Jak na věc


krtek dělá hromádku youtube.com

Zdeňka Milera proslavil málomluvný krtek

    novinkaKvalitní holanská hnojiva:Plagron, Hesi, Atami, BioBizz a Canna Pomocné produktySprávná zálivkaNové konve spektra barev..PostřikovačeRuční a tlakové postřikovače..
    Návodypravidelné články a tipy kolem zahrady> zahradní tipy..Zahradní kalendář 1. leden2. únor 3. březen4. duben5. květen 6. červen 7. červenec 8. srpen 9. září 10. říjen 11. listopad 12. prosinec
    „Byl jsem požádán, abych nakreslil na zakázku příběh o výrobě plátna, to jsou samé stroje a nebylo to vůbec pro děti, tak tam musí být nějaká figurka, která bude celý děj provázet, a tak jsem začal přemýšlet. Chtěl jsem udělat nějakou novou figurku, kterou ještě nikdo nedělá. A vůbec mě to nešlo. Říkal jsem si, že se půjdu projít do lesa a buď na něco přijdu nebo to vzdám. Šel jsem do lesa a na nic jsem nepřišel. Byl jsem zničený a když jsem vylezl na louku, tak jsem zakopnul a byla to krtina. Tak jsem si řekl: jé to je nápad, krtek!“, vzpomínal autor na vznik prvního filmu s krtečkem Jak krtek ke kalhotkám přišel (1956).


Nejčastější způsoby likvidace krtků

    Poslední rada: Vysledovat, kdy krtek ryje a čekat na něj s motykou a kbelíkem - až ho vykopete, rychle ho chyťte, aby vám opět neutekl a odneste ho někam hodně daleko :-)
    Nezapomeňte naSubstrát na zeleninuPůda je základ každé rostliny..Hnojivo pro zeleninuVše co zelenina potřebuje..Rašelinové produktyRašelinové květináčky, tablety..
     Semena bylinekAnýzOsrtopestřecParchaŘepíkRozmarýnSaturejkaSlézŠťovíkTřapatkaTřezalkaTymiánYzopSměsiMátaŠalvějKmínKoriandrMěsíčekMeduňkaBazalkaBenediktBrutnákDiviznaDobromyslEstragonFenyklHeřmánekJablečníkJestřabinaKerblíkKoprKozlíkLevanduleLibečekMajoránkaŠafrán
     Pomůcky a nářadíGrowsetySkloDomácí chemieGrilováníBazénová chemieKompostOkrasné předmětyZahradní keramikaPro zvířataDalší pomůckyObruby a opěryFixační materiálMiniskleník a pařeništěZahradní nářadíPlastové nádobyRozprašovačeSítě a textílieSprávná zálivkaSkleníky


Krtek nenosí modré kalhotky a lopatku

    Boj s krtkem na zahradě je během na dlouhou trať. Zahrádkáři se snaží přijít na nejlepší recept, jak se krtka zbavit nebo ho alespoň vyhnat k sousedům. Spolehlivé recepty na likvidaci krtků ze zahrady jsou nejdiskutovanějším tématem na zahradnických fórech. Některé metody jsou zajímavé, jiné se zdají podivné a další jsou krajně nebezpečné a hraničí s vyhozením půlky zahrady do povětří. Prohledali jsme web a našli jsme pro vás nejzajímavější metody a triky jak se krtka na zahradě zbavit nebo ho alespoň na nějaký čas odehnat pryč ze svého pozemku.
    Když roce 1957 natáčel výtvarník a režisér Studia Bratři v triku Zdeněk Miler vyprávění o tom, „Jak krtek ke kalhotkám přišel“, netušil že se pod jeho rukama rodí jeden z nejslavnějších hrdinů českého animovaného filmu. Krtek si rázem získal srdce malých i velkých diváků. A co víc, okouzlil i vážné členy festivalových porot. Z filmového festivalu v Benátkách si přivezl hned dvě hlavní ceny a brzy k nim přidal i velkou cenu festivalu v Montevideu.
     Exotické semínkaBlahovičníkyKvětinyOvoceJehličnanySukulentyKaktusyChilliBambusPalmyMasožravkyStromy a trávyOkrasné trávy
     NadzemníCibuleMangoldPažitkaPetrželPórŘeřichaRukolaSalátŠpenátKvětákKozlíčekBrokoliceBrukevČekankaFenyklKadeřávekKapustaKedlubenKoprZelí
    novinkasušené bylinky Nezapomeňte takéSubstrát na bylinkyKvalitní substráty na bylinky..Hnojivo pro bylinkyDostatek výživy pro růst..Nůžky na bylinkyUlehčete si práci s nůžkami..


Aksamitník zkřížený po...

