Jak na věc


králíkárna návod

Jak postavit králíkárnu a výběh

    Králík kalifornský byl vyšlechtěn v USA jako masné plemeno s kvalitní kožkou v roce 1932 Georgem Westem z Kalifornie zkřížením činčily, ruského králíka a...
    Pod králíkárnu vybudujeme pevnou zem, aby se nohy nebořily do hlíny a pomalu neodehnívaly. Podlaha v každém kotci musí mít mírný sklon k zadní části, kudy bude odtékat moč. Z tohoto důvodu je vhodné pokrýt zadní stěnu plechem či linem. Po tomto materiálu steče moč do spodní části králíkárny, kam umístíme žlábek na odtok. Mějte na paměti, že během roku vyprodukují králíci také poměrně velké množství hnoje, které musíte někam uložit.
    Pokud se rozhodnete pro stavbu králíkárny, je potřeba věnovat pozornost několika faktorům. Jaká plemena králíků budete chovat? Jiné požadavky jsou na velikost kotců pro plemena velká, střední nebo zakrslá. Obecně se doporučuje kotce spíše větší, pro velká plemena 120×70 cm, střední 80×60 cm (oboje s hloubkou okolo 70-80 cm). Zakrslým králíkům stačí kotce o rozměrech 60×40 cm, hluboké okolo 60 cm.


Velká dvoupatrová králikárna, kvalitní zpracování, 2...

    Můžeme si vybrat z králíkárny se dvěma či třemi řadami kotců nad sebou. Platí zásada, že spodní řada kotců má být ve výšce kotouče pro odvoz hnoje, čímž se nám manipulace značně usnadní. Před zahájením stavby musíte mít rozmyšleno, kolik chcete chovat samců a kolik samic. Samci musí být od samic odděleni a samice potřebují také samostatný kotec. Při stavbě králíkárny se dost často zapomíná na odstav mladých králíků. Počítejte, že od každé samice budete mít společně dva vrhy a ty se ještě musí rozdělit na samce a samice.
    Při stavbě králíkárny je nutné si rozvrhnout, kolik kotců budeme budovat. Je nutné si uvědomit, že samec a samička musejí být každý zvlášť. Budeme-li mít mladé, i ty je poté nutno oddělit dle pohlaví. Pro samici s mladými bude potřeba větší kotec, je ideální ho dělat ve dvojnásobné velikosti, než kotec pro králíka jednoho.
    Důležité je materiál dobře ošetřit nejen proti povětrnostním vlivům a škůdcům, ale také proti ohryzu. Na podlahu králíkárny je vhodné lino, kvůli snadné údržbě. Dveře se osazují pletivem, také je možné ještě použít síť proti hmyzu.
    Pro úspěšný chov králíků je velice důležité správné umístění králíkárny. Ta nesmí stát v průvanu, ani v místě s nadměrným hlukem. Obojí králíkům způsobuje vážné problémy (choroby, stres). Rovněž by do kotců nemělo přímo svítit slunce. Králíkárna by měla také stát na pevném podkladu, aby se vlivem počasí nebořila do bláta a nedocházelo ke hnilobě konstrukce.


Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

    Jako materiál na stavbu se nejčastěji volí dřevo. Konstrukci vyhotovíme z trámků 5x5 centimetrů. Boky a podlahu musí tvořit desky. Podlahu je vhodné pokrýt linem, či nějakou gumou. V zadní části kotce podlahu přesadíme, aby odcházející moč mohla po zadní stěně s linem stékat dál.
    Do králíkárny je potřeba pořídit základní vybavení jako jsou krmítka, napáječky, vhodné jsou jesle, případně kotiště. Jako krmítka se osvědčily zejména těžší kameninové misky nebo dvojmisky. Je důležité, aby nešly snadno převrhnout a dobře se udržovaly. Není vhodné sypat krmivo přímo na podlahu. Jednak to zvyšuje náklady na údržbu kotce, za druhé králík takto krmivo znehodnocuje výkaly a poté již nekonzumuje. Tím se spotřeba krmiva značně zvyšuje.
    V tomto článku naleznete návod a rady na stavbu králíkárny. Než se pustíte do vlastní výstavby, je třeba ujasnit si, jakému plemeni má králíkárna sloužit. Rozdílné rozměry kotců totiž vyžadují zakrslí králíci a jiné rozměry potřebují velká plemena.


Rady a nápady při stavbě králíkárny

    Krmítka – nezbytná součást každé králíkárny. Nejvhodnější jsou krmítka hliněná vypálená. Takové misky mají hladký povrch, díky tomu se dají lehce udržovat v čistotě. Krmíte-li směsmi pro králíky, je vhodně použít plechové zásobníky. Ty připevníme buď na bok kotce, nebo zevnitř na dvířka. Tento způsob nám zajistí stále čerstvé, trusem a močí neznehodnocené krmivo.


