Jak na věc


lovci lebek policie

Lovci hlav – thriller, který chcete číst

    Knihu opět brilantně přeložila dvorní Nesbøeova překladatelka Kateřina Krištůfková - podle osobního dojmu z besedy v brněnské knihovně velmi sympatická dáma, kterou tímto zdravím a děkuji za krásné čtenářské zážitky!


RECENZE (KNIHY): Lovci hlav Joa Nesbøho jsou plní napětí, krve a výkalů

    Co se to stalo, kam se ztratil Nesbøho oblíbenec Harry Hole? Nikam, to jen připravovaná česká premiéra filmového zpracování thrilleru Lovci hlav přiměla vydavatele, aby dočasně přerušil Holeovskou sérii a vydal knihu, jejíž prodej snad podpoří i film. Pro čtenáře, kteří si na Harryho už stačili zvyknout, to bude zajímavá změna, a budou moci také hodnotit, jestli Nesbø zvládá thriller stejně dobře jako kriminální román. Kromě nového žánru doznala jeho kniha i dalších změn, jako je typ hlavního hrdiny, rozsah textu a způsob vedení děje. Nesbø si pro svůj thriller vybral jiného hrdinu. Místo drsného detektiva, který má problémy s alkoholem i rodinným životem, ale drží se určitého, i když svérázného mravního kodexu, nastupuje upravený, distingovaný personalista Roger Brown, který ale mravní kodex zcela postrádá. Každý Rogerův krok je motivován. Celý svět Nesbøho knihy je sobecký, každý z protagonistů sleduje pouze svůj cíl. Liší se jen tím, jaké prostředky jsou pro své záměry primárně scho
    Není to sympatický hrdina. Ani náhodou se nepodobá Harrymu Holeovi z Nesbových detektivek. Ten je sice věčně opilý samotářský morous, ale v jádru je to dobrý člověk, který rozeznává dobro a zlo. Brown nikoli. Jeho žena Diana je tak trochu mimo jeho ligu, a proto jí Brown dopřává drahé dárky a luxusní možnosti.
    Celá koncepce příběhu o Rogeru Brownovi, nejlepším a nejhůře placeným lovcem hlav (hledač talentů pro vedení firem pozn. aut.), který i přes to, že patří k nejlepším z nejlepších, je ve svém osobním životě nešťastný a bezradný, protože ji nedokáže finančně zabezpečit, a tak si ke svému povolání vybírá i netradiční vedlejšák – krádeže obrazů, je postavena na stupňování napínavých scén prokládaných drobnými fillery rekapitulující děj.
    Letos je už celkem zbytečné připomínat, kdo to je Jo Nesbo – Lovci hlav jsou třetím románem, který se v tomto roce dočkal českého překladu. Po jarní Nemesis a říjnovém Pentagramu ale v Knize Zlín vychází román, který je přece jen trochu jiný.


Vetřelci a lovci: Pes, který štěká, kouše

    V Nesbøho thrilleru není nikdo jednoznačnou obětí ani viníkem, konflikty přirozeně vyplývají ze střetu zájmů postav a z interakcí mezi nimi. Pokud by hlavním hrdinou a vypravěčem nebyl Roger, mohl by to být kdokoliv jiný, děj by fungoval naprosto stejně. Čtenář by si našel cestu ke kterékoliv z postav, dokázal by - třeba s výhradami - akceptovat její motivaci. S trochou nadsázky lze konstatovat, že hrdinou je ten, kdo přežije.
    Lovci stínů (papírový obal) Simon Hunt (Richard Gere) byl úspěšný novinář a zpravodaj z válečných konfliktů od Bosny až po Irák. Podaří se mu získat zprávu, kde se ukrývá nejhledanější válečný zločinec Boghdanovič zvaný Fox na kterého je vypsaná odměna 5 000 000 dolarů. Vypraví se do Bosny, spojí se se svými bývalými kolegy a začíná lov plný akce, při kterém jde doslova o život. Parametry produktu Lovci stínů český název The Hunting Party původní název 2007 rok výroby USA , Bosna a Hercegovina , Chorvatsko země výroby Akční , Dobrodružný , Drama , Komedie žánr Richard Shepard režie Diane Kruger , James Brolin , Dylan Baker , Jesse Eisenberg , Joy Bryant , Nitin Ganatra , Richard Gere , Terrence Howard , Mark Ivanir hrají 99 minutdélka 16:9 , barevný obraz český 5.1 , anglický 5.1 zvuk české titulky Rozhovory • Z natáčení • Upoutávka bonusy


