Jak na věc


meduňkový čaj

Jak si meduňkový čaj připravit?

    Nejjednodušším způsobem, jak do těla dostat prospěšné látky z meduňky, je meduňkový čaj. Meduňkový čaj pomáhá při velké většině z výše zmíněných problémů, jeho příprava je skutečně snadná a rychlá a navíc si jej můžete dopřávat jak často budete chtít, protože nic jako předávkování v tomto případě nehrozí.
    Užívání anděliky lékařské není vhodné při vředové chorobě žaludku, dvanácterníku a střev, ani při zánětech ledvin. Zvýšeané opatrnosti je třeba dbát při užívání anděliky během těhoteanství.
    Meduňkový sirup je výborná přísada nejen do horkého i studeného meduňkového čaje, ale i do koktejlů, nebo třeba k přípravě domácí limonády, která se s těmi kupovanými nedá srovnávat a snadno si ji připravíte z perlivé vody, ledu, čerstvých lístků meduňky a sirupu.
    Není nic snadnějšího, než přelít libovolný olej do lahve, přidat hrst čerstvých lístků meduňky a nechat louhovat po dobu minimálně tří týdnů. Za tu dobu olej díky meduňce získá jak chuť, tak svěží medovou vůni.


Na meduňkový sirup budete potřebovat:

    Meduňka je rostlina, která dorůstá do výše od 30 do 80cm a má ráda slunné prostředí s dobře propustnou a bohatě vyživenou půdou. Meduňka se volně v přírodě však u nás vyskytuje jen zřídka. Pěstování meduňky však není nijak náročné, zvládne to každý - meduňka nevyžaduje žádnou velkou péči.
    Bohužel zde zatím není žádný komentář. Máte-li s Megafyt Meduňkový čaj por.spc.20x15gm vlastní zkušenosti, podělte se o ně s návštěvníky naší on-line lékárny a napište vlastní recenzi ;-)
    Vodu převaříme a lístky meduňky otrháme a důkladně opláchneme. Do vychladlé převařené vody namočíme lístky a necháme je louhovat minimálně 24 hodin. Poté listy vyjmeme a vodu v hrnci zahřejeme, přidáme cukr i kyselinu citronovou a za stálého míchání necháme cukr rozpustit. Až se cukr rozpustí, přivedeme meduňkový sirup k varu a necháme vařit přibližně 3 minuty.


ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

    Složení :100 % listu meduňky ( Folium Melissae ) , jemně nařezaných a dávkovaných v nálevovém sáčku o obsahu 1,1 g.Účinky : snižuje horečku, podporuje pocení, pomáhá při zažívacích potížích , povzbuzuje srdeční činnost, je vhodná při nespavosti a migréně, snižuje krevní tlak.Použití : 1 nálevový sáček se přelije vroucí vodou a nechá se 10 min louhovat v přikryté nádobě, poté se sáček vyjme a vymačká, pije se teplý po doušcích. Dle chuti je možné osladit. Čaj je nutné pít pravidelně a po delší dobu.Dávkování : pijte ráno, v poledne a večer jeden šálek, v době zvýšeného nervového zatížení , několikrát denně jeden šálek.
    Je třeba dávat pozor při sběru - čerstvá šťáva především z oddenků a plodů anděliky obsahuje pro rostlinu ochranné látky (fytoalexiny - furanokumariny - furokumariny) a ty někdy vyvolávají na pokožce pálení, bolavé vyrážky a ekzémy = dotykovou alergii a fotosenzibilitu. Dermatitídy však nevyžadují zvláštní způsob léčby. Při překročení dávek u vnitřního užití lze sledovat bolesti hlavy, nespavost, svědění, světloplachost ev. ochrnutí CNS. Droga ve vyšších dávkách také zapříčiňuje silnější menstruační krvácení.
    Meduňka původně pochází ze Středomoří. Její název (Melissa officinalis) je odvozen z řeckého slova “včela”- pravděpodobně proto, že její vůně připomíná med. A právě v Řecku byla meduňka hojně využívána již před naším letopočtem, stejně jako v dalších středomořských oblastech.


