Jak na věc


metro praha trasy

Mapa metra Praha ve vašem mobilu

    Dostat se z metra ven nebude pro nikoho jistojistě složité. V některých stanicích se vám ovšem může stát, že vylezete tam, kde jste nechtěli. Ptáte se, jak je to možné? Je to zcela nabíledni. Kolik má daná zastávka vstupů, tolik má i výstupů. Ty od sebe přitom mohou být vzdáleny i několik set metrů. Při vystupování proto bedlivě sledujte navigační cedule, na nichž je napsáno do jaké ulice, respektive kam vás daný východ zavede. Jinak se vám lehce stane, že se pěkně projdete.
    V případě, že Vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje námi vytvořená mapa metra Praha, nebo si ji třeba nemůžete vytisknout, pak nezoufejte, protože máte spoustu dalších možností, kde se s ní můžete potkat, respektive, kde ji můžete získat.
    Pakliže jste fanoušky chytrých telefonů a chcete mít mapu k dispozici kdykoliv vás napadne, je pochopitelně možné stáhnout si na váš mobil některou z mnoha příslušných mobilních aplikací. Existuje jich celá řada, dostupné jsou pro prakticky všechny typy zařízení, respektive pro všechny operační systémy a zpravidla jsou ke stažení zcela zdarma.


Kde jinde najdete mapu pražského metra

    2. U jednotlivých stanic (v kolečku) můžete vidět symbol vozíčku, kočárku, nebo tam nemusí být symbol vůbec. Symbol vozíčku vyjadřuje, že je na dané stanici umožněna přeprava hendikepovaných osob, což současně znamená i možnost přepravy dětských kočárků. Pokud vidíte u stanice symbol kočárku, znamená to, že je zde možné přepravovat pouze dětský kočárek (nikoliv hendikepované osoby). Není-li u stanice žádný symbol, je zastávka uzpůsobena pouze pro odbavování osob bez hendikepu. Čistě fakticky je pochopitelně možné na některých stanicích přepravovat kočárek, či hendikepované osoby, avšak nelze počítat s tím, že bude tato přeprava probíhat pomocí výtahu, či plošiny. Je tedy nutné spolehnout se na pomoc třetích osob.
    Některé stanice mají pouze jeden vstup (kupříkladu Křižíkova – metro B), u jiných se jejich počet blíží desíti (kupříkladu Muzeum – kříží se zde metro C a metro A jich má devět). Hledání vstupu tedy může být tu a tam oříškem, zvlášť když nevíte ani jeho přibližnou polohu (v tomto vám nepomůže ani mapa metra Praha). Vstup do metra poznáte bezpečně podle barevného čtverce s logem pražského metra (kombinace velkého písmene M a směrem dolů směřující šipky) a názvem zastávky. Často je však jeho označení daleko robustnější a někdy až nepřehlédnutelné i na poměrně velkou vzdálenost.
    Mají také tvar kolečka, které je však dvoubarevné. Základ kolečka má jednu barvu a jeho lem jinou. Tyto barvy odpovídají barvám linek, které se v rámci této stanice navzájem kříží.


Když v rámci metra přestupujete

    Mapa metra Praha jako taková nemusí vždy nutně stačit k tomu, abyste se v rámci systému pražského metra vyznali. On sice není nijak složitý, ale pravdou je, že těm, kteří s ním nemají žádné zkušenosti, může působit jisté komplikace. Mnoha pražanům a těm, kteří pobývají v hlavním městě dlouhodobě, to možná přijde komické. Považte však, že při všem tom množství vchodů a východů v některých stanicích, jde někdy hlava kolem. Nyní si tedy řekněme něco málo k jednotlivým situacím, jež mohou nastat, abyste věděli alespoň rámcově co a jak.
    Výše uvedené čtyři mapy znázorňují jak kompletní systém pražského metra dohromady, tak všechny tři trasy zvlášť. Ačkoliv jsou koncipovány v maximální možné míře tak, aby je ihned pochopil každý, neodpustíme si krátké vysvětlení.
    Až na některé výjimky má každá stanice alespoň jeden vestibul. Zpravidla není nijak složité se skrze něj dostat až na nástupiště, ale existují i případy, kdy jsou vestibuly natolik rozsáhlé a členité, že nemusí být vždy na první pohled jasné, kudy se na nástupiště vydat. Pokud se vám stane, že nebude vědět kudy kam, pak pro vás máme dvě doporučení.
    Mají tvar čtverce se zaoblenými rohy a najdeme je logicky vždy na koních konkrétní trasy. Barevně jsou vyvedeny inverzně vůči ostatním stanicím. To znamená, že jejich střed je bílý (bezbarvý) a lem má barvu odpovídající příslušné trase.


Mapa metra Praha se všemi trasami a stanicemi

    Na mapě můžeme pozorovat světle šedé siluety různých všeobecně známých památek (Pražský hrad), význačných staveb (Strahovský stadion) a atrakcí (ZOO Praha). Ty jsou pochopitelně na mapě umístěny v místě, kde se skutečně nachází.
    Mapu pražského metra naleznete též přímo na webových stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy, a to v několika verzích. Kromě té základní jednoduché tam naleznete i dopravní schémata s navazující autobusovou a tramvajovou dopravou.
    Stanice, u kterých se v bezprostřední blízkosti nachází přímé spojení na Letiště Václava Havla pomocí ostatních prostředků MHD, jsou doplněny světle modrou ikonou letadla.
    Na této stránce je vám k dispozici mapa metra Praha ve čtyřech vyhotoveních. První mapa je komplexní a naleznete na ní všechny linky a stanice pražského metra. Zbylé tři jsou věnovány každé trase zvlášť.
    U stanic, které jsou součástí, nebo se nacházejí v blízkosti vlakových nádraží odbavujících příměstské vlaky, najdeme dvoubarevnou modrou ikonu ve tvaru kolečka s bílým písmenem S uprostřed.


Metro mapa na webových stránkách DPP

    Tato metro mapa je aktuální verzí oficiálního plánu metra vytvořená samotným Dopravním podnikem Praha – DPP. Na rozdíl od té námi vytvořené je koncipována do čtverce a obsahuje daleko více informací, z nichž některé mají spíše podružný charakter v případě, že vám jde čistě o to vyznat se v samotném systému metra. Oproti naší má však jednu velkou výhodu. Tou je realitě odpovídající věrné vedení tras a rozložení stanic v rámci našeho hlavního města, zaznamenání polohy jednotlivých tramvajových tras a vyznačení důležitých orientačních bodů. Další informace k tomu, jak se v mapě orientovat, najdete pod ní.
    Mapy na tomto webu byly vytvořeny pro potřeby webu metropraha.eu a pro osobní potřeby případných návštěvníků těchto internetových stránek. Můžete si je tedy stáhnout a případně i vytisknout pro soukromé účely v rámci orientace v systému pražského metra. V žádném případě však mapy neslouží k tomu, aby si je stahovaly jednotlivci či soukromé subjekty a používali je bez svolení redakce stránek k jakémukoliv jinému účelu, včetně zveřejňování na svých vlastních webových stránkách. Pokud tak chcete učinit, obraťte se prosím na správce webu. Jakékoliv smysluplné a uživatelsky přínosné využití bude s největší pravděpodobností schváleno. Respektujte prosím autorská práva.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
14397
cache: 0024:00:00