Jmenuji se Roger Brown a jsem nejlepší lovec hlav v Norsku.

    Postavy jsou opět velice plastické a jímavě amorální. Tak jak to máme u literáta Nesbova ražení rádi. Přirozeně nejvíce pozornosti, vzhledem k monologové formě, se dostává Rogerovi Brownovi. Malý muž vzrůstem, velký inteligencí. Pružný v otázkách morálky, zato však charakterní a charismatem oplývající antihrdina. Dále jeho žena Diana. Nádherná, o hlavu vyšší blondýnka, tíhnoucí k umělecké obci stejně neodbytně jako ke společenské smetánce. A nakonec padouch v podobě Clase Grevese, kterýžto představující archetyp alfa samce v kombinaci s vojenskou minulostí, nezahojenými jizvami po příkoří způsobených otcem a dokonalým maskulinním zevnějškem,ztělesňuje pro, lehce napoleonským komplexem nahlodaného, Browna, ideálního soupeře.
    Všechny tři příběhy spojuje společný fenomén současnosti: na bohaté scéně zločinu a lidské špíny obecně přibyla další sorta lidí. Všechny příběhy mají reálný základ, scénář je ale posunuje dál.
    Je nám představen hlavní hrdina, Roger Brown, pracovník personální agentury, jehož pracovní náplň spočívá ve vybírání vhodných lidí na významné pozice ve významných firmách "je to tzv. lovec hlav". Už to, jak v první kapitole jedná s jedním takovým uchazečem o vysoký post, používaje při tom výslechové metody FBI dává tušit, že to nebude jen tak obyčejný člověk.
    Hlavní hrdina Roger Brown se čím dál víc zamotává do přediv svého života na vysoké noze a díry ve stále náročnějším rodinném rozpočtu se pokouší zalátat prodejem hodnotných uměleckých děl. K těm se dostane způsobem nejen nelegálním, ale především velice rafinovaným.


Jo Nesbø - Lovci hlav, aneb Jo Nesbø potřetí, přesto poprvé

    Novinka Jo Nesba není jen napínavým thrillerem o honičce na zprvu nesympatického vyhledávače talentů. Je to kniha plná asfaltově černého humoru, jen to přehání s karikaturami namyšlených mužů.
    V případě Lovců hlav se ale Nesbø pouští ze řetězu a užívá si naplno výlet do brakové literatury. Už prolog dává najevo, že se s námi autor nebude mazlit. Hlavní hrdina v něm pronáší monolog, jenž by se dal shrnout slovy: „Jsem vrah, brzo umřu, kolem mě kape krev a benzín, a tak vám musím honem povyprávět svůj příběh“. A jak řekne, tak udělá.
    A díky moc Knize Zlín za poslání reading copy a za úžasnou práci v jejich oboru. Sněhuláka a dalších už se nemužu dočkat. Jen nevím jestli se podíleli na přebalu knihy přímo, v obou případech— moc se mi líbí.
    Po několika úspěšných knihách ze série o Harrym Holeovi do naší republiky doléhá další mrazivý závan mrazivého větru ze severu, který vás ale rozhodně nenechá chladným.
    První věcí, které si člověk při čtení určitě všimne je způsob vyprávění, celá kniha je psaná v první osobě z pozice hlavního hrdiny Rogera Browna. Tenhle styl vyprávění se mi zde zalíbil velice, člověka to pak víc vtáhne do děje.