Rýžová čoko s oříšky iChoc BIO 80g

    Meduňka je dostupná bylinka, kterou si lze snadno vypěstovat na zahrádce či v květináči, případně si pořídit meduňkový čaj či další výrobky jako je meduňkový sirup nebo třeba meduňkový olej v prodejně se zdravou výživou nebo na internetu. A právě meduňka a výrobky z ní působí jako dostupný, levný a hlavně přírodní prostředek na podporu zdraví, nebo jako pomocník v boji s různými nemocemi a zdravotními problémy.
    Na koupel se užívá odvar ze 100-200 g sekaného kořene anděliky lékařské, který se uvaří ve 3 litrech vody a vleje celý do koupele. Ordinuje se při myalgiích, neuralgiích, artralgiích, ale i jako nervové tonikum.(10).
    Hlavní obsahovou látkou drog je silice (v plodu do 2%, v kořeni 1%) s obsahem felandrenu, pinenu, kumarinů (furokumariny, např. angelicin, bergapten, imperatorin, xantotoxol, umbeliprenin) a seskviterpenů, dále hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, pryskyřice, sacharidy a flavonoidy (např. archangelenon).
    Která bylinka příjemně voní, využívá se již více než 2000 let, dá se z ní připravit chutný čaj nebo sirup a navíc pomáhá s trávením, kašlem, nespavostí i s bolestmi hlavy či migrénou, nebo při nevolnosti v těhotenství? Odpovědí je samozřejmě meduňka, bylinka s typickou vůní, která nemá přídavek lékařská jen pro nic za nic.


Andělika lékařská (Archangelica officinalis Hoffm.)

    Užívanou částí anděliky lékařské je kořen, ojediněle i plody. Při monoterapii jsou dávky 2-2,5 g kořenové drogy (Radix angelicae) vícekrát denně jako zápar nebo macerační odvar. Dávkuje se 1-2 lžíce na 1/2 l vody jako macerační odvar, nebo 1 kávová lžička na sklenici vody jako zápar. Pije se 2-3x denně po lžících (tedy asi 1,5 dl 2-3x denně). Dávky je nebezpečné zvyšovat.


Co je dobré vědět pro pěstování meduňky

    Aromatické látky a hořčiny povzbuzují vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů. Kumariny mají spasmolytický účinek a mírně povzbuzují střevní peristaltiku. Andělika lékařská se osvědčuje při poruchách trávení spojených s nechutí k jídlu jak organického, tak i psychogenního původu. Mimo to se ordinuje při spastických bolestech zažívacího traktu zánětlivého původu, ale i při zpomalené střevní peristaltice se sníženým napětím hladkého svalstva a meteorismu u astenických starších pacientů. Užívá se i při dyspepsiích. Kořen povzbuzuje nervovou činnost (je vhodný i do koupelí) a zároveň má výrazný sedativní účinek na mozkovou kůru. Doporučuje se i při některých formách migrény. Zvýšené vstřebávání živin ve střevech má celkový metabolizující a tonizující vliv na organismus. Kořen a
    Silice (Oleum angelicae) se aplikuje na pokožku, kde způsobuje nejprve mírné podráždění, potom znecitlivění. Analgetický účinek anděliky na nervová zakončení při zevní aplikaci se využívá při myalgiích, neuralgiích a revmatických chorobách, Na zevní užití se ordinuje i lihový roztok silice.
    Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč. Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz


Přírodní hustý olej na nohy 120ml NATURA SIBERICA

    Přípravek Triphala je kombinací tří ájurvédských bylin na účinnou detoxikaci organismu přírodní cestou. Blahodárné účinky směsi bylin Amalaki, Vibhitaki a Haritaki jsou známy už více než 5000 let. Tato kombinace působí velmi pozitivně na celý trávicí systém, nervovou soustavu a psychický stav. Aktivujte svůj imunitní systém směsí bylin Triphala a vyhněte se mnohým nemocem, které souvisí s oslabenou imunitou organismu. Zbavíte se také únavy, vyčerpání a stresu.
    A jak si domácí meduňkový olej připravit? Budete potřebovat jen libovolný olej (nejlépe však slunečnicový), čerstvou meduňku, pěknou skleněnou lahev či menší lahvičky a trpělivost při čekání.
    Meduňkový čaj chutná dobře i vychlazený, a tak si jej můžete dopřávat i v horké letní dny - nejlépe s kostkami ledu, pár čerstvými lístky meduňky na ozdobu a s kapkou meduňkového sirupu.
    Meduňkový olej skvěle poslouží v kuchyni, kde dodá nezaměnitelnou a velmi originální chuť například salátům nebo zelenině či masům, nebo jako kosmetický pomocník - s pomocí meduňkového oleje můžete provádět masáže, nebo třeba léčit suchou či podrážděnou pokožku. A pěkná lahvička s domácím meduňkovým olejem jistě potěší i jako dárek.
    Meduňkový čaj je možné osladit i medem - díky němuž získá plnější chuť, dodá více energie, a hlavně s medem tělu doplníte i další prospěšné látky, na které je skutečně bohatý.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00