Jak na věc


mikulas ústí nad orlicí

Karnevalový kostým Mikuláš ORNÁT

    Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
    Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst
    Odkaz pro rodiče: Svatý Mikuláš - základní informace Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.
    Svatý Mikuláš se stal patronem námořníků, obchodníků, lukostřelců, ale také dětí, lékárníků, právníků, studentů a i vězňů. Významnému světci byly zasvěceny mnohé kostely nejen u nás, ale také v zahraniční. K nejznámějším pražským kostelům patří kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí a na Malostranském náměstí.
    Jiná legenda vypráví, jak zachránil námořníky z bouře. Jedna legenda vypráví o tom, že Mikuláš po své smrti každý rok o Vánocích procházel svým městem a v přestrojení obcházel obydlí chudých a dával jim přede dveře pozlacená jablka s ořechy.


Bílá glazura dodala andělíčkovi jemnost...

    Všichni si pod Mikulášem představí postavu s dlouhými vousy, na hlavě vysokou čepici, v ruce berlu, jak 5.prosince večer obchází domy a rozdává dětem dobroty. Kdo byl svatý Mikuláš?
    A aby se děti mohly nějaké mikulášské básničky, písničky a říkanky naučit, musí nějaké znát. A s tím jim pomůžeme v tomto článku, kde pár dobře známých mikulášských básniček uveřejňujeme. Děti se nějakou z těchto mikulášských říkanek a básniček ještě určitě stihnout naučit.
    V tehdejší době to měli lidé, co věřili v Ježíše, těžké. Spousta římských panovníků křesťany pronásledovala a věznila. Biskup Mikuláš tyto lidi utěšoval a pomáhal jim. To se Římanům nelíbilo, a proto Mikuláše uvěznili také. Mikuláš mučení a věznění snášel trpělivě a statečně, a to na věznitele zapůsobilo, a tak ho zase propustili.
    Oslava Mikuláše opět v tomto roce připadá na večer mezi 5 – 6. prosince 2016.  Připravili jsme pro Vás, formou odkazů na jednotlivé články, seznam akcí spojených s Mikulášem a čerty. Dále naleznete historii mikulášské tradice.
    Náš, náš Mikuláš nese dárky hodným dětem.Náš, náš Mikulášnese dárky nám. Když Mikuláš naděluje,čertík za ním poskakuje. Náš, náš Mikuláš nese dárky nám.


Jak se připravit na návštěvu pohádkové trojice

    Měly by se děti bát Mikuláše? Dnešní rodiče se často zamýšlí nad tím, zda své dítě strašit nebo raději ne. Děti se v dnešní době jistě méně bojí, v dřívějších dobách byla výchova přísnější a často založená na strachu. Pokud se děti extrémně bojí, můžete jim vysvětlit, že Mikuláš je převlečený soused či kamarád. Ochudit děti o tradici, která se k Mikuláši váže, by bylo ale škoda.
    Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.
    Ale kázeň je jen jedním z předpokladů, že děti dostanou na Mikuláše nadílku. Tou druhou podmínkou je to, že musí říct Mikulášovi básničku, aby si to ovoce, ty sladkosti a ty různé drobné dárečky zasloužily.
    Další materiály ke sv. Mikuláši najdeš v naší sekci Svatí. Výtvarně se můžeš také vyřádit a namalovat si svatého Mikuláše slupovacími barvičkami jako vitráž na okno nebo vybarvit omalovánky:
    Kde se vzal, tu se vzalMikuláš pod okny stál.V ruce velkou berličku,na hlavě měl čepičku.Z bílých vousů teplý šál,takhle děti vypadal.Mikuláši, přijď dnes k nám!Písničku ti zazpívám.Přines prosím trochu dobrot,můžeš je dát třeba do bot.Dáváš dárky pro radost,pro každého jich máš dost.


Karnevalový kostým Mikuláš základní

    Svatý Mikuláš je patronem námořníků a rybářů, také ochráncem převozníků a hlavně dětí. V dřívějších dobách chránil před povodněmi a pečoval o mosty. Od 18.století tuto úlohu v českých zemích převzal sv. Jan Nepomucký. V Čechách jsou nejstarší záznamy o mikulášské nadílce ze 14.století.
    Chceš-li pro někoho blízkého (třeba rodiče, sourozence, kamarády...) vyrobit malého mikuláška z krabičky od sirek, do které můžeš vložit malé překvapení nebo sladkost, stáhni si naši šablonu (74 kB). Výroba je jednoduchá: nejdříve Mikuláše ze šablony vybarvi podle své fantazie, potom přilep kolem prázdné krabičky od sirek a nakonec přilep ruce.
    Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
    Známá trojice Mikuláš, čert a anděl navštěvuje rodiny od počátku 13. století a to vždy v podvečer svátku svatého Mikuláše, tedy 5. prosince. Hodným dětem naděluje ovoce, bonbóny, čokoládu nebo jiné pochoutky. Zlobivým dětem místo pochoutek naděluje brambory a uhlí. 


