Jak na věc


meniskus a jeho příznaky

Jak poznat poraněný meniskus a jeho příznaky ?

    Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.
    Mechanizmus poškození: Nejčastějším mechanismem pro poškození menisků je podvrtnutí kolene, při rotaci kolem podélné osy kolene, kdy se meniskus vklíní mezi kloubní plochy a ty jej při pokračujícím násilí drtí nebo trhají. Dalším mechanismem je rozdrcení menisku mezi kloubní plochy při artróze kolenního kloubu, kdy je meniskus ”rozdrbán” mezi kloubními plochami bez chrupavek při opakovaných zátěžích často při přetěžování, ať už dlouhými pohyby u starších jedinců, kde je regenerace již horší, nebo nadměrnou váhou. Pokud se ponechá meniskus neošetřený, dochází k rozvoji artrotických změn (poškození chrupavek).
    Nemocnému je provedena artroskopie, při které se odstraní postižená část menisku. Následně je nutné nohu 4-6 týdnů šetřit (doporučeny jsou i cviky na mírnou rehabilitaci) a poté podstoupit ještě zhruba stejně dlouhou dobu trvající rehabilitaci. Funkčnost kolena bývá obvykle plně obnovena.


Poraněný meniskus léčba a její délka

    Prvním varovným signálem je prudká bolest v koleni. Obvykle je doprovázena prasknutím, lupnutím či „vyskočením“ kolena. Nohu často nelze narovnat, otéká a uvnitř se tvoří výpotek. První pomoc ve formě bandážování, ledování a šetření nohy během chůze přináší úlevu a v běžném životě bývá koleno funkční zcela bez problémů. Zranění meniskusu se opět projeví až při nadměrné zátěži . Může jít o sport ale i nešikovné došlápnutí nebo podklouznutí. Koleno bolí na vnitřní straně a při chůzi je často slyšet lupání.
    Menisky jsou vazivové poloměsíčité struktury na okrajích kloubních ploch kolene. Jejich funkcí je stabilizace kolenního kloubu jak ve směru předozadním tak ve směrech do boku, tlumení nárazů při došlapu, čímž částečně chrání chrupavky před přetížením a vznikem artrózy. Zevní meniskus tvoří kongruenci kloubní plochy.
    Zranění meniskusu není dědičný, ale při jeho vzniku mohou v některých případech hrát roli dědičné dispozice, takže pokud je váš otec fotbalista a má problémy s meniskusem existuje určitá pravděpodobnost, že i vy poznáte příznaky meniskusu.
    Meniskus je vazivový útvar ve tvaru půlměsíce, který uvnitř kolena slouží jako jakýsi polštář – některé pohyby usnadňuje, zatímco jiné tlumí, aby nedošlo k poškození kolenního kloubu například přílišným vytočením do strany. Typickými tazateli na meniskus a jeho příznaky jsou fotbalisté, běžci a starší lidé. Ale problémy s ním mohou mít i děti a dospívající.


Archiv pro štítek: Meniskus a jeho příznaky

    Ahoj jmenuju se Honza a píšu pro vás tyhle články a recenze. Jsem aktivní sportovec a po studiu gymnázia, jsem kde jsem pracoval jako redaktor studentského magazínu, jsem studoval 3 roky medicínu, ale z osobních důvodů jsem studium nedokončil. Psaní mě baví a tak vedu magazín https://muj-lekar.cz
    Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.
    Příznaky: Klasickými příznaky je bolestivost na vnitřní nebo zevní straně kolene v místě kloubní štěrbiny u poškození vnitřního menisku na straně vnitřní, u zevního na straně zevní. U některých pacientů je hmatná bolestivá rezistence na kloubní štěrbině. Bolest na vnitřní štěrbině se zvětšuje při zátěži a po ní. Pacienti udávají v některých případech přeskakování při dřepu, často spojené s bloky kolene u longitudinálních ruptur (tzv. ucho od košíku ), kdy vázne ohyb nebo nažení v kolenním kloubu. Kloub se často plní tekutinou a jsou nutné opakované punkce kloubu. Na RTG snímcích nebývá žádný nález, protože menisky se nezobrazují. Poškození menisků může být zastiženo na vyšetření magnetickou rezonancí, ale ani negací nález při tomto vyšetření poškození menisku nevylučuje.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
11448
cache: 0024:00:00