Jak na věc


meniskus a jeho příznaky

Jak poznat poraněný meniskus a jeho příznaky ?

    Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.
    Ahoj jmenuju se Honza a píšu pro vás tyhle články a recenze. Jsem aktivní sportovec a po studiu gymnázia, jsem kde jsem pracoval jako redaktor studentského magazínu, jsem studoval 3 roky medicínu, ale z osobních důvodů jsem studium nedokončil. Psaní mě baví a tak vedu magazín https://muj-lekar.cz
    Léčba: Hned po úraze není mnohdy jednoduché přesně stanovit diagnózu, neboť koleno bolí většinou celé. Pokud při vyšetření není koleno naplněno krví, což je spíše známka poškození jiných struktur třeba vazů, je lépe chvíli vyčkat. Pokud obtíže přetrvávají, je vhodné artroskopické vyšetření kolenního kloubu s ošetřením menisků. Pokud je možné meniskus sešít, což závisí na místě a typu praskliny, odstraní se jeho poškozená část. Po sešití menisku je třeba většinou koleno odlehčit na dobu 6 týdnů. Je-li třeba meniskus odstranit, je doba odlehčení závislá na velikosti odstraněné části a stavu poškození chrupavek.


Archiv pro štítek: Meniskus a jeho příznaky

    Zranění meniskusu není dědičný, ale při jeho vzniku mohou v některých případech hrát roli dědičné dispozice, takže pokud je váš otec fotbalista a má problémy s meniskusem existuje určitá pravděpodobnost, že i vy poznáte příznaky meniskusu.
    Mechanizmus poškození: Nejčastějším mechanismem pro poškození menisků je podvrtnutí kolene, při rotaci kolem podélné osy kolene, kdy se meniskus vklíní mezi kloubní plochy a ty jej při pokračujícím násilí drtí nebo trhají. Dalším mechanismem je rozdrcení menisku mezi kloubní plochy při artróze kolenního kloubu, kdy je meniskus ”rozdrbán” mezi kloubními plochami bez chrupavek při opakovaných zátěžích často při přetěžování, ať už dlouhými pohyby u starších jedinců, kde je regenerace již horší, nebo nadměrnou váhou. Pokud se ponechá meniskus neošetřený, dochází k rozvoji artrotických změn (poškození chrupavek).
    Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.


Poraněný meniskus léčba a její délka

    Nemocnému je provedena artroskopie, při které se odstraní postižená část menisku. Následně je nutné nohu 4-6 týdnů šetřit (doporučeny jsou i cviky na mírnou rehabilitaci) a poté podstoupit ještě zhruba stejně dlouhou dobu trvající rehabilitaci. Funkčnost kolena bývá obvykle plně obnovena.
    Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.
    Úrazy kolene patří mezi nejčastější úrazy při sportu ale i v běžném životě a zároveň také mezi ty nejzávažnější. Na meniskus a jeho příznaky se v ordinacích lékařů ptají desítky lidí týdně a v letních měsících se tento počet ještě zvyšuje. Jak tedy meniskus a jeho příznaky spolehlivě rozeznat od obyčejného naražení nebo natažení svalů?


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00