Pražské muzeum pověstí a strašidel

    Blíží se svátek svatého Mikuláše, na který se děti jistě moc těší. Chceš-li si něco o svatém Mikuláši přečíst, navštiv náš příběh s obrázky, který stručně popisuje život sv. Mikuláše nebo také obrázkové čtení.
    V dnešním náročném světě se člověk dostává do situací, kdy musí překonávat strach. Možná právě proto jsou na světě výchovné praktiky, které si na strachu zakládají. Lidé si myslí, že když se dítě vystavuje strachu, že se cvičí, otužuje a trénuje. K těmto praktikám jistě patří i mikulášská tradice, neboť s Mikulášem chodí čerti, kteří v dětech strach vzbuzují. V současnosti je však představa čerta, jak strká dítě do pytle, velmi krutá a pomalu trestná. Mikuláš, který se svými pomocníky obchází domácnosti dnes, není rozhodně pro děti traumatizující. Je potřeba k této kulturní tradici přistupovat s rozumem. Pokud jsou děti mimořádně úzkostné, mohou se s Mikulášem „setkat“ z mámina náručí, nebo koukat na Mikuláše z okna z bezpečí domova.


Karnevalový kostým Mikuláš souprava

    Mikuláš měl podle lidové tradice ze světa zahnat zlé čarovné síly, kterými se právě za dlouhých zimních předvánočních večerů a nocí nejvíc daří. Členové Mikulášovy družiny museli vysoko skákat, prý aby narostlo vysoké obilí. Měli křičet, aby byl plodný dobytek a bohatá úroda.
    <a data-cke-saved-href="http://www.vira.cz/biblicky-citat-html.php" href="http://www.vira.cz/biblicky-citat-html.php">Biblický citát na každý den z www.vira.cz</a>


Tady si děti zkoušely vyrobit anděla dle vlastní fantazie...

    Obchůzka svatého Mikuláše se lišila v různých krajích. V chudých krajích si dávaly děti před spaním punčochu za okno nebo za dveře. Ráno pak našly odměnu za své celoroční chování. V bohatších krajích navštěvoval svatý Mikuláš děti osobně a naděloval jim z jutového vaku plného dárků. Na některých místech se objevovala i Mikuláška, tedy Mikulášova matička, která káral děti za neposlušnost a nabádala je k úctě ke starším lidem (hlavně k rodičům). Dětem připomínala důležitost pravidelného modlení. Bývala oproti samotnému Mikulášovi přísnější a dárky nenosívala. Místo dárků a sladkostí nosila metlu, kterou dětem „nadělovala“.
    Pokud by sis chtěl se svatým Mikulášem také něco vyluštit, zkus se podívat na rébus pro vyluštění vzkazu od sv. Mikuláše nebo svatomikulášské bludiště.
    DoPohádky.cz – online průnik do pohádky a animovaného filmu. Databáze krátkých filmů a pohádek. Průvodce po světě animovaného filmu a pohádek. Recenze na hračky a knihy - nákupní rádce pro rodiče. Návody, tipy a inspirace na tvoření s dětmi.


XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

    Z historicky doložených informací se dovídáme jen málo. Ví se, že Mikuláš byl milovaný a uctívaný biskup v Myře (dnešní Demre) v Turecku. Narodil se někdy kolem roku 280 ve městě Pataře, v rodině bohatých a velmi zbožných křesťanů. Po smrti rodičů většinu svého majetku rozdal chudým a potřebných lidem. Od svého strýce biskupa prý přijal kněžské svěcení. Poté se vydal na pouť do Palestiny. Ve městě Myra zatím zemřel v té době biskup a novým biskupem se měl stát ten kněz, který následujícího rána vejde do chrámu první. Tím prvním byl právě Mikuláš, který se nejprve vzpíral, ale nakonec se biskupem přeci jen stal. Svůj biskupský úřad vykonával poctivě až do své smrti, někdy okolo roku 350. Jeho ostatky jsou uchovány v kryptě chrámu sv. Mikuláše ve městě Bari.
    Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst
    Náš Mikuláš nese v krabičce rozinky, ale naplnit ho můžeš čímkoli, co se do krabičky vejde. Třeba jiným sušeným ovocem, lentilkami, bonbónem anebo drobným dárečkem, ať už vlastnoručně vyrobeným nebo koupeným. A můžeš přidat třeba i malý milý vzkaz...
    Legendy o svatém Mikulášovi vyprávějí, jaký byl dobrý člověk, staral se o lidi, kteří se ocitli v nelehké situaci a nouzi. Před smrtí zachránil tři nevinně odsouzené muže.
    Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.


Karnevalový kostým Mikuláš komplet I.

    Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!
    Další, nejznámější, legenda vypráví o třech měšcích zlata, které Mikuláš potají vhodil do okna, aby pomohl třem dívkám k věnu. V této legendě chtěl zadlužený otec poslat své tři dcery do veřejného domu, aby mu pomohly splatit dluh a také si vydělaly na věno. Na této legendě je založena tradice mikulášské nadílky.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00