Jak na věc


keřkovské rohlíčky

Policie si posvítila na doupě neřesti. Kuplíři si vydělali pět milionů korun

    Kód slouží, vedle pojmenování odrůdy, k určení původu dané odrůdy, tedy od koho a kdy, případně za jakých okolností byla získána. Botanicko-genetická identita jedné odrůdy rostlin není nikdy stoprocentně určená ani stálá. Jednak odrůdu nelze často prozatím určit a jednak i známá obchodní odrůda, která se pěstuje a množí několik desítek let v různých zemích, zde může vykazovat odchylky v tvaru, barvě, ranosti, výnosu a podobně. Spolehlivým vyjádřením její identity je její původ určený kódem. Uvedené kódy jsou složeny z části latinského pojmenování daného rostlinného druhu a čísla. Například odrůda tyčkových fazolí „Holubičí“ má kód PHA036, což znamená, že jde o Phaseolus, tedy fazol číslo 36. Sbírka odrůd Gengelu vznikala od poloviny devadesátých let minulého století z odrůd ze soukromých i veřejných zdrojů. Usilujeme o to, aby každá odrůda vedená v Gengelu měla přiřazený svůj přesný kód. Případné kódy jednotlivých pěstitelů-uchovatelů zůstávají nedotčeny.
    Keřkovské rohlíčky byly vypěstovány v roce 1940 ve šlechtitelské stanici Keřkov u Přibyslavi, odkud si nesou své jméno. Bohužel tato odrůda se vyznačuje nižším výnosem a také větší náchylností k chorobám. Kvůli tomu v osmdesátých letech v podstatě zmizely z pultů obchodů.
    Keřkovské rohlíčky jsou konzumní odrůda brambor. Tato česká historická rarita je originální svým rohlíčkovitým tvarem, sytě žlutou dužninou a výjimečně tuhou lojovitou konzistencí. Jako lahůdka je požadována především k přípravě vánočního bramborového salátu.
    Vesa Česká Bělá vykonává podnikatelskou činnost především v oblasti zemědělské prvovýroby. V rámci rostlinné výroby se fi rma specializuje na pěstování a množení sadbových brambor vyšších stupňů.
    Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, možná letos neodoláte. Jejich skvělá chuť a pevná dužnina si vás jistě získají a váš letošní bramborový salát bude jistě korunou štědrovečerní večeře.


První Dům&Zahrada roku 2019 si už můžete přečíst

    Vegetační doba: PoloranáBarva slupky: ŽlutáBarva dužniny: ŽlutáVýnos: Nižší až středníUžitkový směr: Přímý konzum - speciálně pro saláty Stolní hodnota: Velmi dobrá, varný typ A-A/B


Pěstujeme orchideje: několik rad pro začátečníky

    Názvy odrůd jsou dvojího druhu a odlišeny jsou dvěma typy uvozovek; nacházejí se buď v uvozovkách jednoduchých, nebo dvojitých. Jednoduché uvozovky (například čočka ‚Moravská drobnozrnná‘) označují uznané odrůdy, které byly publikované v odborné literatuře. Jde buď o odrůdy záměrně šlechtěné, převážně od počátku 20. století, zpravidla šlechtitelským ústavem a zaregistrované státem (paprika ‚Severka‘, rajče ‚Ostravské rané‘), nebo o odrůdy krajové, vytvořené jako kolektivní společné dílo obyvatel jedné oblasti (tuřín ‚dumlík‘, žito ‚křibice‘). Dvojité uvozovky (například fazole „Chomoutovská ledvinka“) označují odrůdy se jménem nově utvořeným. Řada odrůd uvedených v Seznamu starých plodin Gengelu nám byla poskytnuta bez bližšího označení nebo pojmenování. I když nově vytvořený, tedy umělý nebo vymyšlený název může být v podstatě jakýkoliv, zpravidla přibližuje nebo charakterizuje danou odrůdu. A to nejčastěji podle jejího vzhledu, místního původu, jména dárce, jejích význačných vlastnos
    Je nejvyšší čas řešit brambory na bramborový salát. Nejlepší je na vysočině vyšlechtěná odrůda keřkovský rohlíček. Speciální salátová odrůda, která vyniká pevnou konzistencí a mírnou lojovitostí, je na bramborový salát to pravé. Máme je jak na volno tak ve dvoukilogramových sáčcích. Skočte si do Farmářských obchodů pro rohlíčky včas. Věčně je mít nebudeme:). Nebo si je objednejte ve vám nejbližším obchodu: http://www.farmarsky-obchod.cz/kontakty.htm.
    Vánoce se kvapem blíží a s nimi příprava štědrovečerního menu. Většina z nás si jej neumí představit bez tradičního kapra a bramborového salátu. Už jste na jeho přípravu vyzkoušeli českou odrůdu keřkovské rohlíčky?
    Jednou z největších pěstitelských stanic, kde se rohlíčky pěstují, je Sativa Keřkov. Zde jich ročně vypěstují průměrně kolem deseti tun na výměře jeden hektar. Dále se pěstují například na Vysočině a oblíbené jsou i u některých malých farmářů.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
11647
cache: 0024:00:00