Jak na věc


jak se zbavit roztočů

Proč je nejvíce roztočů právě v posteli?

    Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, roztoči mohou způsobovat mnohé nepříjemné zdravotní problémy. Jedná se především o alergické projevy v podobě vyrážek, v konečném důsledku se mohou roztoči zasadit o rozvoj atopického ekzému. Dále jsou příčinou astmatu a jiných dýchacích komplikací. Pod velkým náporem alergenů, kterými roztoči (zejména jejich trus) jsou, pak může dojít k celkovému vytížení imunity a pocitům vyčerpanosti. Tyto alergeny se lehce šíří vzduchem, a tak jsou lidmi vdechovány. Dokážou se vázat na poměrně větší částice prachu, a tak se mnohem snadněji usazují na nábytku a v koberci.
    V domácnosti jsou roztoči přítomni hlavně v postelích, ale žijí také v prachu, v lůžkovinách, v pohovkách, v oblečení a v plyšových hračkách. Není tedy jednoduché se jim vyhnout. V posteli jsou proto, jelikož se živí naší odumřelou kůží a lupami a mají zde ideální podmínky pro svůj život a množení. Roztoči totiž vyhledávají relativní vlhkost, teplo, tmu a dostatek potravy. To vše lidská postel nabízí, takže není divu, že jim zde daří. Kromě výkalů obsahujících vysokou koncentraci alergenů, nejsou pro naše zdraví nijak nebezpeční. Jsou však velice nepříjemní pro alergiky a astmatiky. Zvláště v rodinách s dětmi, které jsou navíc alergické, je třeba brát přítomnost roztočů na vědomí a hledat způsoby, jak se jich zbavit.
    Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno.


Kde se roztoči nejčastěji vyskytují?

    Roztoč je stavbou těla podobný klíštěti. Okem ho však nelze pozorovat. Jsou-li vytvořeny ideální podmínky, kombinace tepla a vlhka, pak se velice rychle množí. Vznikají tak obrovské kolonie, které mohou být příčinou mnoha problémů.
    Poškozené okapy, zdevastovaná krytina, v krajním případě i prolomení střechy. A škody za stovky tisíc. Zima, sníh a mráz umějí dát vaší střeše zabrat. Jak nákladům předejít či je srazit na minimum?
    Roztoči jsou nevítanými hosty v každé domácnosti. Sice nejsou vidět, ale jejich přítomností si můžeme být jistí. I v úplně nové matraci se totiž dokážou zabydlet během čtyř měsíců. Právě v posteli se obvykle nachází největší množství těchto škůdců, živí se totiž organickými zbytky, jako jsou šupinky lidské kůže, nehty a vlasy. Zároveň mají rádi tmu, teplo a vlhko. Daří se jim proto také v kuchyni a v místnostech s koberci. V tomto článku vám poradíme, jak se těchto nepříjemných návštěvníků zbavit.
    Redaktor Petr pro vás připravuje nové zajímavé rady, jak řešit různé záležitosti. Pokud máte zajímavý návod, který byste chtěli zveřejnit, můžete nás kontaktovat. Stejně tak v případě zájmu o inzerci.


Jak správně sušit léčivé bylinky?

    Čím je tedy možné zamezit dalšímu množení roztočů? Především upravením podmínek v bytě tak, aby se u vás roztočům nedařilo. Pamatujte na to, že vlhkost by neměla přesáhnout 50 %. Prostory také zbytečně nepřetápějte, udržíte-li teploty pod 22 °C, pak roztočům taktéž znepříjemníte život. Ti také nesnesou mráz, nebo extrémní teplo nad 55 °C. V zimě proto můžete nechat byt jednorázově vymrazit. Pomůžete si také tím, když budete do bytu pouštět dostatek světla a budete větrat. Častější výměna lůžkovin a vyváření v prostředku s přídavkem dezinfekce je také vhodným postupem. U sedaček je to obtížnější. Běžně dostupné metody čištění nejsou dostatečně efektivní, a tak se vyplatí nechat nábytek ošetřit odbornou firmou. Na trhu je také k dostání sprej proti roztočům, který se obvykle aplikuje, nechá působit a pak se vysaje.
    Roztoči a prach jsou příčinou dýchacích potíží – výrazně zhoršují například astma a mohou být i příčinou kožních problémů – zhoršují atopický ekzém či jiné kožní vyrážky. Pokud máte doma alergika, potom jistě víte, jak takový útok roztočů a prachu může vypadat. V tomto článku vám poradíme, jak se můžete prachu a roztočů efektivně zbavit a vytvořit tak z vaší domácnosti zdravější místo pro život.
    Roztoči jsou přítomni všude kolem nás, i když jsou pouhým okem neviditelní. Jsou členem řádu pavoukovců a dorůstají maximálně do velikosti jednoho milimetru. Průměrný život roztoče trvá 20-40 dní a během této doby naklade až několik tisíc vajíček.
    Produkují alergen, který pochází z jejich výkalů. Většinou tyto nevítané hosty známe z mnohonásobně zvětšených snímků, kde vypadají jako strašlivá monstra s obrovskými kusadly. Najdeme je v každé domácnosti a běžným úklidem se jich nezbavíme.


