Jak na věc


kterému ostrovu se říká smaragdový

Diskuze: Přehled vyhlášených destinací Středozemního moře

    Ze Spinady se nám naskytá nádherný pohled na STAROU PEVNOST, která se rozprostírá nad náměstím a upoutá pozornost každého návštěvníka Kerkyry. Mohutná postavení byla postavena Byzantinci, doplněna Benátčany v 16.století a završena Angličany. Starou pevnost spojuje s městem přibližně šedesátimetrový pevný most. Pod mostem protéká umělý kanál s mořskou vodou, zvaný Contrafossa. Pevnost si prohlížíme pouze zvenku, neboť dovnitř na prohlídku už nemáme čas.
    Večer se jdeme ještě projít po okolí, zajdeme do místního minimarketu, kde si kupuji cédéčko s řeckou instrumentální hudbou Sirtaki a Bouzouki. Spát jdeme celkem brzy, protože ráno je naplánován odjezd v pět hodin ráno. Poslední noc na ostrově.
    Naskýtá se nám přenádherný pohled na mořské laguny a poloostrůvky tvořící kouzelné zálivy lákající ke koupání a potápění. Ani mi neodoláváme a děláme si krátkou zastávku na koupání ve skalnatém zálivu LA GROTTA. Je to naprostý ráj. Skaliska, průzračně čistá voda s bílým pískem na dně, sluneční atmosféra, kterou dokresluje příjemná hudba znějící z místní restaurace. Je tu jen několik málo lidí, takže by se dalo říci soukromé kouzelné místečko, vlastní ráj. Fotíme a pomalu se připravujeme na další etapu našeho výletu.


Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho

    Odbíjí půlnoc a já společně s mamkou vyjíždím na „prázdninovou dovolenou“. Ručička hodin se posunula do nového dne a já si připomínám své narozeniny, vstupuji do nového „věku“ s krásným narozeninovým dárkem. Autobusem z Brna začíná noční přejezd směrem do italských Benátek.
    Francie: Saint Tropez, Perpignan, Toulouse, Sete, Montpellier, Provance, Azurové pobřeží, Toulon, Marseille, Cannes, Antibes, Nice, Menton, Korsika, Bastia, Ajaccio
    Pátek nezačal příliš šťastně, začalo pršet a bylo tomu tak po celé následující tři dny. Dopoledne jsme se ještě stihly vykoupat, ale odpoledne to začalo s deštěm na plné obrátky a nám nezbylo nic jiného než celé dny ležet v pokoji nebo sedět na balkoně a číst. Přečetla jsem všechny knihy, které jsem měla sebou, všechny časopisy a vyluštila křižovky.


Fotografie, které dokazují, že Kate & Meghan se mají rády!

    Připlouváme do přístavu, plavba byla příjemná, bez problému. Vystupujeme z lodi a už nás čeká autobus, kterým pojedeme až do Brna. Nakládáme zavazadla, občerstvujeme se u baru řidiče a vyrážíme směrem domů. Cestou nám pouští video, takže se bavíme u notoricky známe filmové komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Pak ještě český film Pelíšky a americký film Seznamte se, Joe Black. Cesta tak ubíhá mnohem rychleji a zachvilku jsme ve Vídni. Z Vídně už to je jen kousek na hranice a od hranic do Hodonína, kde vykládáme první cestující. Další stanoviště je Brno. Kolem osmé hodiny večer jsme doma. Dovolená to byla opravdu krásná a vydařená.
    Malou pauzu si děláme ve vyhlášené kávárně na vyhlídce, kde si objednáváme výborné frappé – oblíbené řecké neskafé s ledem. Fotografujeme si vyhlídku na zmíněné ostrůvky a vyčkáváme na okamžik, kdy přistává letadlo na letištní dráze pod námi, která je jen pár metrů od vyhlídky. Mezinárodní letiště denně přijme a vyšle desítky letadel a pohled na přistávající letadlo v těsné blízkosti je vzrušujícím zážitkem, který si musíme zdokumentovat.