    Návodyčtěte zajímavosti ze světa bylinek, rady a návody> píšeme o bylinách..Nejčtenější 1. tymián 2. oregáno 3. bylinky do stínu 4. levandule 5. bazalka
     letničkyAksamitníkVilecStračkaSlunečnicePetůnieOstálkaNevadlecMákLobelkaLimonkaLichořeřišniceLaskavecChrpaHledíkAstraNestařec
    Odpověď na tuto otázku je docela jednoduchá, na krtka 100% neplatí nic. Co je účinné na jednoho krtka, nemusí účinkovat na druhého. Krtci se dokáží adaptovat téměř na všechno. Při plašení se nejčastěji vychází z toho, že krtek má rád svůj klid, nelíbí se mu průvan a některé "věci" mu prostě nevoní. Dlouho se tradovalo, že krtek neumí plavat, a proto se do jeho chodeb pouštěly proudy vody, krtkovi to však příliš nevadilo, protože je celkem dobrý plavec a na vytopení svých chodeb je zvyklý z období dešťů.


Zdeněk Miler dětem: krtek a ti druzí

    Krtek obecný (lat. Talpa europea) je drobným savcem (lat. Mammalia) z řádu hmyzožravců (lat. Eulipotyphla). Krtci mají podlouhlé tělo válcovitého tvaru dlouhé cca 8 - 12 cm. Samičky jsou většinou trochu menší. Jelikož krtek žije pod zemí a zrak přiliš nevyužije, má pouze malé oči skryté za chlupy. Naopak dobře vyvinutý mají krtci sluch a čich. Výrazný je rypákovitý čenich růžové barvy. Životu pod zemí je přizpůsoben i kožíšek s krátkými tmavě hnědými či černými chlupy. Krtčí přední tlapky jsou výborně uzpůsobené k hrabání. Jsou svalnaté a vyvrácené tak, aby mohly pohodlně odhrabávat zeminu. V těžším terénu pomohou velké drápky. Zadní končetiny jsou trochu menší. Tělo krtka je zakončeno ocáskem o délce 2 - 4 cm. Přestože se to na první pohled nezdá, dokáže se krtek velmi rychle pohybovat. Krtek se jako hmyzožravec živí drobným hmyzem a jeho larvami ukrytými v půdě, nepohrdne žížalami a dokáže si poradit dokonce s myší či žábou. Krtek je velký jedlík, denně dokáže spořádat až tolik potra
    novinkaNové typy značkových skleníků Nejlepší kategoriePlastové nádobyKvětináče, truhlíky, misky..Zahradní nářadíNářadí všeho druhu..MiniskleníkyPro efektivní klíčení..
    Po šesti letech přibylo k prvnímu vyprávění vyprávění další (Krtek a autíčko). A to už se zcela jasně prokázalo, že udivený pohled, kterým krtek pozoruje svět, je vděčnou metodou pro rozvíjení filmového příběhu. Krtek se líbil malým, i dospělým. Ostatně nejeden táta v té době podobně jako krtek snil o vlastním automobilu. Po delším váhání se Zdeněk Miler k oblíbené postavičce začal vracet. Filmový příběh získával sevřenější tvar. Už druhý díl rozhodl, že film bude bez komentáře. Vždyť krtkovo udivené „jů“, šťastné zatleskání rukama či veselý smích, dokázaly vyjádřit víc než celá kupa slov. Zdeněk Miler nátáčel příběhy o krtkovi podle vlastních námětů i podle námětů renomovaných autorů – jedním z nich byl i spisovatel Ivan Klíma.


Krtek na zahradě - jak ho vyhnat k sousedům

    Zajímavé je, že mi na nějaký čas pomohl hadr namočený v naftě, někde chlupy z kocoura... Teď testuji odpuzovač krtků. Jsem na to zvědavej, doporučil mi to soused, nějak nemám důvěru v solarní odpuzovače, ale když to bude fungovat... . Snad ten můj krtek odtáhne :-)
    Zahrádkáři většinou znají pouze nadzemní část krtčího obydlí - krtinu. Ve skutečnosti je krtčí "palác" mnohem větší. Skládá se z rozsáhlého labyrintu chodeb. Hlavní chodba vede od pelíšku do "spižírny", kde jsou ukryty zásoby potravy. Hlavní chodba nebývá označena krtinci. Na hlavní chodbu se napojuje síť menších, postranních chodeb. Nechybí ani tajná chodba vedoucí do větší hloubky. Krtek se ve svém labyrintu chodeb pohybuje velmi obratně a pečlivě dbá o jejich průchodnost. Právě chodby jsou tím, co zahrádkářům nejvíce vadí. Krtek podryje rostliny, poškodí kořeny a často tím zapříčiní uhynutí rostliny. Nehezky působí i trávník posetý mnoha krtinami. Krtek však může být i užitečný - tím, že loví hmyz, larvy, myši a další škůdce pomáhá v čištění zahrádky. V konečném důsledku tak mohou být škody způsobené krtkem daleko menší než škody, které by způsobili škůdci, které krtek snědl. Rozmyslete si tedy, zda krtka na zahradě raději nenechat.


GEN: Zdeněk Miler pohledem Dagmar Smržové

    novinkaFiltrujte v kategorii podle doby výsevu.. Doporučujeme takéSubstrát na květinyPůda pro kvetoucí rostliny..Hnojivo pro květinyTekuté, pevné, tyčinkové..Směsi květinMixy květinového osiva..

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00