Jak na věc


jiné tvary slova být

Stále říkáte, že bez něho nelze žít?

    Jsou dny, kdy se cítíte už docela fajn a dny, kdy už zase víte, že vás zase život baví, ale také i dny kdy se cítíte opět pod psa. Jak máte poznat, že už trauma odešlo a už se nevrátí? Dokud vás živě zajímá vše, co se ho týká a dokud ve vás veškeré jeho konání vzbuzuje emoce, zatím trauma trvá. Až vám bude bohorovně co dělá on, i jeho nový objev, máte vyhráno a kus práce za sebou.
    Zezačátku bez něj vůbec nechcete žít. Nic vás nezajímá, nebaví a netěší. Necítíte radost. Stále doufáte, že se vzpamatuje a vrátí. Vždyť sliboval, že budete stále spolu. Kolik vzpomínek, kolik plánů. Tu druhou opustí a vrátí se k vám, pochopí, že má rád jenom vás a vy jste ta jediná jeho života. Bude mu smutno a zachráníte váš vztah.
    Špatnou zprávou je, že to není tak lehké a dobrou zprávou je, že se to zvládnout dá. Potřebný je čas. Určitě však znáte ve svém okolí lidi, kteří zahořkli a zůstali sami. Chtějí a potřebují trpět a stavět to trpení na obdiv do konce života. Chcete to také?


Co se stane, pokud to nepřejde?

    Podle slavného českého záhadologa Ivana Mackerleho, který se na Madagaskar roku 1998 vydal se svou expedicí, patří mezi tato místa i zapovězená hora Ambondrombe, na jejímž úbočí je zřejmě brána do jiné reality. „Zmizelo tam už mnoho lidí i zvířat. Místní obyvatelé slyší na jednom místě hory zvuky vesnice, hlasy lidí i dobytka, ale žádná vesnice tam není. Jen prázdná krajina. Záhadné hlasy se tam prý ozývají neustále, a ne jen občas, jak to známe z evropských strašidelných míst,“ uvádí o děsivé hoře Mackerle ve své knize Cesty za příšerami a dobrodružstvím.
    A slyšíte se? Samozřejmě, že dokážete, vždyť žijete právě teď a v tuto chvíli. Odešel, bolí to, ale máte svůj život a žijte ho, jak nejlépe umíte. Není nutné okatě začít vyvádět hlouposti, ani se uzavírat do čtyř zdí. Zahoďte dělítko minulost/budoucnost. Buďte. Sama, nebo s někým jiným.
    Čtvrtý největší ostrov světa je mezi cestovateli známý především svou nebývale zachovalou a unikátní přírodou. Jenže mezi zajímavosti Madagaskaru patří i záhadné místo, kde se odehrává cosi, co selský rozum nedokáže pochopit. Ve vesnici duchů se údajně jakoby prolínají dva různé světy!
    – Nedělejte mu věci naschvál. Chcete si domluvit schůzku s jeho nejlepším kamarádem? Chyba. Muži jsou totiž ve většině případů vůči sobě loajální. A on stejně žárlit nebude, pokud se s vámi rozešel.


Neviditelná vesnice, kde mizí lidé

    –Pokud spolu máte děti, pro jejich dobro je do vašich sporů nezatahujte. Možná by se vám na chvilku ulevilo, ale stojí vám to za to ubližovat vlastnímu dítěti? Stojí vám za to z dítěte tvořit zbraň i štít v prohrané bitvě?
    Přestože se to může zdát jako čisté sci-fi, na mnoha místech naší planety se odehrály podivné jevy, které by mohly – a to nejen teoretickému, výskytu paralelních dimenzí nasvědčovat. Například v roce 1982 zahlédla ve francouzské Bretani německá televizní reportérka Helga Guittonová vesnici, která zde však již několik staletí fyzicky nestála! Podle ženiných slov tehdy zcela zřetelně spatřila malebné domky s malým kostelem, který zde však již dávno neexistoval!
    – Zamyslete se nad tím, co chcete, na tom vám záleží, na čem vám už nezáleží vás přestává zajímat. To vás pořád zajímá, to vy máte zlost … a on? On prožívá jiné emoce, ale v již jiném životě, kde řeší emoce jiné. Ačkoliv je to nespravedlivé, tak vy máte problém v nezpracovaných emocích z nesplněných očekávání a zklamání. On problém nemá a vaše city řešit nemusí. Pokud to chcete, jenom propadáte hlouběji do citového bahna.


Vesnice duchů na Madagaskaru: Je branou do jiné dimenze?

