Jak na věc


jezera čr

Vody a tvary Plitvických jezer - geomorfologie

    Význam lesů je pro ochranu Plitvických jezer známý již od autorů prvních programů (1883) na ochranu tohoto přírodního skvostu. Tímto programem bylo pásmo podél jezera prohlášeno za chráněnou oblast, ve které jsou vyloučeny veškeré hospodářské činnosti. Dnes je více než 80% národního parku Plitvická jezera zalesněno, je cennou lokalitu pro různorodou a bohatou faunu parku. Poskytuje tím prostředí pro život tří evropských velkých šelem (medvěda, vlka a rysa). Jako jeden z nejzachovalejších ekosystémů Plitvických jezer je deštný prales (bukové lesy a jedle) s rozlohou 84 ha a nadmořské výšce od 860 do 1028 m nad mořem. Patří do sekundární džungle, kde lidský vliv byl přítomen "jen občas".
    V okolí Plitvic je několik dobře značených cyklostezek s "rodinnou náročností", možnost koupání v řece Koraně nebo si můžete na této řece vyzkoušet dokonce i rafting.
    Zmínka o Plitvických jezerech začíná v literatuře 16. století,  přesto zůstává  neznámé až do poloviny 19. století - vzhledem k historickým okolnostem. Začátek rozvoje cestovního ruchu na Plitvických jezerech se datuje ke konci 19. století díky činnosti Společnosti pro ochranu a zkrášlování Plitvických jezer v Chorvatsku. Tato společnost byla založena v roce 1893 v Záhřebu z iniciativy prof Gustava Janečeka. V r. 1891 byla Plitvická jezera poprvé spojeny po silnici od Karlovace. Během r.  1894 počet návštěvníků vzrostl na 1.000. Bouřlivý rozvoj cestovního ruchu na Plitvických jezerech nastal od r. 1950 kdy se nejprve začalo plánovat budování mostů a cest pro návštěvníky za předpokladu, že si zachovají dojem, nedotčené přírody. V období roků 1954 - 1958 byl postaven hotel Plitvice a mnoho dalších objektů.


Plitvická jezera - další informace

    Etapa začíná v Estavayer le Lac, ve městě žab a se zámkem. Dále podél jezera Murtensee do prastarého Murten s hradem, zde překrásné středověké náměstíčko s četnými hospůdkami. Pokračujeme přírodou údolím řeky Aara s přehradoou až do Bernu: spolkový parlament, orloj, kašna se sochou medvěda a živí medvědi u řeky.
    Mobil home v kempu, dvoulůžkové pokoje. Mobil home má tři ložnice, obývací pokoj, vybavená kuchyňka, toaleta, sprcha, topení a terasu. Ubytování na po celou dobu zájezdu na jednom místě. 
    Smysl Národního parku Plitvická jezera vyplývá z nutnosti chránit jeho přírodní a kulturní hodnoty mezinárodního významu pro věděcké, vzdělávací a rekreační vyžití.
    Autobusový výlet do Chamonix, kolébky horolezectví a zimních sportů, ležící na severním svahu Mont Blancu a dějiště prvních zimních olympijských her roku 1924. V případě hezkého počasí výjezd lanovkou na Le Brévent nebo Aiguille du Midi odkud lze spatřit vrchol nejvyšší hory Evropy Mont Blanc.


Provozní doba Plitvických jezer

    Plitvická jezera patří mezi nejznámnější z osmi národních parků Chorvatska a představují nevyčíslitelnou kulturních hodnotu. První kartografické záznamy jezera se nacházejí v kresbách ze 17. století, text je uveden v záznamech z druhé poloviny 18. století. Jméno Plitvice bylo poprvé použito v literatuře v roce 1777. V devadesátých let 19. století byla poprvé zaznamenána iniciativa o vytvoření chráněné krajinné oblasti Plitvických jezer. Ve třicátých letech 20. století akademik Ivo Pevalek poprvé vědecky vysvětlil důvody pro ochranu jezer. Studiem růstu mechů a řas dospěl k závěru, že vznik a růst tufu, který se podílí na výstavbě geomorfologické tvary jezer je nejdůležitější a nejcitlivější biogenních proces, který je "podstatou Plitvických jezer. Tyto vědecké poznatky a úsilí akademika Pevalka vedly až do historického data 8 dubna 1949 když byla Plitvická jezera prohlášena za první chorvatský národní park.
    Odjezd z kempu, cestou se zastavíme ve slavné čokoládovně Maison Cailler s možností prohlídky a ochutnávky čokoládových výrobků. Procházka soutěskou Gorges de la Jogne.V podvečer odjezd domů.
    Na kole pak pojedeme kolem největšího švýcarského jezere Lac Léman - Ženevské jezero, uvidíme nejvyšší evropský vodotrysk, podél jezera pak kolem malých vesniček dojedeme do středověkého městečka Yvoire a uvidíme první z mnoha švýcarských hradů s jejich typickou architekturou.
    Cyklostezkami podél vinic, malebnými vesničkami a pod opevněnými hrady. Pohodové hvězdicové cyklovýlety kolem nádherných jezer západního Švýcarska vybízejících ke každodennímu koupání. Ženevské jezero je největším alpským jezerem, sevřené Francouzskými Alpami, pohořím Jura a Švýcarskou plošinou. Naše etapy povedou kolem ženevského jezera a dalších švýcarských jezer Neuchatelského a Murtensee. Navštívíme významné horské středisko Chamonix s kulisou nejvyšší hory Alp.


