Jak na věc


modřina na prstu

MODŘINY – banalita, nebo důvod k obavám?

    Zcela předejít vzniku modřiny samozřejmě možné není. Je ale možné snížit riziko zvýšenou opatrností a dbáním bezpečnostních pravidel, případně používáním ochranných pomůcek při sportu a dalších volnočasových aktivitách.
    Pokud máte raději přírodní léčbu, vyzkoušejte například obklady z výluhu mateřídoušky, slézu nebo divizny, obkládat postižené místo můžete také spařenými mladými kaštanovými listy (z jírovce maďalu), octanové obklady, případně potírat modřinu kvalitním medem a překrýt, aby mohl med v klidu působit.
    Je-li příčinou zvýšeného krvácení křehkost cév, podávají se léčivé přípravky, které jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu, s obsahem rutinu a vitaminu C (např. Ascorutin®, Rutascorbit®). Přírodním zdrojem rutinu je např. pohanka, otruby, ovesné vločky nebo luštěniny, také ořechy, slupky jablek a rajčat, listová zelenina nebo zelený čaj.
    Používání chlorelly je v poslední době velmi oblíbeným způsobem detoxikaci (pročištění) organismu. Někteří pacienti však mají zkreslené představy o účincích chlorely –…


Co může zvýšený sklon k modřinám signalizovat?

    Pokud vznikají modřiny často a snadno, je potřeba věnovat jejich vzniku zvýšenou pozornost. Může to být signál toho, že v našem těle není něco v pořádku. Od méně závažných výživových poruch a nedostatečného příjmu některých vitaminů, které se podílejí na krevním srážení nebo pružnosti cév, přes zvýšenou krvácivost způsobenou podáváním některých léků nebo získanou dědičně až po závažná, ale méně častá onemocnění.
    S modřinami se pravděpodobně běžně setkává každý z nás. Stačí chvilka nepozornosti, spěch, pád nebo jakýkoliv úder a modřina je na světě. Přestože nejsou modřiny právě ozdobou na kráse a někdy mohou být i bolestivé, ve většině případů se nejedná o závažné poškození a do několika dnů se modřina sama vstřebá bez jakýchkoliv následků. V některých případech se však může jednat i o jeden z příznaků závažnějšího onemocnění, poruchu srážlivosti krve nebo nedostatek vitaminů.
    Vitamín K je vitamín rozpustný v tucích. Tělo si jej tedy může nahromadit a neodvádí jej pryč močí, jako je tomu u vitamínů rozpustných ve vodě. Písmeno „K“ pochází…
    Přestože jsou modřiny většinou nezávažné, máte-li jakékoliv podezření, které může souviset s četností výskytu nebo s oblasti, kde se modřiny často vyskytují, případně se objevují modřiny zdánlivě bezdůvodně, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodná vyšetření ke zjištění příčiny zvýšené krvácivosti (pravděpodobně na hematologii).


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00