    Záhadu madagaskarské zakleté vesnice se snažili badatelé – zatím marně, rozluštit. A to dokonce vědci z Malgašské akademie věd, sídlící v madagaskarské metropoli Antananarivo. Madagaskarský přírodovědec Julien Ramanampamonja dokonce v roce 1998 členům české výpravy sdělil, že je již připraven projekt s názvem Ambondrombe, jehož cílem je výzkum mnoha mystérií této hory. Zvláštní zvuky a údajné mizení lidí totiž nemá být jedinou záhadou oblasti – na úpatí kopce se totiž prý vyskytují i neobvyklé rostliny, neznámé z jiných míst světa. Celý madagaskarský výzkum však tehdy uvízl na mrtvém bodě kvůli nedostatku financí od vlády.
    – Vyhněte se jakémukoliv hodnocení, zejména lidem v okolí nevykládejte, jaký je lotr a vy ubohá podupaná květina. Najděte si jednoho člověka v okolí, který vám dá svou podporu a nastaví ucho.
    Cítíte rozhořčení. Tolik promarněného času, obětovaného jemu. Neřešte čas, který jste spolu strávili, ani nad lítostí z toho, že je vám líto sebe samé a to, že jste si musela touto nemilou zkušeností projít. Berte to tak, že vás to i nesmírně posílilo, teď jste mnohem silnější a budete odolnější i v jiných sférách života. A ať je to jak chce, nebylo by nudné být celý život na obláčku? Oceňte i ty pěkné chvíle, neboť vše je jak má být. Kašlete na minulost, důležité je tady a teď. Kde je napsáno, že zítřek nemůže být lepší? Vše záleží na vás – vy máte své kormidlo, řídíte svůj život a právě jste vyplula z vod plných skrytých mělčin a útesů.


Odešel k jiné. Jak se s tím vyrovnat?

    Přišlo to jako rána z děla. Vůbec jste necítila, že by se k něčemu takovému schylovalo. Podvedl vás a vy jste se nakonec dívala, jak odešel za jinou. A navíc to vůbec nevypadá na to, že by toho snad litoval. Nezaznělo slůvko omluvy. Nejhorší na tom je, že vám na něm stále záleží, pořád ve vzpomínkách cítíte chuť jeho polibků a dotyků. Zoufale ho máte ráda. Už jste si na něho tak moc zvykla, že si neumíte vůbec představit být bez něho a sama. Ve stejné chvíli ho milujete, a přesto současně nenávidíte za to, co vám udělal. Zašlapal a zničil vše, na čem vám záleželo. O to víc nenávidíte ji, tu, která zabrala vaše místo.
    Můžeme jen doufat, že někdo převezme hozenou rukavici a pokusí se navázat na některý z Ivanových výzkumů, včetně toho na odlehlém ostrově u břehů Afriky. Je totiž velmi zvláštní, že mnohé ze zkazek, které se zabývají časovými posuny a vstupy do jiných realit, se zmiňují právě o horách a jejich tajemstvích. Ať už jde o rakouský Untersberg, český Ortel, kalifornskou Mount Shastu či jiné kopce a hory.  Existuje zde zvláštní souvislost s čímsi uvnitř těchto hor, nebo se tentokrát ubíráme slepou horskou stezkou?
    Pravdou ale je, že to se stává velmi zřídka. Málokdy se ti, kteří zradili, vracejí. Pokud zradil a odešel, znamená to, že mu na vašem vztahu už nezáleží. Není co zachraňovat. Člověk také ale nemůže ztratit to, co nemá. Tady je teď potřeba opatrovat sebe, případně vaše děti. Není moc dobré se zaměřit na křivdu, která se vám stala, ale prostě na to, jak zase začít žít.


Spisovatelka Jitka Lenková: „Na základě českých záhad by napsal trhák i Dan Brown!.“

    Budete stále lpět na minulosti? Pokud mu neodpustíte, budete jej stále nenávidět. Budete se topit v pocitu křivdy odhození a oběti. Chcete to? Je to vaše volba, ale měla byste vědět, že takto budete moci těžko navázat nový vztah. Zatěžkána jedy z minula, otrávená a všemi ukřivděná prostě nový a kvalitní vztah nebudete moci navázat.
    – Přestaňte poslouchat tesklivé písně, zejména takové, které vám ho připomínají. Písně mohou ovlivňovat vaši náladu jak pozitivně, tak i prohlubovat deprese. Proto si raději poslechněte ty, které vám náladu zvednou.
    Za žádných okolností s tou ženou nenavazujte jakýkoliv kontakt a nevylévejte si na ni svoji bolest a zlost. To co k sobě máte vy a váš bývalý partner je věc vás dvou a týká se jenom vás dvou. Pokud na ni chrstnete „kýbl pomyjí“, sobě nepomůžete a situaci můžete pouze vyhrotit tím, že ve svém bývalém vzbudíte ochránce nové lásky a sama sklidíte větší napětí mezi vámi.