Produkty podobné jako Lovci stínů

    Ve svém dalším románu autor bestselleru Nemesis uvádí na scénu nového hrdinu. Roger Brown je podle svého vlastního názoru nejlepší a nejhůře placený lovec hlav (headhunter) v Norsku, má příliš krásnou ženu a příliš drahou vilu, a proto si musí přivydělávat krádežemi uměleckých děl. K tomu využívá kontaktů, které získává při své práci. Clas Greve je dokonalý kandidát na jakoukoli vrcholnou pozici. Ženám připadá okouzlující, a navíc vlastní jeden Rubensův obraz stomilionové hodnoty. Dokáže-li Roger Brown tento obraz získat, vyřeší se tím jeho ekonomické potíže a navždy získá svou ženu Dianu. Když se však Brown dostane do Greveho bytu, zjistí něco, co vědět ani nechtěl. Roztáčí se nečekaný kolotoč událostí. Náhle se lovcem hlav stává někdo jiný, Brownovi jde o život a mění se ve štvanou zvěř. Začíná zběsilý hon a boj o přežití, ve kterém může zvítězit jen jeden...
    Krom toho, že je kniha podstatně hubenější než holeovské případy, nám také přináší odlišný typ příběhu. Tady není hrdina tím, který odhaluje, ale do zločinu je sám zapojený a sám zločiny páchá. I když jde Rogerovi o život, pořád ale zůstává tím namyšlencem ze začátku knihy a není zcela lehké si ho oblíbit, to se v charakteristice postavy Joovi Nesbømu povedlo. Přesto všechno je třeba poznamenat, že je Roger také tím, kdo by rád měl milující krásnou ženu, a líčení jeho chlapských egoistických pocitů a tužeb thriller ozvláštňuje.
    Simona Stašová a Juraj Kukura ve třetí části kriminální minisérie na základě skutečných událostí. Atraktivní žena jako oběť chorobné posedlosti kolegy z letiště, které přes všechna bezpečnostní opatření skrývá nebezpečná místa i myšlenky. Dále hrají: J. Budař, I. Janžurová, J. Stryková, I. Bareš, J. Dvořák, J. Švandová a další. Scénář J. Klíma. Kamera K. Fairaisl. Režie F. Renč


Nejlevnější Lovci stínů akční ceny - Levné Lovci stínů

    Vážnější trhlinou v příběhu je tak pouze závěr s odhalováním zločinu. Zbytečně dlouhý, a i když autorovou snahou zřejmě bylo, aby překvapoval, závěrečný zvrat spíše zaráží.
    Lovec hlav je v business sféře označení pro hledače talentů. Stejně jako v zábavním průmyslu i tady se hledá ideální kandidát na perspektivní pozici. V korporátní oblasti to jsou pozice vrcholných manažerů, výkonných ředitelů, motivačních trenérů. Lidí,kteří vedou. Nemyslí, ale ví. Horentní sumy, na jejichž sečtení byste potřebovali minimálně atomovou kalkulačku, prolétávají na jejich bankovních účtech měsíc co měsíc. Workoholici. Lidé tvrdí, až vojensky disciplinovaní, s maskou z oceli, za kterou se však skrývá stále jen ten malý chlapeček, který chtěl, aby s ním táta šel na pouť. Roger Brown takové lidi sbírá.


