Jak na věc


modrin a zloutnuti jehlicek

Modřín sibiřský a modřín slezský ( Larix spp. )

    Těžištěm modřínu sibiřského je Západosibiřská nížina a Modřín Slezský se u nás těží pouze v oblasti Jesenického podhůří a v části Slezska - na Bruntálsku, Krnovsku a Opavsku.
    Co o terasách z evropského modřínu říkají chlapi z Dřevocentrum CZ: Terasy z modřínu jsou zlatou střední cestou. Poskytují záruku dlouhé životnosti a jejich cena je velmi příznivá.
    Naše podlahové dílce 15 mm jsou určeny výhradně pro pokládku celoplošným lepením. Pro celoplošné lepení doporučujeme použít elastické lepidlo zn. KIESEL BAKIT EK nebo polyuretanové lepidlo zn. KIESEL BAKIT PU-P.


Máte zájem o více informací? Doporučíme Vám autorizovaného prodejce přímo ve Vašem regionu. Prosím, kontaktujte nás.

    Obvykle se rozlišuje asi 11 druhů modřínu (především z chladnější části mírného pásu s. polokoule), z toho 2 z Evropy, v ČR roste jen 1 druh( Larix decidua) neboli modřín evropský. Latinský název deciduus = opadavý. Modřín snáší drsné klima, má však zvýšené nároky na úživnost půdy a její čerstvou vlhkost. Může dosáhnout výšky až 60 m a věku 800 let. Modřín je rozšířen ve střední Evropě– především Alpy, dále Karpaty, jihopolské pahorkatiny, Jesenické podhůří. Modřín členíme dle výskytu na 4 skupiny: Alpský modřín, Karpatský modřín, Polský modřín, Slezský (jesenický) modřín. Současné zastoupení modřínu v lesích ČR je 3,9%. Dřevo MD je pevné, pružné a poměrně lehké. Má velkou trvanlivost ve vodě–v minulosti bylo používáno na vodní stavby, vodovodní roury, okapové žlaby. Jádro MD se dodnes používá na šindele. Ceněno je i jako dříví stavební a nábytkářské. Modřínové terasy jsou ceněné pro svou patinu, která se časem vytvoří.
    Na modřínové terasy se používá dřevo modřínu evropského. Jde o jediný modřín, který roste v České republice. Nejhojněji je rozšířen na území Alp, Karpat a Jihopolské pahorkatiny. Podle místa výskytu se rozlišuje alpský, karpatský, polský a slezský (jesenický) modřín. V lesích České republiky je modřín evropský zastoupen 4 procenty.
    Barva:bělové dřevo nažloutle bílé až načervenale bílé, jádrové dřevo načervenale hnědé až tmavě červeno hnědé, tmavne. Při silním slunečním ohřátí může vytékat pryskyřice.
    Modřín Slezský patří k nejcennějším a nejtrvanlivějším druhům mezi jehličnatými druhy dřeva. Jeho obsažená pryskyřice odpuzuje vodu jako přírodní impregnace a chrání dřevo před napadením houbami. Tento typ modřínu se u nás těží pouze v oblasti Jesenického podhůří a v části Slezka - na Bruntálsku , Krnovsku a Opavsku. Používá se zdravé dřevo, v zásadě se sraženými hranami a s malým obsahem běle. Rozdíly v barvě & fládrování jsou přírodní vlastnosti dřeva a to je třeba je tolerovat.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00