Sliboval vám, že vás nikdy nezradí

    Podobně bohužel v tomto ohledu skončila i Ivanova snaha o průzkum této oblasti, na kterou je místními domorodci vyhlášeno fady – tedy ono drsné tabu. Žádný cizinec se k hoře nesmí bez dovolení místní rady ani přiblížit, jinak riskuje svůj život z rukou Malgašů. Navíc hlavní cíl české výpravy byl tehdy jiný (pátrání po lidožravém stromu) a nebyl bohužel dostatek času a financí, věnovat se mystériu hory Ambondrombe delší dobu.
    – Buďte chvíli sama se sebou. Vnímejte svoji bolest i hněv. Vykřičte je. Někde na osamělém místě dejte na suchý pařez jeho fotku a vynadejte ji za vše, co vám způsobil. Dejte před sebe i svoji fotku a pokud se z čehokoliv obviňujete, dovolte si ten luxus si vynadat.
    – Nejlépe je se od něho naprosto odstřihnout. Provést takový malý „chirurgický řez“. Může pomoci lépe, než lecjaká bylinka. A jak na to? Zdržte se toho mu volat, psát a pokud možno ani v „čistě formálních“ záležitostech. A co když vám zavolá on? Pokud nemá něco opravdu důležitého a pouze tím více jitří vaše rozbouřené emoce, přestaňte mu zvedat telefon. Pokud je to vážné, požádejte jej, ať pošle SMS. A vy se vyhnete nepříjemným pocitům, které vám tím působí.


Co dělat pro to, aby se život vrátil do normálu?

    Podle tohoto cestovatele a odvážného muže, vyprávěli tehdy Malgašové členům zmíněné české výpravy, o této hoře další pozoruhodné skutečnosti. Kromě toho, že zvláštní zvuky a hlasy „odnikud“ lze prý slyšet pokaždé, je zde ještě jedna tajemnější jiná okolnost. Většina dobrodruhů, kteří se do této děsivé oblasti vydali, se již nikdy nevrátili zpět. Uvízli snad v odlišné dimenzi, odkud již občas neexistuje návrat zpět do naší reality?
    Rozchod a všechny ty řeči kolem ve vás vzbuzují silné emoce. Co řekl a proč? A co teď dělá? Je šťastný, nebo už se hádá s tou druhou? Jak může být on šťastný, zatímco vy trpíte jako pes. Chtěla byste na něho zapomenout, ale čím víc se o to pokoušíte, tím víc na něj musíte myslet. Nejde vymést z hlavy. Pořád si vše přemítáte v hlavě. Kde se stala chyba? Stalo by se to, kdyby tu druhou nepoznal? Myslí na vás? Kdy konečně budete mít od těchto myšlenek klid?
    – Nesrovnávejte se s tou druhou. Jistě, celé to překvapení vážně otřáslo vaším sebevědomím. Můžete se cítit horší. Porovnáváte a zjišťujete co má ona takového co vy mu nemůžete dát? Odpověď vás nepotěší a vy se cítíte ještě hůř. Zvláště pokud je ta druhá mladší a štíhlejší a hezčí a moudřejší… Slyšíte se? Chcete ji snad napodobit? Srovnat dvě bytosti nelze. Ona je jiná a vy také. Jste dokonalá především tehdy, když jste sama sebou. Ve svém středu, ve své ose.


Kartářka Evička Vrbička - KL. 8

    Opakujte si, že zamilovat se může každý. Na druhého člověka nemáme výhradní právo. Na lásku do konce života nedá záruku nikdo. K lásce a kvalitnímu vztahu je zapotřebí dvou. Pokud vás podvedl a odešel, potom vás již nemiluje.
    Když jsem před několika lety mluvil s mým kamarádem Ivanem Mackerlem, řekl mi, že ho toto „opomenutí“ velmi mrzí a rád by se k děsivé hoře vydal během své další cesty na Madagaskar. Na ostrov totiž plánoval další expedici, ke které však z několika důvodů nedošlo. Příčinnou bylo jak upřednostnění cest na jiná místa, tak především stále se zhoršující Ivanův zdravotní stav, který nakonec skončil skonem tohoto skvělého člověka a zapáleného záhadologa.
    Malgaši – obyvatelé tohoto ostrovního státu, označují mnohá místa své země podivným slůvkem „fady“, což je obdobou mnohem známějšího polynéského slůvka „tabu“. Podle Malgašů jsou tyto lokality pod ochrannou duchů jejich předků a přírodních božstev. Na těchto zapovězených místech většinou stojí dávné hroby, ale někdy se na nich odehrávají tajemné jevy, leckdy zcela nepochopitelné i pro vzdělané a světem ošlehané Evropany.


Bolí to tak, že se to nedá vydržet.

    Jsou věci, kterým je lépe se vyhnout, neboť mohou pouze zhoršit váš, už tak žalostný stav. A potom jsou zase věci, které vám naopak pomohou se oprostit od bolesti z rozchodu a traumat s tím spojených.
    Podobné zážitky však mělo na dalších místech mnoho dalších lidí, z různých národností, odlišného vzdělání a sociálního původu, někdy i několik lidí současně. Těžko tedy uvěřit v pouhé halucinace. Anebo šlo v případě projevů neviditelné vesnice o duše zemřelých lidí, které jakýmsi způsobem „uvízly“ v naší realitě a dosud se – díky neznámému působení stále projevují?

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00