Jak na věc


mapa světa a její státy

50 let souboru map Poznáváme svět

    Teď zapomeňte na mapu a zkuste si jen představit papouška, který má na levé straně hlavy číro. Toho papouška bolí hlava, protože mu z ní roste lilie. Představte si papouška s čírem na levé straně a z prostředku hlavy mu roste kytka. Na pravé straně papouška si představte malinkého parašutisty, který skáče s padákem z papouška a jak parašutista dopadne, spadne do urny. Teď se podívejte na mapu a tento příběh si představte na mapě. Pokud jste si skutečně představovali tento příběh, tak jste teď nejspíš zjistili, že jste si zapamatovali 5 států i s jejich polohami na mapě, a to konkrétně: Argentina, Chile, Bolivie, Paraguay, Uruguay.
    Při příležitosti konání XIX. letních olympijských her v roce 1968 v městě Mexico byla operativně vydána, spíše jako zvláštní výtisk, obdobně zpracovaná mapa MEXICO v měřítku 1:6 000 0009). Rubová strana byla věnována hostitelské zemi a jejímu hlavnímu městu, byl zde jeho plán, navíc zde byly informace k olympijským hrám historickým i tehdy současným.
    Nevhodným legislativním zásahem pozbyl ÚAZK v 90. letech 20. století právo povinného výtisku a tak řadu map, atlasů a dalších výsledků kartografické činnosti, které od té doby vznikly a vznikají mimo rezort ČÚZK, ve svých sbírkách nemá.
    Obsah webových stránek www.staremapyceska.cz je chráněn podle zákona č. 121/2000 Sb. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu autora zakázáno.


Nejdříve si tedy dosadíme něco za stát, a to můžeme udělat dvěma způsoby:

    Tyto mapy byly zpracovány také v cizojazyčných verzích pro zahraniční vydavatele (Bartholomew – Velká Británie). Zadních stran nebylo nijak využito. Také ony byly vlepeny do lakovaných desek papíru větší gramáže s potištěnou přední a zadní stranou.
    Jak nejlépe si tedy zapamatovat všech 207 států? Nejlepší řešení by bylo samozřejmě všechny je procestovat a poznat na vlastní kůži, pokud ale zrovna nemáte tolik času a peněz, existuje druhé řešení, a to je zapamatovat si státy pomocí mnemotechnik.
    Pokud byste si ale chtěli z nějakého důvodu rozšířit znalosti, kde přesně se nachází který stát, a zdálo by se vám nemožné zapamatovat si přesné polohy všech 207 států, je tu pro vás jednoduché řešení jak na to.
    Popis k obrázku: Můžete si také pohrát s detaily, například představitel Guyany (Chlap) je vybarven červeně, protože červená je agresivní barva a on je surový na Francouze… Francouz je vybarven zeleně, protože hned první věc co mně napadne, když se řekne Francie, je žába a ta je zelená, proto je také vybarven zeleně...


mapa světa a její státy ke stažení zdarma

    V souvislosti s politickým děním na Blízkém východě byla v roce 1970 ve zcela odlišné podobě vydána malá obecně zeměpisná příruční mapa BLÍZKÝ VÝCHOD. Byl to prostý výřez stejnojmenné velkoformátové mapy v měřítku 1:6 000 000. Nově zpracovaná mapa byla doplněna plánkem Jeruzaléma. Na rubu byla administrativní mapa Izraele v měřítku 1:2 000 000, mapa Suezský průplav, plán Káhiry a plán Tel Avivu-Jafo. Mapa měla nepravou obálku a chyběl jakýkoli doprovodný text10).
    Teď se můžete podívat na mapu a začneme Kolumbií, která představuje vězení. Z vězení pustili vaši smyšlenou ex. přítelkyni (ex. přítele) s vyléčeným nádorem (Ekvádor). Protože byla ve vězení, jediná práce, kterou zde mohla dělat, bylo praní prádla v prádelně (Peru). Z vězení pustili také ven (Venezuela) tři taťky s báglama (Trinidad a Tobago).
    Zájemcům byla poskytnuta domácí, velmi obsažná, plně srozumitelná, kvalitní, maximálně možná objektivní kartografická a následně tedy i geografická informace o příslušných územích.
    Pokud použijete tuto paměťovou techniku, už se vám nestane, že si budete plést polohu států mezi sebou navzájem a budete s přesností vědět, že na tomto místě leží Paraguay a ne Uruguay.
    Mapy byly velmi oblíbené a některé z nich byly vydány vícekrát. Celkem vyšlo 58 vydání. Úhrný počet výtisků činil 980 840 ks. Doprovodné texty byly otištěny na 978 stranách a byly doprovázeny 1585 fotografiemi. Rejstříky obsahovaly 221 715 hesel7).


Jak si zapamatovat celou mapu světa

    Zvolený způsob představení jednotlivých zemí umožnil jejich vzájemné srovnání, posouzení přírodních poměrů ale i stupně rozvoje konkrétních států. Tyto mapy a doprovodné texty mohly sloužit jak laické, tak odborné veřejnosti, prostým zájemcům o cizí země, ale i studentům a pedagogům, výzkumníkům, ale i třeba pracovníkům státní správy.
    Základní mapy byly doplněny plány vybraných měst, případně významných území. Na části rubové strany map byly umístěny základní údaje o jednotlivých zemích a rejstříky.
    Obecně měly podobu administrativních map. Některé z nich měly stínováním naznačen reliéf. Mapy byly vlepeny do pestrobarevných lakovaných desek papíru větší gramáže ozdobených výtvarně pojednanými motivy typickými pro zobrazené území. Různě, na předních i rubových stranách byly doplněny plány vybraných měst, nebo mapami významných území.Doprovodné texty byly vevázány jako samostatná příloha nebo v případě prvých vydání mapy JUGOSLÁVIE natištěny na rubu základní mapy.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
12506
cache: 0024:00:00