Jak na věc


je na jižní polokouli vidět polárka

Antonín Rükl: Minimum o hvězdách

    Na obloze se nedá měřit v metrech, ale jen v úhlové míře, ve stupních, minutách a vteřinách. Postrachem hvězdáren a planetárií jsou telefonáty, ve kterých se někdo ptá, co že je to za jasnou hvězdu, která svítí asi pět metrů nad komínem sousedovic domu. Tady pomůže jen křížový výslech, který odhalí, na jakou světovou stranu a kolik asi stupňů nad obzorem ta hvězda je. Pamatujme si, že od obzoru k zenitu je čtvrt kruhu, tedy 90°. Ke cvičení v odhadu úhlových vzdáleností na obloze se hodí také Velký vůz na obr.9 nebo skutečnost, že kotouč Měsíce má na nebi úhlový průměr 0,5°. Další pomůckou pro odhad úhlových vzdáleností může být vaše vlastní ruka, jak se můžete přesvědčit například na stránkách SDM.
    Máte-li fotoaparát se závěrkou, umožňující dlouhé expozice (čas T nebo B), postavte jej na pevný stativ a namiřte k Polárce. Exponujte třeba hodinu i déle, pokud to podmínky dovolí. Na snímku budou zobrazeny stopy hvězd v podobě kruhových obloučků se středem v pólu (obr.19).
    Na jeho pravé straně je za dobrých podmínek vidět okem (triedrem bez problémů) mlhavá hvězdička s velikostí 5,5mag. Není to však hvězda, ale jedna z nejjasnějších a nejobdivovanějších kulových hvězdokup severní oblohy. Je známá pod označením M13 podle Messierova katalogu. Krása objektu vynikne teprve na fotografiích. Kolem středu kupy je hvězd tolik, ž se slévají ve společnou záři, směrem k okrajům hvězd ubývá. Hvězdokupa M13 obsahuje kolem 1 milionu hvězd a je vzdálená asi 23 000 sv. l. Kulové hvězdokupy obklopují Galaxii ve všech směrech, známe jich přibližně 150. Obsahují mnohem starší hvězdy, než jaké jsou v otevřených hvězdokupách.


Póly světové sféry (pozice na obloze)

    Podobné je to na oběžné dráze Země kolem Slunce, jak ukazuje obrázek (obr.10) . Jestliže jsme se Zemí v poloze 1, promítá se nám Slunce do směru 1´, kde leží souhvězdí Vodnáře. Souhvězdí Vodnáře není tou dobou pozorovatelné, protože je nad obzorem pouze ve dne, spolu se Sluncem. Asi o měsíc později se díváme z místa 2 směrem 2´, kde se nám Slunce promítá na pozadí souhvězdí Ryb. Tak Slunce, viděno ze Země, běží v průběhu roku ze souhvězdí do souhvězdí po dráze, zvané ekliptika. Jinými slovy: ekliptika je dráha Země kolem Slunce, promítnutá na oblohu.
    Co ještě můžeme pozorovat? Jak dál pronikat do tajů hvězdářství? Na velkolepém jevišti zvaném hvězdná obloha se střídá nevyčerpatelné množství programů a znamenitých herců. Někteří přicházejí na scénu pravidelně (Měsíc, planety), jiní tam vpadnou nečekaně a překvapí diváky.
    Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóruNemůžete odpovídat v tomto fóruNemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóruNemůžete mazat své příspěvky v tomto fóruNemůžete přikládat soubory v tomto fóru
    Zobrazit příspěvky za předchozí: Všechny příspěvky1 den7 dní2 týdny1 měsíc3 měsíce6 měsíců1 rok Seřadit podle AutorČas odesláníPředmět VzestupněSestupně
    Teď si poněkud rozšíříme hvězdářský slovník, aby se nám o hvězdách lépe hovořilo. Měli bychom umět alespoň některé hvězdy pojmenovat. Pro nejjasnější a jinak významné hvězdy se dodnes užívají vlastní jména, většinou arabského nebo řeckého původu.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
10357
cache: 0024:00:00