Jak na věc


kolínský pres fotogalerie

Policejní inspektor Zdeněk Bubník

    Budovali jej po šest století a pořád se na něm pracuje. Třetí nejvyšší chrám světa, a pro mnohé ten nejkrásnější. Stěží se vymaníte z jeho kouzla. Katedrála v Kolíně nad Rýnem byla plánována už v roce 1225. Trvalo však ještě dvacet roků, než byl tehdy mladý kameník Gerhard von Riele tímto úkolem pověřen. Z řemeslníka se proměnil v projektanta, organizátora a architekta dómu. Kolínským církevním hodnostářům se obrovská katedrála v Amiens líbila, chtěli však více: Kolínský dóm má být větší! Pro Gerharda je to velká výzva. Jediné co má, je pergamen, uhel a dvacetileté zkušenosti. Dva roky je ponořen do plánů a výpočtů. Je matematikem, statikem, inženýrem i architektem v jedné osobě. Konečně má jeho představa pevné obrysy. Stavba doslova biblických rozměrů, s interiérem dokonce vyšším než v Amiens. S pěti místo třemi loďmi, a více než stopadesátimetrovými věžemi, čnějícími až do nebes. Představa, která se zrodila v Gerhardově hlavě, se stala největším chrámem světa.
    V době zatčení kabáty obou bratrů páchly petrolejem a na kabátě Josefa Kolínského byly patrny krevní skvrny. Nejdříve se ke skutku doznal Jan Kolínský a policii také ukázal skrýš, kde s bratrem uschovali odcizené peníze a hodinky a šperky. Teprve za devět dnů se ke zločinu přiznal i Josef Kolínský a označil se za iniciátora činu. Později pak přebíral vinu bratra na sebe, přestože pitva zavražděných prokazovala, že na jejich hlavy bylo útočeno kladivem i železnou tyčí stejnou měrou. Rovněž i další svědci svědčili ve prospěch mladšího a zdravého Jana Kolínského. Soud oba bratry odsoudil k trestu smrti provazem. Krátce před popravou změnil tehdejší prezident T. G. Masaryk trest Janu Kolínskému na doživotní vezení. Žádost Josefa Kolínského o milost prezident zamítl.


Narozen 1897 v Praze - popraven v Praze 24. ledna 1923

    Zatčeni byli oba bratři čtvrtý den po vraždě. Na objasnění případu se také podílel pražský policejní inspektor Zdeněk Bubník, o kterém později Jan Kolínský tvrdil, že jej bil a trápil žízní. K rychlému vypátrání vrahů přispěl zlatník Václav Neubert ze Starého Města. Josef Kolínský mu totiž nabízel několik sřtíbrných plášťů hodinek. Zlatník pojal podezření, že pláště hodinek pochází z loupežné vraždy Josefa Ledeckého a sdělil své podezření právě policejnímu inspektorovi Zdeňku Bubníkovi i se jménem prodávajícího. V policejní kartotéce byl navíc Josef Kolínský evidován pro krádež...
    Kdo sem vstoupí, ocitá se v jiné dimenzi. Čtyři sta tisíc krychlových metrů obestavěného prostoru. Střední příčná loď je vysoká jako patnáctimetrový dům, plocha všech oken činí deset tisíc čtverečních metrů.
    Josef Kolínský byl podle rozsudku soudu popraven "pro zločin úkladné a loupežné vraždy, spáchaný po důkladné přípravě i plné rozvaze s bezpříkladným cynismem a surovostí". Dne 10. března 1922 se svým bratrem zavraždil v Praze - Bráníku hodináře a zlatníka Josefa Ledeckého, jeho manželku a dceru Viktorii. Josef Kolínský byl v I. světové válce třikrát zraněn a jednou vyznamenán za statečnost. Za války také onemocněl tehdy nevyléčitelnou tuberkulosou plic. Žil v jedné místnosti v Praze - Podolí společně s o dva roky mladším bratrem Janem a matkou. V době činu byl tři čtvrtě roku bez práce a týden před činem byl z práce v pivovaru propuštěn i jeho bratr Jan.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
10495
cache: 0024:00:00