Velká králíkárna - kurník pro všechny zvířata

    Králíkárna se 6 boxy pro chov králíků, dřevo, 6 kotců. Krásná a kvalitní králíkárna vhodná pro králíky, morčata nebo činčily. Velice stabilní, Nová! Materiál: Dřevo Počet pater: 3 patra, 6 samostatných a oddělených kotců pro vaše malá zvířata. Rozměry: 180 cm x 102 cm x 48 cm (Š x H x D) Funkce: Zavírání z nerezové oceli Rozměry krabice: 44,5 cm x 50,5 cm. Králíkárna je v rozloženém stavu v krabici. Dodávána je včetně montážního materiálu a návodu. Králíkárna je vhodná i pro chov, má atraktivní design a je vybavena mřížkou z nerezové oceli. Zvířatům poskytuje dostatek prostoru v kotci a je velice stabilní. Jednotlivé boxy lze snadno čistit, což umožňuje hygienický chov zvířat. Aby se snížilo riziko poranění, mřížové rozteče jsou nastaveny tak, aby králíci nemohli prostrčit nos přes mříže. Králíkárna má střechu a je vyrobena ze dřeva. Králíkárna není vhodná pouze pro králíky, ale můžou v ní být chována i jiná malá zvířata jako jsou morčata a činčily. Díky 6 boxům máte možnost oddělit zv
    Asi nejideálnějším materiálem pro stavbu králíkárny je dřevo, případně OSB desky. Samozřejmě lze postavit i králíkárnu zděnou, ale bude to znamenat dvojnásobek práce i potřebného materiálu. Králíkárna ze dřeva je dostatečně stabilní, navíc ji lze přemisťovat. Dřevo ale můžete zkombinovat také třeba s ocelovou konstrukcí.
    Zvolit musíme vhodné místo pro umístění králíkárny. Záda králíkárny musí být pevná a uzavřená. Králíkárnu umístíme tak, aby tato zadní část byla otočena ke straně, od které nejčastěji fouká vítr a také chodí déšť. Při výběru místa, mějte také na paměti, že králíci jsou citliví na zvuk. Větší hluk mu může způsobit velké problémy. Především samice s mladými králíky může hnízdo opustit nebo dokonce celý vrh sežrat. Fatální následky má umístění králíkárny do průvanu, který vyvolává respirační choroby.


Články zobrazené ostatními uživateli

    Hnízda – v případě, že mají samice v kotci dostatek čistého sena, není nutné hnízdiště nikterak řešit. Samice si sami vytvoří ze sena a vlastních chlupů hnízdo. Existují však i umělá hnízda. Jsou to jakési obdélníkové bedničky vystlané senem a slámou a z vrchní části mají otvírací víko. Odpovídají přírodnímu doupěti. Otvor do bedýnky (hnízda) je vhodné vytvořit 10 centimetrů nad podlahou kotce. Zabráníme tím rozběhnutí mladých králíků po kotci. Hnízdiště má mít rozměr 30x40x45 centimetrů. Vchod boudičky má být otočen k zadní straně kotce. Hnízdo dáme samici zhruba jeden týden před plánovaným porodem.
     produmazahradu@email.cz, dumazahrada.poskozeni@seznam.cz
    Než si pořídíte domů králíčka, bylo by vhodné mít představu o jeho bydlení, kam v bytě/domě králíčka umístíte. Jesli jste se rozhodli nechat králíčka běhat volně, alespoň ze začátku, než si ho vychováte k čistotnosti, je dobré ho zavírat do připravené klece nebo domácí králíkárny (návod na stavbu níže). Po přinesení králíčka domů bude jistě vystrašený ze změny prostředí. Pro získání jeho důvěry a pocitu bezpečí je vhodné mu zařídit jeho soukromé bydlení.


Dřevěná králíkárna s velkým výběhem, dřevo.

    Všichni králíčci zanechávají bobky kolem své klece, aby si ji označili jako svůj majetek. Toto není porucha v čistotnosti. Pro vašeho králíka je velmi důležité, aby byl schopný svoji klec identifikovat jako svůj majetek, takže když bude opouštět klec pro toulky po vašem bytě, bude schopný rozlišit co je jeho. Nebude tak cítit potřebu označit klec bobkama. Abyste tento pocit podpořili, udělejte z něj krále jeho klece. Nikdy ho nenuťe vlézt do klece nebo vylézt z klece. Nedělejte s klecí to, co nemá rád, ani jemu nedělejte to, co nemá rád, když je v kleci. V kleci se musí cítit bezpečně. Respektujte klec jako JEHO teritorium.
    Dvířka je vhodné do každého z kotců udělat přes celou přední stranu, tím zajistíme lepší přístup a snadnější čištění. Kotec musí být dostatečně prostorný. Pro jednoho jedince velkého plemene volíme rozměr 100x80x70 cm. Střední plemena musí mít rozměry kotců aspoň 80x60x60 centimetrů a pro zakrslé králíky pak postačí 60x50x50 centimetrů. Samice s mláďaty vyžaduje větší rozměry.
    Také vám dosluhuje stará králíkárna? Už se špatně otevírá, pletivo rozhodně není v dobrém stavu a o svá zvířata máte spíše obavu? Rozhlížíte se po nové králíkárně, ale zatím jste nenarazili na nic vhodného? Pak se pusťte do stavby králíkárny sami. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Přečtěte si, na co při stavbě králíkárny svépomocí myslet a jak na to.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00