Jak na věc


jitrnice se zelím

Silvestrovské pohoštění trochu jinak - připravte si crostini!

    Základem je nasekaný a umletý ovar, ve vlažné vodě namočené a vymačkané, doma upečené zabijačkové buchty a dozlatova osmažená cibule . Zastoupení masa ve směsi na jitrnice je cca 70 %, zbytek jsou zabijačkové buchty a koření.
    Nejprve si připravíme střívka na jitrnice v počtu, kolik budeme chtít kusů jitrnic a jelítek. My při zabijačce děláváme 60 ks jitrnic a 40 kusů jelítek. Na takovéto množství vlastní střívka nestačí, a proto používáme zakoupené v prodejně řeznických potřeb. Jsou naložená v soli, postačí je jen propláchnout studenou vodou. Střívka nařežeme na požadovanou délku, cca 20 až 25 cm. Jeden konec střívka musíme před naplněním zašpejlovat. Špejlujeme tak, že levou rukou uchopíme střívko, pravou rukou propíchneme stěnu střívka asi 1 cm od kraje tak, že špička špejle směřuje nahoru. Levým ukazováčkem otočíme střívko o 360° přes prst a špičkou špejle podebereme střívko (špička špejle klouže po kůži prstu směrem k nehtu – střívko je nad ní), střívko sejmeme z ukazováčku a pevně zatáhneme. Střívko s uzlíkem přesuneme k tupému konci špejle tak, aby na každé straně uzlíku zůstalo cca 1,5 cm. Špejli odlomíme a celý proces opakujeme, až máme požadované množství zašpejlovaných střívek.


Desetitisíce receptů do vašeho mobilu a tabletu

    Pozor! Maso do jitrnic a jelit namelte! Umlít všechny suroviny je velká práce, ale výsledek je neporovnatelný. Když maso pouze jemně pokrájíte, chutě se dostatečně neprolnou. Mletím získají jitrnice velmi jemnou strukturu.
    Dále utřeme česnek , umeleme 3 ks syrových středně velkých cibulí a polovinu z celých syrových jater. Vše smícháme, dochutíme solí a kořením: mletým pepřem, majoránkou, mletým novým kořením. Každý, jak má kdo rád.  Chuť musí být plná, ale nesmí některé koření převládat. Solíme přiměřeně podle chuti. Vše velmi důkladně promícháme. Po velkých naběračkách postupně přidáváme vývar a stále mícháme. Hustota směsi by měla být o malinko hustější než masová haše. Také záleží na tom, kolik zabijačková buchta do sebe vstřebá tekutiny ze směsi. Pro jistotu ochutnáme na několika místech v nádobě, zda je koření a sůl přítomna všude stejnoměrně.


Příprava střívek – špejlování

     Očištěné maso dáme vařit do vody. Uvařené maso obereme z kostí a umeleme. Do trochy vývaru namočíme nakrájené rohlíky (vymačkáme) a pomeleme s masem. Vmícháme sůl, utřený česnek a všechno koření. Na závěr umeleme játra a vše dobře zamícháme. Aby byla hmota kompaktní a dobře kašovitá, přimícháme trochu vody z masového vývaru. Hmotu plníme do střev, zašpejlujeme, vkládáme do horkého vývaru, v němž jsme vařili maso a při teplotě 85 °C – 90 °C zahříváme, až jitrnice vyplavou. Poté necháme ještě asi 5 minut v polévce.
     Hodnoty jsou vztaženy na jednu porci. DDD (doporučená denní dávka) je založena na průměrných hodnotách pro dospělého člověka o váze 70kg z vyhlášky č. 225/2008 Sb.
    Tip: Pro případ první pomoci, kdyby se nám nepodařilo udržet teplotu pod kontrolou, připravíme si nádobu se studenou vodou, a pokud teplota překročí 90 °C, přilijeme ji do vývaru. Tím teplotu okamžitě snížíme.


Milujivareni.cz - Recepty, online kuchařka, škola vaření

    Bůček a laloky zvolna vaříme a necháme maličko tužší, plíce uvaříme doměkka. Žemle nakrájíme na kostičky 5×5 mm nebo protočíme na řezačce přes desku s otvory 8 mm. Vařené plíce protočíme přes desku s otvory 3 mm, syrová játra protočíme nejméně dvakrát přes desku s otvory 2 – 3 mm. Vychladlý vepřový bůček vykostíme, zbavíme chrupavčitých částí a společně s laloky rozsekáme kolíbkou na maso na kostičky o velikosti 5×5 mm. Do míchací nádoby vložíme nakrájené žemle a přidáme část teplého tučného vývaru, dále přidáme utočená játra, třený česnek a ostatní najemno umleté suroviny (plíce), nakonec další část vývaru promícháme, osolíme a okořeníme. Poté přidáme pokrájené maso z bůčku a laloku, podle potřeby ještě vývar a vše znovu promícháme. Ochutnáme a je-li třeba, ještě dochutíme. Prejt plníme do čistých vepřových střev na jitrnice. Děláme jaternice o hmotnosti 180 – 200 g, dobře zašpejlujeme a vkládáme do vařící vody. Dovařujeme při teplotě vody 90 °C po dobu 10 –
    Část směsi na jitrnice dáme do pekáče, dobře vymazaného sádlem a vysypaného strouhankou a necháme zapéct v troubě do doby, než se na povrchu vytvoří zlatá krusta.  Je to velká lahůdka. Podáváme s kyselou okurkou, zbytkem nastrouhaného křenu a chlebem.  Upečený jitrnicový prejt chutná malým i velkých strávníkům.
    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    Takto připravenou směs, trochu rozředíme vývarem , plníme do připravených střívek a špejlujeme následovně. Naplněné střívko uchopíme za konec, palcem a ukazováčkem levé ruky stáhneme náplň a držíme. Špejlí v pravé ruce propíchneme obě stěny střívka cca 1 cm nad stiskem levé ruky a špičkou ve střívku zatočíme 2x o 360° a při třetí otáčce propíchneme střívko směrem k sobě. S uzlíkem na jitrnici, případně jelítku, naložíme stejně, jako v prvním případě.


Vyzkoušej recept a napiš jak se ti povedl.

    Očištěné maso dáme vařit do vody. Uvařené maso obereme z kostí a umeleme. Do trochy vývaru namočíme nakrájené rohlíky (vymačkáme) a pomeleme s masem. Vmícháme sůl, utřený česnek a všechno koření. Na závěr umeleme játra a vše dobře zamícháme. Aby byla hmota kompaktní a dobře kašovitá, přimícháme trochu vody z masového vývaru. Hmotu plníme do střev, zašpejlujeme, vkládáme do horkého vývaru, v němž jsme vařili maso a při teplotě 85 °C – 90 °C zahříváme, až jitrnice vyplavou. Poté necháme ještě asi 5 minut v polévce.
    Suroviny Pepř černý mletý, Rohlíky bílé, Vepřová hlava, Vepřová kůže, Vepřové koleno mají zadané pouze základní hodnoty. Výpočty nutriční tabulky, nemusí souhlasit se skutečností.
    Po uvaření jitrnice opatrně vyndáme a ihned je vkládáme do připravené nádoby se studenou vodou, kde je necháme částečně vychladit. Pak je rozložíme na připravený stůl nebo větší dřevěnou desku a necháme úplně vychladnout.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
14264
cache: 0024:00:00