Jak na věc


nárok na propustku k lékaři při mateřske

Kdy máme nárok na invalidní důchod

    Pokud nám vznikla plná invalidita před dosažením stáří 18 let, může nám být přiznám zvláštní druh invalidity - invalidita z mládí. V tomto případě nemusíme mít žádnou dobu pojištění.
    Vdává se vám dcera, jdete s dítětem k lékaři nebo se stěhujete? To všechno jsou dny, kdy prostě do práce nemůžete a máte pro to vážný osobní důvod. V takových případech ale nemusíte hned plýtvat dovolenou, máte nárok na volno s náhradou mzdy.


Buďte v teple a šik i v třeskuté zimě

    Dobrý den,potřebuji nutně poradit. V zaměstnání jsem už skoro dva roky, smlouvu mám na dobu neurčitou, plný úvazek, 40 hodin týdně. Loni jsem měla nárok na dovolenou klasicky 20dnů. Od 1.1.2009 se změnila pracovní doba na 10 hodin, krátký a dlouhý týden, tudíš za měsíc méně hodin, než udává smlouva, která ale zůstala stále stejná. Mzdová účetní mi vypočítala nárok na dovolenou pouze 14 dnů v kalendářním roce. Měsíčně odpracuji cca 160 hodin, ale smlouvu mám pořád na 40 hodin týdně. Je to normální? Ptám se až na sklonku roku, protože nejprve jsem dostala dovolenou 20 dnů, v červenci paní účetní oznámila, že se spletla a je to jen 17,5 dne a před týdnem přišla opět, že se spletla a je to jen 14 dnů. Jsem z toho opravdu nešťastná, protože mám dvě malé děti a celé Vánoce ( nepřetržitý provoz) budu muset být v práci i přesto, že mám rok dopředu nahlášenou a vyšetřenou dovolenou, na kterou už prý nemám nárok.Velice děkuji za pomoc
    Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděliDoprava na nařízenou práci přesčasPříplatek za práci v nebezpečném prostředíDovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPPHlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský listHlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?Informování o obsahu pracovního poměru podle §37Krácení dovolené na zotavenou za nemocTěžká nemoc a chuť dále pracovat
    Leden je tu a s ním konečně i ta pravá mrazivá zima. S klesajícími teplotami ale vyvstává otázka: Co na sebe, abych neumrzla, a nevypadala přitom jako jedna velká sněhová koule? My v Lunzo víme, jak na to.
    Mnoho lidí netuší, že kromě nemocenské má při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání nárok i na další náhrady škody. Ty musí vyplácet zaměstnavatel po dohodě s pojišťovnou. Podívejte se, co všechno můžete dostat.


Máte nárok na POBYT V LÁZNÍCH? Čtěte návod, jak to zjistíte

    Máte necelé dva týdny na to, abyste si (jak zákon velí) vybrali zbytek dovolené za rok 2016. Pokud jste doufali, že přebytek si po novém roce necháte proplatit, bohužel vás musíme informovat, že tuto možnost česká legislativa normálně neumožňuje. Nemusíte se ale bát, o dovolenou nepřijdete.
    Bývalý hejtman David Rath částečně uspěl s žalobou u Obvodního soudu pro Prahu 2. Rozsudek mu přiznal odškodné 12 tisíc korun za to, že byl v době nezákonné vazby přiveden k soudu v poutech. Rozhodnutí není pravomocné.
    Jste matka či otec samoživitel a nejste si jistí, na jakou finanční podporu máte nárok? Podívejte se na krátký přehled příspěvků, o které můžete žádat, a vypočítejte si jejich výši s naší finanční kalkulačkou.
    Ministr spravedlnosti Robert Pelikán přišel s převratným návrhem. Chce, aby stát platil lidem právníky i u přestupkových komisí. Návrh však vyvolal vlnu odporu. Podle některých politiků je diskriminační, nárok by na něj totiž měli pouze ti, jejichž příjem nepřesáhne 10 230 korun.


Jste na dítě sami? Spočítejte si, kolik vám dá stát! KALKULAČKY

    Invalidní důchod nemusí být trvalý, závisí na vývoji našeho zdravotního stavu. Psudkový lékař OSSZ při stanovení invalidity určí také kontrolní lékařské prohlídky, které se provádí většinou jednou za 1 – 3 roky podle závažnosti našeho zdravotního stavu. Může tak dojít ke změně invalidity na nižší nebo vyšší stupeň nebo může být zjištěno, že pokles pracovní schopnosti již neodpovídá invaliditě a invalidní důchod nám může být odebrán.
    Zdravotní stav, tedy hlavně uznaná invalidita, je jednou ze dvou podmínek pro to, aby nám byl přiznán invalidní důchod. Další podmínkou je dostatečná doba důchodového pojištění, která závisí na našem věku, viz Doba pojištění pro invalidní důchod. (Doba pojištění se nevyžaduje jen u pracovního úrazu nebo nemoci z povolání).
    Pokud jsou všechny vámi uvedené informace správné, pak podle mne by vaše roční dovolené při přepočtu na 10tihodinové směny měla činit 16 dnů. K tomu jsem došla jednoduchým výpočtem: základní data - 20 dnů dovolené ročně pro zaměstnance pracujícího 5 dnů v týdnu, fond pracovní doby 40 hod. (tzn. průměrná směna pro zaměstnance pracujícího 5 dní v týdnu je 8 hod.), přepočet na délku směny 10 hodin se provede takto. 20 dnů x 8 hodin (normální směna) = 160 hodin dovolené ročně : 10hodinová vaše směna = 16 dnů dovolené. Ovšem pozor vaše náhrada mzdy za dovolenou bude za každý den činit 10 hodin, takže v ročním součtu hodin dovolené o nic nepřijdete.


Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

    Invalidní důchod je dávka, o jejímž přiznání a výši rozhodne Česká správa sociálního zabezpečení na základě naší žádosti. Náš zdravotní stav posoudí lékaři Lékařské posudkové služby ČSSZ. Posudkový lékař při stanovení invalidity určí také vvymezení pracovního úrazu a nemoci z povolání (viz § 25 Zákona 155/1995).
    Kvůli opilému stevardovi museli čeští turisté na Korfu čekat více než pět hodin, než jejich letadlo vzlétne. A i když to muselo být hodně nepříjemné, v konečném důsledku na tom mohou vydělat. Kvůli zpoždění letu totiž mohou žádat o kompenzaci.
    Ještě vloni to vypadalo s českým lázeňstvím a jeho klienty bledě. Stát šetřil, kde mohl - i na nároku nemocných na lázně. Od ledna to už tak neplatí. Přibylo diagnóz umožňujících předepsat lázně a prodloužila se délka hrazených pobytů. Přečtěte si, za jakých okolností máte nárok na lázně vy...
    Na invalidní důchod z důvodu pracovního úrazu nemusíme mít potřebnou dobu pojištění. Máme na něj nárok, pokud jsme se následkem pracovního úrazu stali invalidní. Vvymezení pracovního úrazu a nemoci z povolání viz § 25 Zákona 155/1995.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00