Jak na věc


mořské rostliny

Doporučujeme také následující články:

    Posidonie je jediný rod čeledi Posidoniaceae a patří mezi rostliny jednoděložné. Jelikož se jedná o mořské rostliny, byl rod pojmenován podle starořeckého boha moří Poseidona.  Vyskytuje se v Středozemním moři a v současné době zaujímají plochu asi 38 000 km2. Listy má přisedlé s listovými pochvami s dvouřadě uspořádanými čepelemi, které jsou čárkovité nebo se souběžnou žilnatinou. Jsou to jednodomé oboupohlavní rostliny.  Květy jsou uspořádány v květenstvích. Na každém bezlistém stonku se nachází několik klasů. Každý klas obsahuje v závislosti na druhu 3-6 květů . V jednom květu se skrývají tři tyčinky s přisedlými prašníky, opylování se děje pomocí vody (hydrogamie). Čepele listů jsou pásovité dlouhé až 1,5 m a asi 1 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené. Na zemi se nachází celkem 9 druhů, z toho jeden druh, posidonia oceanica, roste ve Středozemním moři. Všechny ostatní rostou v mořích kolem Austrálie. Posidonia mořská je zahrnuta pod ochranu Úmluvy o ochraně evropských planě rostoucíc
    Historie zkoumání rozličných mořských hub se začala psát v době Aristotela, který si všiml mnoha druhů hub, které vojáci používali k čištění svých helmic. Je ale téměř jisté, že mořské houby byly používány pro různé účely již od počátku některých civilizací.
    Například Římané si mořskou houbou zvanou "Sloní ucho" obkládali vnitřek kovového vojenského brnění, aby předcházeli odřeninám na těle. Také objevili, že přiložením houby na poraněné místo se rána zahojí za velmi krátkou dobu a navíc po ní nezůstane ani památky.


Chcete vždy první vědět co je u nás nového?

     Původ: Středozemní moře Čeleď:Caulerpaceae (Lazuchovití) Vhodná teplota: 12 - 27 °C Charakteristika: Mořská rostlina Je to dekorační řasa do akvárií. Řasy rodu Caulerpa patří mezi tzv.zelené řasy, jež jsou zbarveny zeleným chlorophylem a mají podobný metabolismus jako vyšší zelené rostliny. Vlající porost lazuch v akváriu dotváří mořský biotop a spolu s rybami a bezobřatlými je nádrž fantastickou ukázkou podmořského světa, kde tyto rostliny nemají pouze význam estetický, ale jsou i významným činitelem při udržování biologické rovnováhy v mořské nádrži. Voda v nádrži by měla být v neustálem pohybu, který nám zajistí výkonný filtr. Lazuchy nejsou příliš citlivé na salinitu a proto ji můžeme přispůsobovat živočichům. Pro svůj růst využívá lazucha dusikaté látky, které v nádrži vznikají rozkladem produktů látkové přemeny a ze zbytků krmiva. Proto je nutno vytvořit rovnovážný stav mezi potřebami rostlin a živočichů. V mořích, kde tyto rostliny přirozeně rostou, je Sluneční světlo velmi int
    Druh Eichhornia je složen ze sedmi druhů vodního hyacintu. Vodní hyacint je rostlina původem z Jižní Ameriky. Dnes ji však najdeme na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy a Evropy. Největší naleziště se nachází v americké Louisianě a v oblasti Kerala Backwaters v Indii.
    Pochází ze středozemí. Dorůstá výšky 0,5 - 1,2 (i 1,5)m. Existují dvě formy: bílá a červená. Cibule má šířku do 20cm. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou tmavězelené, mečovité, kožovité a dlouhé až 1m. Květ je 6tičetný, má v průměru 1 - 1,5cm a je seskupen do hroznu, který vyrůstá na 1,5 - 2m stonku. Obsahuje látky s kardiostimulačním a diuretickým účinkem (glykosidy a saponiny), může na kůži vyvolávat puchýře. Plodem je tobolka délky do 1,2cm. Vlastní cibule dosahuje váhy i 3 - 8kg.


Další informace, zdroje a doporučená listeratura:

    Z hlediska biologie je mořská houba živočich – jediný, který se nemůže pohybovat z místa na místo. Patří do kmene houbovců (Porifera), nepleťte si je s klasickými houbami (kmen Fungi). To jsou jednodušší a většinou mořští živočichové s vakovitým tělem, kteří mohou vyjímečně dosahovat velikosti až 2 m. Tělo houby se skládá ze dvou vrstev buněk a dutiny uprostřed. Uvnitř dutiny jsou límečkové buňky, které pohybem bičíků víří vodu a pomocí límečku zachytávají organické částice nebo plankton (záleží na druhu mořské houby). Do dutiny vede několik malých přijímacích otvorů, které jsou umístěny v dolní části mořské houby. V horní části je umístěn jeden velký, vyvrhovací otvor (osculum).Skelet mořské houby působí velmi dekorativně. Mořské houby dýchají celým povrchem těla. Cévní, vylučovací ani nervová soustava nejsou vyvinuty. Mořské houby však mají skelet (kostru) - síť vláken nebo jehliček tvořených oxidem křemičitým nebo uhličitanem vápenatým. Tato opora těla (po vysušení měkkých částí živ
    Posidonie mořská roste na mořském dně až do hloubky 40 m. Jedná se o vytrvalé mořské rostliny, které rostou zcela ponořené a koření ve dně, mají oddenky.
    Synonyma: Charybdis maritima, Ornithogalum anthericoides, Ornithogalum maritimum, Ornithogalum squilla, Scilla anthericoides, Scilla lanceolata, Scilla maritima, Scilla rubra, Scilla serotina, Squilla anthericoides, Squilla insularis, Squilla littoralis, Squilla maritima, Squilla sphaeroidea, Stellaris scilla, Urginea anthericoides, Urginea anthericoides var. secundiflora, Urginea insularis, Urginea littoralis, Urginea maritima, Urginea maritima subsp. insularis, Urginea maritima subsp. littoralis, Urginea maritima var. anthericoides, Urginea maritima var. sphaeroidea, Urginea maritima var. stenophylla, Urginea maritima var. tadlaensis, Urginea scilla, Urginea sphaeroidea


Mořská houba jako varianta menstruační hygieny

    Vodní hyacint je velmi agresivní vodní rostlina, jejíž známou vlastností je rychlost růstu. Rostlina dokáže zdvojnásobit svojí velikost již během 14 dní, navíc semena dokáží přežít až třicet let.
    I když je mořská tráva velmi přizpůsobivou rostlinou, v posledních desítkách let dochází k úbytku rostlin. Na vině je především přílišný rybolov. Dochází k přemnožení mořských řas, které brání slunečním paprskům v dopadu na listy mořské trávy.
    Ve středověku se mořská houba užívala k léčbě strumy (nemoc způsobená nedostatkem jódu v organismu). Kouzlo přírodních mořských hub spočívá totiž mimo jiné v tom, že obsahují přibližně 14 % jódu. To znamená, že v jednom gramu mořské houby je stejné množství jódu jako ve 130 litrech mořské vody! Jód obsažený v houbě je schopen zabít stafylokoka a streptokoka (bakterie způsobující nejrůznější infekce a horečky) do jedné minuty. Houby tak mají řadu vlastností využitelných v lékařství – jsou antiseptické, antibakteriální a desinfekční.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
13974
cache: 0024:00:00