Fotogalerie k tématu: Přehled vyhlášených destinací Středozemního moře

    Jak tak ležíme na pláži, dostávám pozvání na večerní kafe, které neodmítám a souhlasím, že v osm hodin přijdu do tamní taverny. Nachystala jsem se a v osm vyrážím do taverny na pláži. Spyros tam už čeká, takže hned začínáme konverzaci. Spyros je původem Řek, ale žije v Německu, většinou v zimě a léto tráví na Korfu. Nabízí mi, že mě sveze na motorce, což neodmítám, protože na motorce jsem ještě nikdy nejela a určitě to bude dost zajímavej zážitek. Nasedáme na jeho stříbrnou Caggivu a vyrážíme na okružní jízdu. Je to skvélé! Projíždíme kolem jeho apartmánu, který je nedaleko pláže, a který pronajímá turistům, dále uháníme přes Perivoli až k pláži o něco dál než kde se většinou koupeme. Prohlížím si skální útesy, malý přístav s několika loďkami. Potom už jedeme zpět do taverny. Tam si povídám s jeho dalšími kamarády, seznamuji se s plavčíkem Stefanem, který každý den dohlíží na dění na naší pláži, ochutnávám řecký tradiční aperitiv – „ouzo“ -, ale moc mi bohužel nešmakuje, až příliš navo
    Naše putování po jedinečných krásách Středomoří začne v jeho severozápadní části, konkrétně na březích Pyrenejského poloostrova ve Španělsku. Od Gibraltaru až po letovisko Llanca, tedy napříč celým španělským pobřežím Středozemního moře, najdete od května do září skvělé podmínky ke koupání. Nádherná přímořská střediska vám nabídnou pěkné pláže, spoustu restaurací a barů s místními specialitami, v některých oblastech nebudete ochuzeni ani o starobylé historické památky.
    Pomalinku se stmívá a pozorujeme krásný západ slunce. Loď je osvětlená a začíná noční život. Někteří si začínají stlát a jdou na kutě, jiní navštíví místní bary nebo diskotéku. My jdeme právě na tu diskotéku, ale moc lidí tam není, takže pochvíli mamka odchází spát a já si tam ještě chvilku poslechnu řeckou populární hudbu. Dostávám pozvání na drink a seznamuji se s dvěma mladými Řeky. Povídáme si až do půl třetí rána, takže poté také konečně odcházím ulehnout. Celá loď spí.


Přehled vyhlášených destinací Středozemního moře

    STARÝ PALÁC SV. MICHALA A SV. JIŘÍHO v dolní části Spinady patří k nejpůsobivějším pamětihodnostem Kerkyry. Palác byl postaven roku 1819 z kamene dovezeného z Malty a byl jak sídlem Jónského senátu tak i rezidencí britského místodržícího Frederika Adama. Zakladatele vodovodní sítě ostrova, který má vytesanou sochu před budovou. Poté tam sídlil Řád sv. Michala a Jiřího, po němž dostal palác jméno. V sálech paláce je umístěno Muzeum asijského umění, jediné svého druhu v Řecku a snad na celém Balkáně.
    Letovisko PERIVOLI je příjemné klidné romantické místo položené v olivových hájích, nachází se tu několik restaurací a taveren, minimarkety a především překrásná téměř dva kilometry dlouhá písčitá pláž THE GOLDEN BEACH SANTA BARBARA, která patří k nejkrásnějším na Korfu.V místním marketu nakupujeme několik nezbytných věcí a pomalu jdeme do svého apartmánu. Po cestě jsem docela unavené, takže pomalu uleháme a těšíme se na začátek našeho prázdninového užívání.
    Dalšími oblíbenými letovisky středomořského pobřeží Egypta jsou především města Port Said a Damietta v jeho východní části, na západ od Alexandria naopak najdete středisko El Daba. Spousta turistů využívá nabídky cestovních kanceláří k plavbě na jachtě podél egyptského pobřeží. Díky tomu totiž turista objeví řadu nádherných zátok a míst ke koupání, na která by jinak nenarazil.


Bali, Gili Islands, Nusa Penida

    Chorvatsko: Istrie, Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Brulo, Pical, Kvarner, Pag, Krk, Cres, Lošinj, Rab, Severní Dalmácie, Střední Dalmácie, Jižní Dalmácie, Zadar, Šibenik, Biograd, Murter, Vodice, Dugi Otok, Pašman, Primošten, Trogir, Ploč, Brač, Hvar, Split, Tučepi, Brela, Gradac, Dubrovník, Korčula, Mljet, Pelješac, Lastovo, Elafity
    Prošly jsme téměř všechny místní obchůdky na hlavní promenádě kolem silnice a asi po dvou hodinách jsme vyrazily na zpáteční cestu do Perivoli. Plavky jsme měly na sobě, takže jsme si cestu zpříjemnily koupáním na tamní pláži, což nás skvěle osvěžilo a dodalo sil.
    Loď od společnosti MINOAN LINES se tentokrát jmenuje Ikarus Palace a je stejná jako předchozí Pasiphae Palace, kterou jsme pluly cestou na Korfu, pouze o rok starší, tedy vyrobená roku 1997, a s malinko odlišným designem interiéru loďi.


Šok ve Všechnopárty: Šíp mohl jít bručet!

    Vstáváme kolem čtvrté hodiny ranní a připravujeme se na odjezd. V pět hodin máme sraz před apartmány, kde by nás měl naložit autobus a odvést do Kerkyry do přístaviště. Autobus opravdu v pět hodin přijíždí, ale co se nestalo, otáčí to a jede pryč. Pravděpodobně jede pro skupinku, která bydlí v nedalekém apartmánovém komplexu. Takže čekáme a čekáme, ale už je půl šesté a autobus stále nepřijíždí, začíná malá nervozita. Někdo tedy nakonec zavolá delegátce, že autobus stále nikde. Po šesté hodině konečně přijíždí autobus, nakládáme zavazadla a už vyjíždíme na rychlocestu, protože loď odplouvá v sedm hodin a cesta do Kerkyry trvá přibližně padesát minut. I když je brzo ráno, přece jen se dostáváme do kolony, která brzdí provoz. Jsou to docela nervy, ale zároveň docela vzrušující dobrodružství. Je 6:56 a my se blížíme k přístavu, už vidíme loď jak kouří a plno lidí kolem. Takže vysedáme z autobusu a už utíkáme k lodi. Vyzvedávám u delegátky lodní lístky a nastupujeme na palubu. Jdeme na naš
    Dnešní den trávíme převážně na pláži, protože je pěkně a musíme dohnat ztracené dny, kdy pršelo. Čvachtáme se ve vodě, chytáme barvičku od sluníčka a pozorujeme dění na pláži. Odpoledne jsem už trochu unavená, takže jdu nachvilku do apartmánu a trochu si dávám oddych. Mamka jde zpět na pláž, já až o pár hodin později, kdy už nesvítí tolik slunce.


