Jak na věc


kraje

Hrady, zámky, lidová architektura

    Ať už budete projíždět Královéhradecký kraj kterýmkoliv směrem, vždy narazíte poblíž své cesty na nějaký hrad nebo zámek. V okolí Hradce Králové stojí Hrádek u Nechanic, u Chlumce nad Cidlinou Karlova koruna. Na Podorlicku se po zámcích dá absolvovat celá trasa: Častolovice, Doudleby, Opočno, Kostelec nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou, a na konci známý hrad Potštejn.
    Královéhradecký kraj poskytuje i možnost seznámení se staršími válečnými konflikty. Muzeum války 1866 na Chlumu u Hradce Králové připomíná prusko-rakouskou bitvu, jednu z největších bitev 19.století v Evropě. Na rozsáhlém území, kde se bitva odehrála, je roztroušeno více než 460 pomníků, pohřebišť a symbolických památníků.
    V Krkonoších se zachovala unikátní přírodní společenstva, horská rašeliniště, ledovcové kary, na hřebenech má rostlinstvo charakter severské tundry. Nalezneme zde i nejvyšší český vodopád – Pančavský, vysoký 148 m. Již v roce 1963 byly vyhlášeny prvním národním parkem u nás, v roce 1992 byly zařazeny do mezinárodní sítě biosférických rezervací UNESCO.
    Ještě jiný, zvláštní druh kamenů se vyskytuje v Podkrkonoší – polodrahokamy. Dá se zkusit jejich hledání na polích nebo v lomech, pokud však chcete vidět pravé unikáty, navštivte Klenotnici – muzeum drahých kamenů v Nové Pace.


Královéhradecký kraj – turistický ráj

    Významným barokním stavbám byla přizpůsobována i tvář okolní krajiny – výsadbou stromů, drobnými stavbami, sochami. Unikátní sochařsko-krajinářskou ukázkou je areál barokních lázní a hospitalu Kuks a Betlém z přelomu 17. a 18. století, spojený se jménem významného sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Připomínky krajinářských úprav najdete i v okolí Jičína.
    Královéhradecký kraj vyniká i unikátním výtvorem lidového řezbářství. Třebechovický Proboštův betlém je národní kulturní památkou. Tento celodřevěný mechanický betlém má ve svých sbírkách kromě dalších více než 400 betlémů známé Muzeum betlémů v Třebechovicích.
    Vše, co k horám patří, poskytují i Orlické hory, jak zajímavou přírodu, tak sportovní vyžití a rekreační zařízení. Kompaktní horský hřeben s nejvyšší horou Velká Deštná 1115 m n.m. nabízí v zimě lyžařské běžecké tratě, v létě rozmanité možnosti pěších i cyklistických výletů. Největšími centry sjezdového lyžování tu jsou Říčky, Deštné nebo Rokytnice v Orlických horách.
    Pro své jedinečné krásy jsou Krkonoše vyhledávány návštěvníky po celý rok, nabízejí jim hustou síť ubytovacích a stravovacích zařízení většinou v původních horských boudách.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
9612
cache: 0024:00:00