Jak na věc


keřkovské rohlíčky

Listopadové číslo časopisu Dům&Zahrada je ekologické

    Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, možná letos neodoláte. Jejich skvělá chuť a pevná dužnina si vás jistě získají a váš letošní bramborový salát bude jistě korunou štědrovečerní večeře.


Jakony a topinambury: Hlízy, které ocení nejen diabetici

    Názvy odrůd jsou dvojího druhu a odlišeny jsou dvěma typy uvozovek; nacházejí se buď v uvozovkách jednoduchých, nebo dvojitých. Jednoduché uvozovky (například čočka ‚Moravská drobnozrnná‘) označují uznané odrůdy, které byly publikované v odborné literatuře. Jde buď o odrůdy záměrně šlechtěné, převážně od počátku 20. století, zpravidla šlechtitelským ústavem a zaregistrované státem (paprika ‚Severka‘, rajče ‚Ostravské rané‘), nebo o odrůdy krajové, vytvořené jako kolektivní společné dílo obyvatel jedné oblasti (tuřín ‚dumlík‘, žito ‚křibice‘). Dvojité uvozovky (například fazole „Chomoutovská ledvinka“) označují odrůdy se jménem nově utvořeným. Řada odrůd uvedených v Seznamu starých plodin Gengelu nám byla poskytnuta bez bližšího označení nebo pojmenování. I když nově vytvořený, tedy umělý nebo vymyšlený název může být v podstatě jakýkoliv, zpravidla přibližuje nebo charakterizuje danou odrůdu. A to nejčastěji podle jejího vzhledu, místního původu, jména dárce, jejích význačných vlastnos
    Vesa Česká Bělá vykonává podnikatelskou činnost především v oblasti zemědělské prvovýroby. V rámci rostlinné výroby se fi rma specializuje na pěstování a množení sadbových brambor vyšších stupňů.
    Vánoce se kvapem blíží a s nimi příprava štědrovečerního menu. Většina z nás si jej neumí představit bez tradičního kapra a bramborového salátu. Už jste na jeho přípravu vyzkoušeli českou odrůdu keřkovské rohlíčky?
    Keřkovské rohlíčky byly vypěstovány v roce 1940 ve šlechtitelské stanici Keřkov u Přibyslavi, odkud si nesou své jméno. Bohužel tato odrůda se vyznačuje nižším výnosem a také větší náchylností k chorobám. Kvůli tomu v osmdesátých letech v podstatě zmizely z pultů obchodů.
    Jednou z největších pěstitelských stanic, kde se rohlíčky pěstují, je Sativa Keřkov. Zde jich ročně vypěstují průměrně kolem deseti tun na výměře jeden hektar. Dále se pěstují například na Vysočině a oblíbené jsou i u některých malých farmářů.


Brambory KEŘKOVSKÉ ROHLÍČKY 5kg

    Vegetační doba: PoloranáBarva slupky: ŽlutáBarva dužniny: ŽlutáVýnos: Nižší až středníUžitkový směr: Přímý konzum - speciálně pro saláty Stolní hodnota: Velmi dobrá, varný typ A-A/B
    Keřkovské rohlíčky jsou konzumní odrůda brambor. Tato česká historická rarita je originální svým rohlíčkovitým tvarem, sytě žlutou dužninou a výjimečně tuhou lojovitou konzistencí. Jako lahůdka je požadována především k přípravě vánočního bramborového salátu.


Prosincové číslo časopisu Dům&Zahrada je SPECIÁL o stavbě

    Kód slouží, vedle pojmenování odrůdy, k určení původu dané odrůdy, tedy od koho a kdy, případně za jakých okolností byla získána. Botanicko-genetická identita jedné odrůdy rostlin není nikdy stoprocentně určená ani stálá. Jednak odrůdu nelze často prozatím určit a jednak i známá obchodní odrůda, která se pěstuje a množí několik desítek let v různých zemích, zde může vykazovat odchylky v tvaru, barvě, ranosti, výnosu a podobně. Spolehlivým vyjádřením její identity je její původ určený kódem. Uvedené kódy jsou složeny z části latinského pojmenování daného rostlinného druhu a čísla. Například odrůda tyčkových fazolí „Holubičí“ má kód PHA036, což znamená, že jde o Phaseolus, tedy fazol číslo 36. Sbírka odrůd Gengelu vznikala od poloviny devadesátých let minulého století z odrůd ze soukromých i veřejných zdrojů. Usilujeme o to, aby každá odrůda vedená v Gengelu měla přiřazený svůj přesný kód. Případné kódy jednotlivých pěstitelů-uchovatelů zůstávají nedotčeny.
    Je nejvyšší čas řešit brambory na bramborový salát. Nejlepší je na vysočině vyšlechtěná odrůda keřkovský rohlíček. Speciální salátová odrůda, která vyniká pevnou konzistencí a mírnou lojovitostí, je na bramborový salát to pravé. Máme je jak na volno tak ve dvoukilogramových sáčcích. Skočte si do Farmářských obchodů pro rohlíčky včas. Věčně je mít nebudeme:). Nebo si je objednejte ve vám nejbližším obchodu: http://www.farmarsky-obchod.cz/kontakty.htm.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00