Zlepšováky, které ušetří čas i peníze

    Jak vyplývá z výše uvedených informací, roztoči se nejvíce vyskytují právě v matracích a lůžkovinách z toho důvodu, že tam mají ideální podmínky pro život. Mají v těchto místech dostatek potravy v podobě odloučených šupinek kůže, povětšinou zde není dostatek světla a také se v posteli pravidelně vytváří teplo i vlhko vznikající dýcháním a pocením. Tyto podmínky jsou oproti těm ve zbylých prostorách v bytě ty nejlepší. Vyhubit zde roztoče je proto nejproblematičtější. Nepomůže ani pravidelné luxování matrace. Roztoči se uvnitř drží v hloubce, kam síla běžného vysavače zkrátka nedosáhne. Netřeba ani zmiňovat, že dostat je pryč z polštářů a dek, to je možné pouze vypráním na vysokou teplotu, čímž se lůžkoviny rychleji opotřebovávají, navíc některé typy to ani neumožňují. Čím si tedy lze pomoci? Čtěte dále.
    Roztočům se daří tam, kde je vlhko, teplo, tma a kde mají dostatek potravy, obdobně jako tomu je u molů. Tou jsou pro ně šupinky pokožky, nehtů a vlasů a další organické zbytky. Je tedy zřejmé, kde se jich nachází nejvíce – v posteli. Matrace, povlečení, deky, polštáře, to všechno tvoří příhodné zázemí. Mohou se usídlit i ve vyšším koberci, dále v sedacím nábytku nebo i v plyšových hračkách.
    Při pořizování vysavače upřednostněte antibakteriální přístroj. Velkým rizikem jsou koberce, zejména ty s vysokým vlasem. Alergici by je neměli mít v bytě vůbec. V posteli jsou nejúčinnějším a nejefektivnějším řešením protiroztočové povlaky, které zabraňují pronikání alergenů ke spící osobě.


Znáte velikonoční tradice a zvyky?

    I když roztoče ve svém obydlí nevidíte, jsou jeho součástí. Budete-li ovšem dodržovat výše uvedená doporučení, určitě se dočkáte změn, které brzy pocítíte. Udržet v bytě optimální vlhkost není jednoduché, ale jde to. Více se dočtete v tomto článku. Tomuto tématu je vhodné věnovat pozornost nejen kvůli roztočům, protože vlhkost obecně je v domácnostech velkým problémem, který dokáže napáchat velké škody. Ovlivňuje nejen komfort bydlení, ale také stavbu. Vlhké zdivo podléhá procesům, z nichž mnohé jsou nevratné, a tak znatelně zkracují životnost budovy.
    Spousta odborníků i laiků se pře o tom, zda se mohou roztoči v koberci udržet dlouhodobě. Pravdou je, že v běžném koberci s velmi krátkým vlasem jich asi moc nenajdete, u koberců s vysokým vlasem pak ano. V obou případech tak jako tak na koberci zůstává především trus, který je velice silným alergenem.
    Roztoči jsou tak drobní, že je pouhým okem nezachytíte. Avšak zdravotní komplikace, které dokážou způsobit, mohou mít velké a nepříjemné následky. Vyplatí se proto věnovat čas i úsilí boji proti těmto nezvaným hostům, kteří se nachází ve spoustě domácností. Ukrývají se především v matracích, peřinách či na sedačkách a zbavit se jich úplně je víceméně nemožné. Co všechno tedy můžete udělat pro to, abyste jejich výskyt co nejvíce omezili?


Jak vybírat novou střešní krytinu?

    Především musíme upravit podmínky v bytě tak, aby nebyly vhodné pro rozmnožování roztočů. Ložnici musíme pravidelně větrat a lůžkoviny prát alespoň na 60°. Účinný je také pravidelný průvan, jelikož roztoči se nevyskytují na suchých a studených místech. Byt nepřetápějte a teplotu udržujte i v zimě na zhruba 22° C. Každé ráno vyvětrejte celou domácnost krátkých intenzivním průvanem. Důležitý je také dostatek světla, proto hned ráno roztáhněte rolety či žaluzie. Matrace v posteli a na pohovce pravidelně otáčejte, větrejte a vysávejte. V bytě udržujte optimální vlhkost, hodně pomáhá čistička vzduchu, ovšem bez zvlhčovače. Samozřejmostí je pravidelné odstraňování prachu, raději ovšem vytíráním než luxováním a stíráním na sucho, čímž se prach spíše rozvíří.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
16517
cache: 0024:00:00