Jak na věc


kings quest recenze

King's Quest Chapter I: A Knight to Remember

    Jako recenzent mám v případě King’s Quest Chapter 1 až nečekaně obtížnou úlohu. Vysvětlit na řádcích, v čem vězí kouzlo téhle pohádkové adventury, je totiž nadmíru složité. Dovedu si vcelku plasticky představit, s jakou vizí šli do vývoje autoři The Odd Gentlemen s vydavatelem Sierra. Zcela určitě totiž chtěli na hráče přenést TEN pocit z jejich dětství. Ten pocit, kdy se těšíte na pohádku, kterou vám jeden z rodičů převypráví před spaním. Ten pocit, kdy si dokola procházíte ilustrace těch nejlepších kreseb od Sekory nebo Kerlese. Ano, King’s Quest je adventurou převážně pro děti kolem dvanácti let. Přesto si dokázal namotat i mě. A přenést mě díky svému kouzlu o mnoho, mnoho let nazpět.
    Snad ještě více šarmantní je pak zdejší způsob vedení příběhu. Ano, je tu nešikovný mladík Graham, který se v komickém pohádkovém světě snaží naplnit svůj rytířský osud. To ale není vše. Vypravěčem je totiž výrazně starší, zmatená, ale milá verze téže postavy. Ta v pohodlí své postele vypráví obsah hry své zvídavé vnučce, čímž se vlastně pohádkovost King’s Quest šalamounsky uzavírá. Ovládáte tedy mladého Grahama, bavíte se jeho ústy s vedlejšími postavami a plníte s ním rozličné hádanky. Kroky však komentuje Grahamovo starší já, včetně vnučky, která do jeho historek vtipně zasahuje.


King's Quest Chapter 1: A Knight to Remember

    Žel bohu nemůžu srovnat King’s Quest Chapter 1: A Knight to Remember s prastarou sérií, ze které tahle chrabrá story vychází. Prostě jsem ji nehrál. Za sebou však mám jednu pětinu moderní Grahamovské ságy a i přes zklamání v pozdějších fázích mi ta fajnová pohádkovost přišla vhod. Těším se na nové blázniviny, lokace i nápady autorů. Jen se v koutku duše bojím, jestli si King’s Quest nevystřílel v úvodu veškerou svou munici. Komu tedy doporučit? Tomu, kdo má. Špetku trpělivosti, pohádkovou náturu a i ono pověstné slunce v duši.
    Před několika roky uváděl počasí na jedničce džentlmen jménem Ján Zákopčaník. Byl zvláštní, milý a romantický. A kdo si na něj i po těch rocích vzpomene, jistě se mu vybaví ikonické „slunce v duši“, které v závěru relací přál svým divákům. Cože? Jaké myšlenkové pochody mě při hraní King’s Quest Chapter 1: A Knight to Remember donutily vzpomenout si právě na něj? Je to vpravdě docela prosté. Stejně jako býval tak roztomile pozitivní on, přinesl s sebou zvláštní prosluněnou poetiku i King’s Quest. Je totiž jiný. Nemá sex appeal blonďatých rosniček na podpatcích a jakoby se do dnešní doby vlastně ani moc nehodil. Je ale důvěryhodný, zajímavý a svůj. Jo a stejně jako Zákopčaník má i zdejší hrdina Graham naprosto nemožně zastřižený mullet.


King's Quest: Quest for the Crown

    Tahle součást King’s Quest doopravdy stojí za popis. Je totiž podstatným trumfem, proč je hra dost možná nejzajímavějším pohádkovým projektem posledních několika let. Nejenže jsou komentáře senilní verze hlavního hrdiny velmi vtipné. Díky jeho zmatenosti a vnuččině představivosti totiž dává smysl i řada roztodivných malých detailů. King’s Quest totiž netáhne jeho hlavní hrdina. Naopak. Jde o dost nepoutavou variaci na hloupého Honzu, a takový Simon The Sorcerer by si ho namazal na krajíc. King’s Quest je ale přímo famózně odvyprávěný. Tak třeba – překračujete řeku po kluzké kládě a trvá to celou věčnost. Po chvíli se musíte dostat zpátky, odkud jste přišli a užuž se připravujete na další zdlouhavé vyrovnávání stability. „Dědo, fakt musím zase poslouchat, jak se plahočíš přes tu pitomou řeku,“ vkročí do hry vnučka, lusk, a jste na druhém břehu. Díky tomuto svéráznému prvku tak můžete v příběhu i několikrát zemřít. „Tohle se vážně stalo, dědečku?“ No jasně, že ne... A rychlé nahrání zde
    King's Quest je mnohým jistě známá to hra, která byla kdysi dávno vytvořena firmou Sierra a předznamenala tak úspěch dlouhé a úspěšné série adventurních her. O remake této slavné hry se postarala grupa s názvem Tierra, která ji kompletně předělala a se hrou tak nejsou problémy ani na počítačích s opěračním systémem Win 2000. Je to stará dobrá point-and-click adventura a je nesmírně rozsáhlá a komplexní a její dohrání vám zabere fůru času. Na grafice je sice trochu znát zub času, ale to se dá velmi jednoduše překousnout. Hudební stránka je naprosto skvělá a plně dolaďuje atmosféru hry, a proto tento titul všem adventuristům velice vřele doporučuji.
    „Ve své pohádkové atmosféře je King’s Quest silný jako vývar z kostí. Škoda jen, že autoři neumí pracovat s tempem a v druhé půlce epizody vás nechají ušlapat se k smrti. Plamen naděje, že nakonec půjde o nejlepší adventuru roku, však dále nechávám plápolat.“


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00