Jak na věc


myšlenková mapa ke stažení

Myšlenková mapa jako nástroj řízení projektu

    Dělával jsem x-úkolů najednou. Ani vlastně nevím proč. Možná proto, že mi to vyhovovalo. Možná, že jsem si to neuměl zařídit jinak. Možná to bylo i proto, že jsem se cítil jakoby důležitěji: hele, kolik máš práce. To nebude jen samo sebou! A možná taky proto, že jsem si neuvědomoval, nakolik mě to vlastně vyčerpává.
    O myšlenkových mapách se zde dlouho nikdo ani slůvkem nezmínil. Čtenářů stránek přibylo (za což všem velmi děkuji), a tak mám pocit, že bychom se na téma myšlenkových map mohli podívat znovu.
    Dychtíte po neustálém vzdělávání a pravidelně čtete knihy nejen o osobním rozvoji? Jistě mi dáte za pravdu, že jedno přečtení knihy mnohdy nestačí a rádi bychom se k ní vrátili. Číst ovšem celou knihu znovu je často velká investice času. Rád bych vám ukázal způsob, jak si pomocí myšlenkových map zapamatovat knih. Myšlenkové mapy – [...]
    Tak jako každý myslíme trochu jinak, každý máme své zkušenosti, zážitky či jinak nastavené emoce, tak i každá myšlenková mapa interpretuje pohled autora na problém nebo téma či komplexní informaci.


Koukej, co jsme našli pod 'myšlenková mapa'

    Čtenářům tohoto serveru netřeba představovat užitečnost myšlenkových map, také se již několikrát na stránkách Mít vše hotovo psalo o některých desktopových aplikacích, s nimiž lze mapy vytvářet a editovat. Tentokrát se prostřednictvím minirecenzí podíváme na tři vybrané a odzkoušené aplikace, které můžete nosit stále při sobě – jsou totiž určené pro iPhone.
    Kdybych požádal pět lidí, aby každý vytvořil vlastní mapu jednoduchého tématu, dejme tomu na téma jelen, výsledné mapy by byly každá úplně jiná. Každý by se věnoval trochu jiným faktům ze života dotyčného spárkatého savce z čeledi jelenovitých řádu sudokopytníků.
    V programech na řízení projektů se moc nevyznám – nikdy jsem je totiž nepotřeboval. Spíš než „moc“ bych měl napsat vůbec – bude to mnohem přesnější. Bohužel v poslední době čím dál častěji zjišťuji, že mnohé své aktivity za projekty považuji – a co je ještě horší, ony ty aktivity jinak než jako projekt asi ani uchopit nejdou.
    Před nějakou dobou jsem se rozhodl použít myšlenkové mapy (dále jen MM) pro správu svých životních cílů, projektů a také úkolů. Toto rozhodnutí bylo poměrně spontánní, chtěl jsem vyzkoušet ohebnost  MM pro různé účely. Po zhruba měsíci používání přináším poznatky, na které jsem narazil.


Cíle | Co Vás naučíme | Přínosy

    O myšlenkových mapách jsem nemálo psal na svém blogu. Stručné shrnutí těchto článků najdete v krátkém e-booku Není mapa jako mapa. (E.book jsem vytvořil pro portál Moderní učitel, ale tam teď nějak zlobí dowload, takže stahujete přímo z MítVšeHotovo.)
    Od doby, kdy koncept čarami propojených klíčových informací zapsaných v prostoru spatřil světlo světa, urazily myšlenkové (mentální, tematické, učební a další jiné) mapy kus cesty. Objevují se na obchodních jednáních, na firemních poradách, v laboratořích, v blocích ředitelů, manažerů, freelancerů a … možná překvapivě i mnoha učitelů.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00