Nesbo přivolává na scénu Mefista i vtipného hajzlíka

    Za zmínku stojí navíc dva momenty. Dokonale sladěná charakteristika povahy hlavního hrdiny Rogera, jeho vztahu k práci i k osobnímu životu. Všemu vládne heslo PRESTIŽ. Pečlivě odvedená práce, chyby nejsou povoleny. V soukromí honosný dům, a hlavně reprezentativní manželka. Pověst znamená vše. Stoprocentní motivace, ale samozřejmě i obavy a nejistota. Roger si není v žádném případě ničím úplně jistý, ale chápe, že je nezbytné se tak tvářit. Následující krize vztahu je psychologicky náročná scéna, kterou Nesbø dokáže v několika větách citlivě vykreslit a dovede ji i spojit s pocitem ohrožení a ztráty prestiže, kolem které se vše točí. Mnoho spisovatelů nedokáže nalézt správná slova a tón, mají-li psát o sexu, je to pro ně zátěžová zkouška kultury tvorby. Nesbø je v této oblasti přesvědčivý. V popisu sexuálních scén se dokáže vyhnout trapnosti a neobratnosti, je otevřený, přirozený, bez obscénností.
    Ve srovnání s předcházející Nemesis je Pentagram soustředěnější a přehlednější tím, že se omezuje na dvě roviny: hlavní osobní a o něco málo vedlejší detektivní. V obou rovinách příběhu odkazuje na slavné a staré literární motivy – zmíněný mefistofelský motiv doplňuje parafráze Pygmalionu v detektivní linii.


Vetřelci a lovci do třetice: Užij si se psem

    Děj knihy se rozbíhá pomalu. Dá se tušit, že Roger nebude jen obyčejný lovec hlav, ale co všechno dělá, je odkrýváno postupně a nějakou dobu trvá, než příběh dostane pořádný spád a začne docela jiný lov hlav, takový, který má od práce personalistů hodně daleko. Ať už se však Roger vyjadřuje přímo k ději nebo popisuje věci s kriminální linií úplně nesouvisící (vzpomínání na otce, seznámení s manželkou, vztah s milenkou, líčení pracovního pohovoru či soulože), nechybí Lovcům hlavčtivost. Příběh je napsán svižně, lehce a oproti holeovské série je zde daleko více zastoupen humor, někdy až ironie, ale nevadí to a není to laciné, naopak: občas až neuvěřitelné zvraty a scény čítající honičky, útěky či střílení, jsou tak odlehčovány; někomu se možná zvedne i žaludek, když Roger popisuje své ukrývání mezi hromadou výkalů. Navíc: co by ve zcela vážně napsaném příběhu mohlo rozčílit a být považováno jako až příliš nereálné, v Rogerově vyprávění také pobaví.
    A nejen to. Je to i vášnivý sběratel obrazů. Tedy,zloděj obrazů. Má překrásnou ženu, kterou musí dostatečně finančně podporovat v jejích uměleckých tendencích, materialistické požadavky člověka, který je nejlepší ve svém oboru a dům, auto a postavení, na jejichž údržbu potřebuje částky minimálně šesti a víceciferného řádu. Krádež hodnotných malířských děl mu dopřávají luxus života na vysoké noze a krapet i toho, tolik potřebného, vzrušení. Samozřejmě, že se však někde něco podělá. Opět doslova.
    První, co mne na novince od Jo Nesbøa zarazilo, je skutečnost, že je kniha podstatně kratší. Což se nakonec ukázalo jako velký klad. Při vší úctě k autorovi, zvolené téma by na 400-500 stran nevydrželo. Což si Jo Nesbø velmi dobře uvědomuje a na polovičním obsahu servíruje přesně to, co si thriller žádá. Napětí, spád a nečekaně-čekané zvraty. A jde mu to mistrovsky.


Krev na sněhu (Krev na sněhu #1)

