Jak na věc


modřina na prstu

MODŘINY – banalita, nebo důvod k obavám?

    Ženy jsou k tvorbě modřin náchylnější, především v období, kdy dochází k přirozenému úbytku pohlavních hormonů (menopauza). Přesto je zapotřebí obezřetnosti, pokud se ve vaší blízkosti objeví žena, která mívá modřiny podezřele často – na rukou nebo v obličeji, mohlo by se jednat o oběť domácího násilí. Také u dětí, objevují-li se modřiny na pažích, na těle či v obličeji, se bohužel pravděpodobně nejedná o následek běžných dětských aktivit.
    S modřinami se pravděpodobně běžně setkává každý z nás. Stačí chvilka nepozornosti, spěch, pád nebo jakýkoliv úder a modřina je na světě. Přestože nejsou modřiny právě ozdobou na kráse a někdy mohou být i bolestivé, ve většině případů se nejedná o závažné poškození a do několika dnů se modřina sama vstřebá bez jakýchkoliv následků. V některých případech se však může jednat i o jeden z příznaků závažnějšího onemocnění, poruchu srážlivosti krve nebo nedostatek vitaminů.


Co může zvýšený sklon k modřinám signalizovat?

    Tak jako při každém úrazu, ať už lehčím, nebo závažnějším, je vhodné reagovat co nejrychleji a postižené místo ošetřit. V případě úderu či nárazu je vhodné přiložit studený nebo ledový obklad, který urychluje stažení krevních cév a brání rozsáhlejšímu krvácení. Nemáte-li po ruce speciální obklad, můžete použít i mraženou zeleninu, kterou zabalíte do utěrky. Také tlak na postižené místo zmírní velikost a objem podlitin. Není-li poškozena pokožka, podávají se také speciální poúrazové krémy nebo masti, které jsou kombinací heparinu (urychluje vstřebání krevní sraženiny) a protizánětlivé látky (ibuprofen) – např. Ibalgin® Duo Effect krém, případně místně působící gely a masti s obsahem účinné látky na bázi heparinu glykosaminoglykanu (např. Hirudoid® gel a mast) nebo přímo s heparinem (např. Lioton® 100 000 gel). Tyto přípravky zmírňují otok a podporují vstřebání krevních výronů.
    Ruce jsou velmi namáhanou částí těla. Navíc je všichni vidí a jsou tedy i naší vizitkou. Příčinou suchosti může být ekzém, alergická reakce pokožky, infekce, lupénka (psoriáza)…
    Používání chlorelly je v poslední době velmi oblíbeným způsobem detoxikaci (pročištění) organismu. Někteří pacienti však mají zkreslené představy o účincích chlorely –…
    Zcela předejít vzniku modřiny samozřejmě možné není. Je ale možné snížit riziko zvýšenou opatrností a dbáním bezpečnostních pravidel, případně používáním ochranných pomůcek při sportu a dalších volnočasových aktivitách.
    Přestože jsou modřiny většinou nezávažné, máte-li jakékoliv podezření, které může souviset s četností výskytu nebo s oblasti, kde se modřiny často vyskytují, případně se objevují modřiny zdánlivě bezdůvodně, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodná vyšetření ke zjištění příčiny zvýšené krvácivosti (pravděpodobně na hematologii).


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00