Jak na věc


je na jižní polokouli vidět polárka

Antonín Rükl: Minimum o hvězdách

    K „vodním souhvězdím” v této části oblohy patří i JIŽNÍ RYBA (Piscis Austrinus, PsA) s jasným FOMALHAUTEM (Arabsky „tlama velryby”) 1. hvězdné velikosti.
    Snad každý ví, ve kterém znamení se narodil, tj. ve kterém znamení bylo Slunce v den jeho narození. Málokdo však tuší, že přitom Slunce bylo téměř jistě v jiném souhvězdí! Kdyby to tušil, asi by váhal, který přívěšek na krk (prstýnek, sponu, tričko, hrneček apod.) se znakem znamení zakoupit a které horoskopy v novinách a časopisech sledovat.
    Do oblasti Mléčné dráhy mezi Orlem a Štírem zasahuje nám známý a dlouhý Had. Jeho hlavu jsme našli u Severní koruny (viz jarní souhvězdí), ocas leží u Orla. Hada drží v rukou mohutný Hadonoš, o kterém jsme se už také zmiňovali. Oba obrazce původně tvořily jedno z největších a nejstarších souhvězdí.


Póly světové sféry (pozice na obloze)

    Všudypřítomná mezihvězdná hmota, prach plyn mají základní význam pro zrod a vývoj hvězd. Na mnoha místech jsou zářením blízkých hvězd oblaka mezihvězdné hmoty zviditelněna a na jejich pozadí se naopak rýsují nesvítící mračna. Tak vznikají fantastické tvary zářících a temných mlhovin, které patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžeme obdivovat v obrazové galerii vesmíru.
    Víra ve všemocné vlivy Měsíce na Zemi (zdaleka ne pouze na počasí) přetrvala dodnes. Argumentace pro je jednoduchá: když Měsíc prokazatelně způsobuje příliv a odliv na mořích a hýbe přitom nesmírnými vodními masami na celé planetě, proč by nemohl ovlivňovat i jiné (tedy všechny) děje na Zemi? Podobně jako astrologie stala se i „měsícologie”(pracovní termín autora) výnosným obchodem s lidskou důvěřivostí. S vědou má pramálo společného a nezbývá než spoléhat na zdravý úsudek čtenářů.
    Alespoň malou zmínku si zaslouží komety. Patří k nejoblíbenějším aktérům na nebeské scéně. Každoročně jich tu vystupuje několik desítek, většinou bohužel bez dalekohledu neviditelných. Jen jednou za dlouhá desetiletí se objeví tak jasný a nápadný objekt, jako byla kometa Hale-Boppova v roce 1997.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00