RESTAURACE JEZERA GOLF CUP 2018

    Ubytování na Plitvických jezerech Vám můžeme nabídnou na klidném a pěkném místě v apartmánovém domě Sanja - Krizmanič ve městě Smoljanac, asi 3 km od vstupu do Národného parku Plitvická jezera.
    • Zimní období: 9 - 16 hodin• Jarní a podzimní období: 8 - 18 hodin• Letní období: 7 - 20 hodin• Rezervační oddělení je otevřeno od pondělí do pátku 7-15 hodin
    Možné aktivity v parku: chůze, turistika, jízda na koni,  jízda elektrickým vláčkem, plavba lodí, fotografování, jízda na kole, lyžování, vodní sporty.
    Mezi první vědecké studie Plitvických jezer v polovině 19. století patří výzkum rostlin, což jistě svědčí o brzkém poznání bohatství a hodnoty flóry parku a jeho role v budování základních jevů.
    Projedeme se Ženevou na kole: Ženeva - sídlo mnoha mezinárodních organizací, katedrála Sv. Petra, promenáda des Bastions s památníkem reformace, Brunswickův památník, Palác národů.


CO VÁS ČEKÁ, NA CO SE MŮŽET TĚŠIT

    Důležitou roli hraje v celém systému sběrná oblast, která dodává vodu do jezer. Je vysoce porézní s četnými podzemí (jeskyně a propasti) a povrchovými krasovými jevy (závrty nebo závrt a pole). Vápencové vrcholy se tyčí přímo v této oblasti, nejvyšší je Seliški vrchol: 1279 m. Na nepropustném povrchu Plitvic byla vytvořena Horní jezera: Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Big Lake, Malé jezero, Vir, Galovac, Milino, Gradinsko jezero, největší Burgeti - Plitvických jezer - Kozjak. Dolní jezera: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac a Novakovic Brod.
    Z Lausanne viniční cyklostezkou po břehu jezera na východ. Budeme projíždět světoznámými vinicemi na strmých svazích nad ženevským jezerem. Tyto vinice u Lausanne zařazeny do kulturního dědictví UNESCO. Krásné výhledy na jezero v povzdálí Alp. Vevey - město Charlie Chaplina, květinové záhony, švýcarská čokoláda. Na kole „Švýcarskou riviérou“ přes světoznámé Montreaux, město boháčů, casin, zábavy i odpočinku. Dojedeme až k pohádkovému vodnímu hradu Chillon na strmém ostrohu nad jezerem. Možnost prohlídky středověkého hradu.
    V šedesátých letech 20. století byl postaven systém dřevěných trati a mostů, v sedmdesátých let jsou v provozu již dva vlaky, byly také zakoupeny elektrické čluny na jezero Kozjak.


Žili tu slavní Charlie Chaplin, Fredie Mercury

    Etapa začíná v Yverdon-les-Bains se stejnojmeným hradem a vine se kolem jezera Neuchâtel, cestou četné možnostíkoupání v jezeře. Do jedeme do centra hodinářství a vinařství města Neuchâtel, jež charakterizují domy ze žlutého pískovce, množství kašen a také zámek. Volitelně výlet ozubnicovou dráhou Chaumont s vyhlídkou nad jezero.
    Od r. 1979 jsou Plitvická jezera uvedeny na seznamu UNESCO světového přírodního a kulturního dědictví. V průběhu sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století byl zaznamenán nejsilnější růst v počtu návštěvníků a vybudováno sposta nových ubytovacích kapacit. V roce 2006 bylo zaznamenáno na Plitvických jezerech více než 860 000 návštěvníků z celého světa. Plitvická jezera jsou na světě perlou nevyčíslitelné hodnoty. Přírodní atributy Národního parku Plitvická jezera, jedinečnost a citlivost tohoto jevu, si zaslouží plnou pozornost našich návštěvníků.
    Národní park Plitvická jezera je součástí krasu Dinaric, který se vyznačuje množstvím krasových forem a vzácným výskytem povrchových toků a v podzemí četnými trhlinami.
    Plitvická jezera jednoznačně patří k nejhezčím přírodním památkám a výletním místům v Evropě. Národní park Plitvice byl také zařazen v roce 1979 do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.