V hlavní roli růže! Naše tipy na kosmetiku od 50 korun, kterou si zamilujete

    Přibližně v jednu hodinu po poledni pokračujeme na západní pobřeží Korfu do 25 km vzdálené PALEOKASTRITSI. Přírodní krása a jedinečnost krajiny lákají do těchto míst tisíce turistů, a ani mi si nechceme tuto podívanou nechat ujít. Na vrcholu Paleokastritsi se nachází mužský klášter Zesnutí Bohorodičky (Panagía Theotokós), který byl založen roku 1225 mnichem Euthymiem Midasem. Dnešní budova pochází z 18. a 19.století. V klášteře, do kterého se dostáváme na poslední chvíli před odpoledním zavřením, si prohlížíme v muzeu malou sbírku lastur a velrybích kostí, které byly vyloveny z moře před několika lety. Dále je zde velká sbírka pravoslavných ikon. Podle tvrzení archeologů právě v Paleokastritsi bylo v homérských dobách Alkinoovo město a Odysseus se setkal s Nausikaou někde zde na pobřeží. V prostorech kláštera se pohybují mniši v černých hábitech a už u vstupní brány rozdávají turistům v příliš odhalujícím oděvu dlouhou sukni k zakrytí. To je případ i mamky. V kostelíku vyzdobeném ikona
    Ráno nás probouzí východ slunce a za námi polovina cesty. Já si nemohu odpustit alespoň trochu si začvachtat v bazénu a dávám si hned po napuštění bazénu mořskou vodou ranní koupel. Zbytek cesty se střídavě opalujeme na palubě, procházíme po lodi a jen tak sedíme a koukáme na moře. V některých místech dokonce vidíme pobřeží Albánie a později i Itálie.
    V devět hodin ráno nasedáme do auta a jedeme směrem k prvnímu atraktivnímu místu našeho výletního okruhu. Během jízdy nám delegátka poutavě vypráví o historii ostrova, o způsobu života místních lidí, zmiňuje mnoho zajímavostí a seznamuje nás tak s „perlou Řecka“, jak se ostrovu také často říká.
    Asi ve čtyři hodiny ráno se vracíme a já ulehám, protože jsem už malinko unavená po dvou flámech, i když jsem se moc dobře pobavila a zjistila jak to tady v noci vlastně žije.


PRÁZDNINY NA SMARAGDOVÉM OSTROVĚ - KORFU

    Na pláži si nacházíme své místečko, rozděláváme podušky, stavíme slunečník a už míříme do vln čistého tyrkysového moře. Užíváme vln a najednout vidíme, ajk nám odlétá slunečník, protože vítr opravdu fouká docela dost. To je honička! Ještě párkrát nám uletí, ale přinejmenším netušíme proč, protože ostatním na pláži stojí a jenom mi tam hrajeme honičku s deštníkem. Nakonec ho pořádně zasadíme snad metr hluboko a konečně stojí. My se můžeme zase oddávat radovánkám, ale stejně pořád po očku sledujeme, jestli opravdu slunečník stojí nebo zase někam uletěl.
    Teď nám zbývá už jen prohlídka hlavního města. KERKYRA rozhodně stojí za návštěvu, její jedinečnost vytváří místní spletité uličky plné obchůdků, obklopené typickou architekturou ovlivněnou benátským slohem, mohutné pevnosti a staré kláštery. Proplétáme se uzoučkými uličkami a vycházíme na největším a nejhezčím náměstí, které je srdcem města. SPINADA (Esplanada) byla založena v období benátské nadvlády naproti Staré pevnosti, aby zajišťovala obranu v případě napadení města. Když Kerkyru dobyli Francouzi, přeměnili Spinadu v náměstí, zasadili na něm stromy a zanechali tak městu jedinečný park, který je dnes střediskem společenského života, místem schůzek, slavností, koncertů a dalších akcí pod širým nebem. Procházíme náměstím, kde se v dolní části rozprostírá travnaté kriketové hřiště, zastavujeme se u JÓNSKÉHO MONUMENTU (Pomník sjednocení), který symbolizuje zasazenými kameny sedm jónských ostrovů, a dále MAITLANDOVA ROTUNDA na počest britského místodržitele Thomase Maitlanda.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00