Jak na věc


modřina na prstu

Co může zvýšený sklon k modřinám signalizovat?

    Je-li příčinou zvýšeného krvácení křehkost cév, podávají se léčivé přípravky, které jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu, s obsahem rutinu a vitaminu C (např. Ascorutin®, Rutascorbit®). Přírodním zdrojem rutinu je např. pohanka, otruby, ovesné vločky nebo luštěniny, také ořechy, slupky jablek a rajčat, listová zelenina nebo zelený čaj.
    Pokud vznikají modřiny často a snadno, je potřeba věnovat jejich vzniku zvýšenou pozornost. Může to být signál toho, že v našem těle není něco v pořádku. Od méně závažných výživových poruch a nedostatečného příjmu některých vitaminů, které se podílejí na krevním srážení nebo pružnosti cév, přes zvýšenou krvácivost způsobenou podáváním některých léků nebo získanou dědičně až po závažná, ale méně častá onemocnění.
    S modřinami se pravděpodobně běžně setkává každý z nás. Stačí chvilka nepozornosti, spěch, pád nebo jakýkoliv úder a modřina je na světě. Přestože nejsou modřiny právě ozdobou na kráse a někdy mohou být i bolestivé, ve většině případů se nejedná o závažné poškození a do několika dnů se modřina sama vstřebá bez jakýchkoliv následků. V některých případech se však může jednat i o jeden z příznaků závažnějšího onemocnění, poruchu srážlivosti krve nebo nedostatek vitaminů.


MODŘINY – banalita, nebo důvod k obavám?

    Tak jako při každém úrazu, ať už lehčím, nebo závažnějším, je vhodné reagovat co nejrychleji a postižené místo ošetřit. V případě úderu či nárazu je vhodné přiložit studený nebo ledový obklad, který urychluje stažení krevních cév a brání rozsáhlejšímu krvácení. Nemáte-li po ruce speciální obklad, můžete použít i mraženou zeleninu, kterou zabalíte do utěrky. Také tlak na postižené místo zmírní velikost a objem podlitin. Není-li poškozena pokožka, podávají se také speciální poúrazové krémy nebo masti, které jsou kombinací heparinu (urychluje vstřebání krevní sraženiny) a protizánětlivé látky (ibuprofen) – např. Ibalgin® Duo Effect krém, případně místně působící gely a masti s obsahem účinné látky na bázi heparinu glykosaminoglykanu (např. Hirudoid® gel a mast) nebo přímo s heparinem (např. Lioton® 100 000 gel). Tyto přípravky zmírňují otok a podporují vstřebání krevních výronů.
    Používání chlorelly je v poslední době velmi oblíbeným způsobem detoxikaci (pročištění) organismu. Někteří pacienti však mají zkreslené představy o účincích chlorely –…
    Přestože jsou modřiny většinou nezávažné, máte-li jakékoliv podezření, které může souviset s četností výskytu nebo s oblasti, kde se modřiny často vyskytují, případně se objevují modřiny zdánlivě bezdůvodně, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodná vyšetření ke zjištění příčiny zvýšené krvácivosti (pravděpodobně na hematologii).
    Pokud máte raději přírodní léčbu, vyzkoušejte například obklady z výluhu mateřídoušky, slézu nebo divizny, obkládat postižené místo můžete také spařenými mladými kaštanovými listy (z jírovce maďalu), octanové obklady, případně potírat modřinu kvalitním medem a překrýt, aby mohl med v klidu působit.
    Vitamín K je vitamín rozpustný v tucích. Tělo si jej tedy může nahromadit a neodvádí jej pryč močí, jako je tomu u vitamínů rozpustných ve vodě. Písmeno „K“ pochází…


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
10383
cache: 0024:00:00