte díky tomu větší jistotu a budete vědět, jak se chovat v různých situacích:
    Podle toho se rozhodněte, jestli vůbec vyrážet, a kudy jet nebo kde si dát radši přestávku, když už jste na cestě. Pokud se dostanete do situace, v níž si netroufáte řídit, radši zastavte a počkejte
    Ve většině krajů České republiky hrozí náledí. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu začne platit v sobotu od osmi hodin večer do neděle do devíti ráno.


V Česku naplno udeří mrazy. Přes den bude i minus 9 stupňů!

    U nedotáčivého smyku (klouže hlavně přední náprava) se auto smýká ze zatáčky předkem ven a zadku se do zatáčky nechce. Vyšlápněte spojku a lehce postupně rovnejte kola, takže než se chytí, zmenšujte jejich natočení do zatáčky.
    Černý led může vzniknout na mostech přes řeky, pod podjezdy, kam nesvítí slunce, nebo v údolích, kam steče voda a je tam nižší teplota či tam leží mlha. Na taková místa dejte při zimních cestách velký pozor.
    Když vám připadá silnice mokrá, ale od kol ostatních aut nic neodstřikuje, je to pravděpodobně tady! Ale nepanikařte, prudké brždění nebo jiná zbrklá reakce, to by byla ta největší chyba.
    Zatímco vrstvu sněhu na silnici vidíte snadno, ledovku málokdy rozpoznáte, obzvlášť, když je tma, šero, mlha nebo do toho sněží. Orientujte se podle toho, jak se chová vaše auto, zkuste si kontrolovaně přibrzdit. Pomůžou i údaje z venkovního teploměru - jakmile teplota klesne k nule nebo pod ní a je vlhko, buďte hodně oparní. Hlavně při brždění a v zatáčkách nebo při přejíždění z pruhu do pruhu. A upravte rychlost. Taky sledujte auta před vámi, reagujte, jakmile uvidíte, že to ostatním klouže. Když vidíte první auto ve škarpě, může být na reakci už pozdě.


V koloně na D1 se vzpříčil kamion, dálnice dvě hodiny opět stála!

    Dálnice D4 ve směru na Strakonice byla uzavřená kvůli nehodě tří aut, která se stala v sobotu před sedmou hodinou ráno. Pro zraněnou ženu musel letěl záchranářský vrtulník.
    Pracovníci technických služeb v mnoha městech nestíhají zimní údržbu chodníků, a v nemocnicích tak denně končí s různými zlomeninami desítky lidí. A už se objevují i první žaloby.
    Sníh a náledí ráno potrápily řidiče také na jihu Čech. Záchranáři zasahovali u několika nehod. Ve Strážkovících na Českobudějovicku sjelo auto do požární nádrže. Lidé se z vozidla naštěstí dostali včas.
    Silný vítr bude na většině Česka foukat až do středy, potom by se mělo mírně oteplit. V polovině týdne dokonce teploty mohou stoupat až na šest stupňů. O víkendu se pak o slovo přihlásí mrazivé počasí, podle meteorologů by se rtuť během celého dne neměla dostat nad bod mrazu.


VELKÝ PŘEHLED změn bodů i pokut. Takhle chce vláda trestat řidiče

    Zatímco v jedné části republiky může být sucho, ve vedlejším kraji už můžou silnice pořádně klouzat. Náledí taky občas přijde náhle se setměním, mlhou nebo prudkým ochlazením. Meteorologové před možným výskytem většinou varují a z aktuálních dopravních informací v navigačních aplikacích či v rádiu snadno zjistíte, jaká je situace na vaší trase.
    Je opravdu nutné vyjíždět autem? Pokud je silnice před domem jako zrcadlo a silničáři nikde, možná bude bezpečnější doklouzat pěšky na zastávku autobusu nebo vlaku.
    Na náledí nejde jen o vaše reakce, ale i o reakce ostatních. Hlavně řidič, který jede za vámi, by měl mít dost času na to, aby stihl reagovat na chování vašeho auta a na náledí vás nesejmul. Když chcete přibrzdit, dělejte to pomalu a s předstihem, aby viděl, co máte v úmyslu a jestli vaše auto na vozovce neklouže. Pozorně sledujte i chodce, kteří mohou na ledovce snadno sklouznout z chodníku. A počítejte s delší brzdnou dráhou před přechody. Čtěte okolí a sami buďte čitelní.
    V pondělí zasáhla silná bouře město Santa Rosa v Argentině. Déšť, který zaplavil ulice měst, byl doprovázen krupobitím. Z nebe padaly kroupy o velikosti pingpongových míčků. Počasí trápilo také Itálii, kde bylo během dvanácti hodin zaznamenáno 18 tisíc blesků a několik vodních smrští.


Sníh a ledovka na silnicích: Auta stála na Vysočině i na Plzeňsku

    Na náledí se snažte za volantem zachovat klid. Jeďte co nejplynuleji bez náhlého dupání na brzdu i na plyn nebo škubání volantem. Pomalu uberte rychlost, řiďte defenzivně, pomalu a v klidu. Udržujte si větší odstup od auta před vámi.
    Když už se vám auto na náledí smýkne, je třeba znát alespoň základní pravidla, jak smyk zvládat. Moderní asistenční systémy jsou skvělými pomocníky, ale rozhodně nezvládnou každou situaci.
    Skutečně se vám vyplatí riskovat, že svoje auto na ledu prostě nezkrotíte a rozbijete? Když už opravdu musíte vyrazit, jeďte s dostatečným předstihem a rozhodně nespěchejte, je lepší dorazit pozdě, než vůbec. A nebude ostuda ani, když cestu vzdáte třeba v půlce.
    V Česku bude až do zítřejšího rána vydatně chumelit. Na některých místech může napadnout až 20 centimetrů sněhu. Od úterního večera se také tvoří náledí. Velmi špatné podmínky na silnicích už v úterý večer výrazně zkomplikovaly provoz na dálnici D1, kde se kolem 130. kilometru vytvořila kolona stojících a pomalu popojíždějících vozidel dlouhá skoro dvacet kilometrů. Policie musela kvůli nájezdu sypačů dálnici dočasně uzavřít. Dopravu sníh komplikuje ve velké části republiky.


Ujeďte zbytečným problémům. 10 tipů, jak v pohodě jezdit na sněhu

    Od úterního rána husté sněžení i ledovka na některých místech České republiky komplikovaly dopravu. Nejhorší situace byla ráno ve Zlínském, Karlovarském i Pardubickém kraji. Problémy ovšem na řadě míst vydržely až do odpoledne.
    Dopravu v Česku zkomplikovalo husté sněžení. Nejhorší situace byla na Vysočině, kde na dálnici D1 zkolabovala doprava kvůli zapadlým kamionům. Kolona ve směru na Brno měla až 35 kilometrů, na Prahu pak 20 kilometrů. Sypače nemohly kvůli stojícím autům projet, po dlouhých hodinách se podařilo zprovoznit směr na Brno, ten se však po chvíli opět zastavil, jelikož se na dálnici vzpříčil kamion.
    Zima je tu v plné síle. Zatím na silnicích nemusíme čelit větším přívalům sněhu, ale ledovka už má na svědomí první nehody. Jízda na ledu je hodně nebezpečná, přečtete si následující rady, jak ji zvládat tak, abyste se vyhnuli komplikacím, nezničili si auto a předešli zbytečným újmám.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00