Technická data Plitických jezer

    Systematickou studií flóry vyšších rostlin, která začpočala dosti pozdě (Šegulja Krga a 1984.) bylo potvrzeno, že park je velmi bohatý a rozmanitý a z hlediska vyšších rostlin jde o specifický fenomén. Na relativně malé ploše parku roste 1267 druhů rostlin. Zvláštní atrakcí parku jsou masožravé rostliny.
    Plitvická jezera sestávají ze 16-ti kaskádovitých, navzájem propojených jezer. Na Plitvicích objevíte zde četné vodopády kolem nichž roste hustý lesní porost. Okolo Plitvických jezer vede několik chodníků, stezek a dřevěných můstků, které jsou jen o něco výše nad poklidnou hladinou jednotlivých jezer. Jednotlivé okruhy Plitvic se liší náročností. Návštěvu Plitvických jezer doporučujeme naplánovat minimálně na 6 hodin, nejlépe ovšem na celý den. Kromě pěší obchůzky přírodních krás jezer a jejich okolí také můžete na prohlídku vyrazit turistickým vláčkem nebo lodí. Plitvická jezera jsou otevřena po celý rok a lze je navštívit kdykoliv. 


Nejoblíbenější ubytování u Plitvických jezer

    Rok založení: 1949Plocha parku: 29685,15 akrůSouřadnice: 44,85 ° s.š., 15,62 ° EZákladní vlastnosti parku: Kopcovité a hornaté, geologické a hydrologické vlastnosti, krasové jevy, lesních společenstevPočet návštěvníků: 946 825 (2008)Nejvyšší nadmořská výška: 1279 m nm (Seliški nahoře)Nejnižší nadmořská výška: 367 m nad mořem (Koranski most)Maximální hloubka jezera: 47 m (Kozjak)Nejvyšší vodopád: 78 mNejvětší jezero: Kozjak 81,5 ha, Prošćansko jezero: 68 haPočet jasných dnů: 55Region: Lika-Senj (90,7%) a Karlovac (9,3%)
    Ženevské jezero je největším alpským jezerem, sevřené Francouzskými Alpami, pohořím Jura a Švýcarskou plošinou. Jezero leží na toku řeky Rhôny, která pramení blízko průsmyku Grimselpass (na východ od jezera) a teče dolů přes kanton Valais, kde do Ženevského jezera vtéká mezi Villeneuve a St. Gingolph. Proud pak pomalu plyne přes jezero až k výtoku u města Ženeva.


Nejznámnější národní park v Chorvatsku

    Z volně žijících zvířat Národního parku Plitvická jezera  byla první ochranná známka přiznána medvědovi. Nicméně bohatství fauny, tohoto národního parku je mnohem větší a cennější než toto ocenení pro jeho nejatraktivnějšího zástupce. Hmyzu zaslouží největší pozornost.  Skupina motýlů, jejichž počet známých druhů byl dle aktuálního výzkumu zvýšen na 321, z čehož 76 druhů motýlů, a 245 druhů můr. Obojživelníci jsou dvanáct druhů je dosti početná skupina obratlovců v Národní park Plitvická jezera, zatímco plazi jsou zastoupeni v poměrně malém počtu druhů. Dlouhé zimy a husté sněhové pokrývky snížení počtu této skupiny obratlovců. Fauna ptáků, zaznamenaných zatím "jen" 157 druhy je třetí největší co do početu druhů mezi národní parky v Chorvatsku. Zvláště zajímavý je druh kos, vzácný pták stanovišť v závislosti na čistém vodním zdroji.
    V národním parku Plitvická jezera bylo pozorováno více než 50 druhů savců: dormice, rejsci, hraboši, ježek, kuna, kuny, divoká prasata, atd.. Nejnovějším výzkumem bylo nalezeno 20 druhů netopýrů, kteří žijí v různých otvorech a stanovištích, v jeskyních pod kůrou stromů, v dírách, atd..
    Národní park Plitvická jezera i jeho okolí  je ovšem také domovem vlků, rysů ale i medvědů, v hojném množství se zde vyskytuje také vysoká i černá zvěř. Jezera jsou bohatá na ryby, pstruhy i raky.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00