    První, co se mi rozlilo v hlavě po zaklapnutí poslední kapitoly bylo něco jako “Wau, na dvě stě čtyřicet stránek dost slušně rozehranej thriller”, taky jsem měl ale malinko hořkou pachuť v puse, to je prostě asi jasný, všechno nemůže bejt prostě perfektní (a je to tak dobře). Ve všem, co jsem od Nesba četl byl Harry Hole, kterej mi k srdci, ač se to může zdát třeba divný, moc nepřirost. Má zajímavý archetypní rysy a vůbec, perfektní vlastnosti sedící na hlavního hrdinu, ale já osobně je prostě nevidim, i přes jeho sherlockovský schopnosti rozlousknout většinu případů a ješte to bad guyům natřít s co největší elegancí.
    Nesbo to místy přehání s karikaturou snobského světa i sobeckého Brownova přístupu, zřejmě proto, aby ho pak mohl náležitě exemplárně ztrestat – málokterý autor zavře svého hrdinu do kadibudky a nechá ho v touze zachránit si holou kůži klesnout na úplné dno důstojnosti.
    Po nové knize Joa Nesbøho rozhodně sáhněte, máte-li chuť zaplést se do hutné atmosféry příběhu, jehož tempo vás strhne a nepustí až do poslední strany. V knize se šikovně mísí napětí a vtip, strach i hnus. Lovci hlav jsou rozhodně hitem letošního podzimu. Dostanou se vám pod kůži stejně jako se pach výkalů vryl nesmazatelně do paměti Rogeru Brownovi.
    Jo se mi čte prostě perfektně, co k tomu víc říct. Proběhne snad jen jediná výtka— na dvě stě padesát stran mi prišlo dělení do částí trochu zbytečný, ale jak je libo. Chápu, že tim chtel Jo oddělit milestony jako “lov na kalydonskýho kance” v částech 1-2, rogerovo znovuzrovení mezi částmi 3 a 4 a podobný věci. Já to pochopil, ale asi bych to dal i bez dělení.


Krev na sněhu (paperback) (Krev na sněhu #1)

    Druhou věcí, kvůli které se mi kniha zalíbila je to, jakého hlavního hrdinu se autor rozhodl vykreslit. Není totiž ani kladný ani záporný. Má své problémy, jako každý člověk, dělá chyby jako každý člověk. Já osobně jsem si zhruba do půlky knihy sám myslel, že se z něj vyklube největší záporák celého příběhu, v čemž jsem se nakonec naštěstí mýlil.


Předloha k filmu Lovci hlav je jako thriller od Tarantina

    Thriller Lovci hlav je výrazně kratší než předchozí Nesbøho kriminální romány, autor použil formu šetrnější k našim i norským lesům. Soustředil se výhradně na jeden děj a až na několik vzácných výjimek se nepustil do reminiscencí nebo odboček. Drasticky omezil vysvětlování detailů, které s příběhem souvisejí jen podružně. V předchozích románech, kde je více prostoru pro uvádění zajímavých faktů, postupoval s větší pečlivostí. V Netopýřím muži se měl čtenář možnost velmi detailně seznámit s historií a současností Austrálie, v knize Červenka nese smrt bylo tématem extrémistické hnutí v Norsku, v Nemesis se Nesbø dotkl romské komunity a román Pentagram byl okrajově věnován kódům. Tím, že Nesbø upustil od podrobného zkoumání marginální problematiky, knihu odlehčil, a zůstal pouze čistý thriller, který chce přitáhnout spádem děje a napětím. Lovci hlav dávají přednost stručnosti a akci před rozvětvenou románovou formou. Autor nevěnuje takovou pozornost detailům a dopouští se drobných chyb, z
    Norský bestsellerista Jo Nesbo je chameleon. V Česku zatím známe jen jeho detektivní podobu, on je však původně finanční analytik, muzikant a v literatuře si libuje nejenom v drsných kriminálkách, ale píše i humorné knihy pro děti.
    Ačkoli je nejlepším lovcem hlav v Norsku, jeho plat na takové výstřednosti rozhodně nestačí. A tak si přivydělává krádežemi obrazů. Když na něj konečně dojde, čtenář mu přeje jen to nejhorší. Brown má však dost tuhý kořínek.
    Po přečtení takových hitů, jako je Šifra mistra Leonarda nebo Andělé a démoni jsem dlouho nemohl najít něco podobně zajímavého a dobrého. Teď to vypadá, že se mi to konečně povedlo.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
26729
cache: 0024:00:00