Jak na věc


krušnohorská magistrála-mapa trasy

Krušnohorská dudácká muzika na CD

    Při putování po trase minete celou řadu přírodních a technických zajímavostí, kochat se můžete překrásnými výhledy nebo můžete pozorovat zdejší vzácnou faunu a floru. Podél Krušnohorské magistrály narazíte také na známé i méně známé horské obce a městečka s muzei a místními památkami, které stojí za to navštívit. A pokud vás cestou přepadne hlad, můžete ho zahnat v některé z místních hospůdek.
    V řecké mytologii byl řepík zasvěcen bohyni války Pallas Athéně, neboť už tehdy se z něj dělala mast na rány. To myslím velmi dobře vypovídá o jeho schopnostech a tím končím tento článek, protože jej není třeba více vychvalovat


Sjezdové lyžováníPůjčovny a servis kol, Půjčovny a servis lyží (1)

    Z Klínovce vás čeká příjemné svezení směrem na Měděnec, kde se nachází štola Panny Marie Pomocné. Následující kilometry vedou víceméně po hřebeni a slibují tak jen malé převýšení, při kterém si můžete dosyta vychutnat krásy krušnohorské krajiny. Projedete podél vodní nádrže Přísečnice, překřížíte hlavní silniční tah z Chomutova na hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána a dále pokračujte přes Načetín a Kalek do Hory Sv. Kateřiny s rozhlednou na Růžovém vrchu. V sousední Nové Vsi zase můžete navštívit Novoveské muzeum s ukázkou lidových řemesel typických pro Krušnohoří. Přes Mníšek dojedete do obce Klíny, která nabízí sportovní vyžití po celý rok. Zajímavostí je i zdejší Ekofarma a Centrum zapomenutých krušnohorských řemesel. Dále vás trasa zavede k Flájské přehradě. Její dutá hráz je jediná svého druhu v České republice. Nedaleko odtud se nachází další technická památka, Flájský plavební kanál, který sloužil k plavení dřeva až do saského Freibergu, kde bylo zpracováno na dřevěné uhlí.
    Blatenský příkop vás zavede téměř do Božího Daru, nejvýše položeného městečka ve střední Evropě, které proslulo také jako domov známého českého běžce na lyžích, Lukáše Bauera. Krátký odpočinek si můžete dopřát při procházce po naučné stezce Božídarským rašeliništěm. Nedaleko se nachází další přírodní zajímavost, nejvyšší sopka střední Evropy, čedičová hora Špičák. Z Božího Daru se připravte na náročné stoupání na nejvyšší vrchol Krušných hor, Klínovec (1244 m). Slavnou rozhlednu sice teprve čeká náročná rekonstrukce, výhled do okolí si ale můžete vychutnat i z pevné země pod ní.
    KDM vychází z originální lidové melodiky, která je prezentována nástrojovým obsazením typu malé selské muziky. Vystupujeme v jednoduchých krojích vycházejících z tradic podkrušnohorského regionu. Úkolem naší muziky je ve svém hodinovém programu posluchače pobavit a oživit tradiční českou melodiku lidových písní a propagaci regionů.


Technická muzea a památníky (1)

    A kudy přesně Krušnohorská magistrála vede? Trasa začíná u vodní nádrže Skalka v Chebu, přes známé Františkovy Lázně vás zavede do Kraslic, které prosluly výrobou hudebních nástrojů. Odtud začíná prudké stoupání po hřbetu Krušných hor. Projedete horskou obcí Bublava a přijedete do Horní Blatné. Zde můžete navštívit muzeum, které se věnuje historii těžby rud v okolí obce. Za menší odbočku stojí také Zitina rozhledna na Blatenském vrchu nad obcí. Cestou k ní se nezapomeňte zastavit u přírodní památky Vlčí jámy, která vznikla propadem bývalého dolu Wolfgang a kde i v létě zůstávají zbytky sněhu. Největším turistickým lákadlem obce je Blatenský příkop, který je jedinečnou technickou památkou Krušných hor. Toto unikátní 12 km dlouhé vodní dílo zásobovalo vodou krušnohorské doly a později průmyslové závody. Podél Blatenského příkopu byla vybudována naučná stezka, která mapuje jeho historii a význam pro hospodářský rozvoj této oblasti.
    Cykloregion Krušné hory, informace o projektuCykloregion Krušné hory - propojení nadregionálních cyklotras v česko-německém Krušnohoří. Informace o projektu.
    Promojízda 2013 - potenciál Krušných hor pro cykloturistikuPromojízda potvrdila obrovský potenciál Krušných hor pro cykloturistiku. Jak česká tak i německá strana před sebou mají úkol připravit hory tak, aby se mohli svým zázemím chlubit i v konkurenci oblíbených cyklistických destinací. Příroda na to tu je unikátní.
    Cena programu:cena je závislá na charakteru akce a délce vystoupení + cestovní náklady(pro bližší info nás prosím Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)


Historická železnice a veteráni (1)

    Nástrojové obsazení:Otto Liška - dudy, zpěv, umělecký vedoucíKarolína Herzinová - zpěv, vozembouchJan Priwitzer - klarinet, zobcové flétny, zpěvPavel Stránský - housle, zpěv, manažer KDMRadim Sanktus - kontrabas, zpěvBývalí členovéFrantišek Dobrota Vejstrk (†2012) - kontrabas, zpěv, manažer KDMOndřejka Zimányiová - housle, zobcové flétny, zpěvTereza Lišková - housle, zpěv
    Jak už náš český název napovídá, kostival je nejlepší ze všech rostlin k léčbě onemocnění kostí, přičemž prvořadé použití je v podobě MASTI. Je vynikající při zlomeninách a vyvrtnutí, zánětech kostí, vaziva a žil, krevních podlitinách a sraženinách, natrženém svalu, zkrátka při všech bolestech kostí, svalů, kloubů a jejich pouzder.
    Odtud trasa začíná pomalu klesat, projedete přes Krásný Les a Nakléřov do obce Tisá s bizarním skalním městem. Poslední stoupání vás čeká na vrchol Děčínského Sněžníku s kamennou rozhlednou, o které se říká, že je jednou z nejkrásnějších rozhleden u nás. Napojit na Labskou cyklostezku se pak můžete v Děčíně, kde Krušnohorská magistrála končí.
    Specialitkami nazýváme samé dobroty, které nepojme léčebný proces ale není možné léčebný proces bez použití specialitek dokončit. Vždy budete mít pocit, že něco chybí, něco není úplné a dokončené. Doporučujeme.


Turistická informační centra (2)

    Vystupujeme v jednoduchých krojích vycházejících z tradic podkrušnohorského regionu. Úkolem naší muziky, je ve svém hodinovém programu posluchače pobavit a oživit tradiční českou melodiku lidových písní a propagaci regionů.
    Krušnohorská dudácká muzika byla založena v roce 2005 za podpory Městského divadla v Mostě. Současný repertoár jako by běžel podél českých hranic. Jsou v něm písně z Chodska, Prácheňska, Pošumaví a jižních Čech, ale též písně domácího podkrušnohorského regionu a také tradiční písně hornické.
    Přes celé Krušné hory se můžete vydat po 242 km dlouhé Krušnohorské magistrále. V létě je magistrála vyhledávána pěšími turisty a cykloturisty, v zimě se stává oblíbeným cílem milovníků bílé stopy. Především pro cyklisty je Krušnohorská magistrála páteřní cyklostezkou, která je provede celým pohořím z úplného západu republiky z Chebu až na severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00