Jak na věc


jak navázat průběžný splávek

………… speciály

    Chytáme s montáží dlouhou na délku prutu, u břehu. Záleží na hloubce, kterou si musíme odměřit. Nastavíme odhadem splávek a nahodíme montáž do míst, co chceme chytat, pokud se splávek potopí (protože olůvko je těžší jak splávek), musíme nastavit delší montáž, tedy posuneme splávek na kemnovém vlasci dále od návazce a olůvka. Až bude špička splávku po nahození vidět, máme hotovo a můžeme začít chytat. Olůvko drží háček s návazcem u dna a je vidět každé, byť i menší zatáhnutí ryby za háček a to díky tomu, že je navázáno průběžně. Splávek v tomto případě slouží jako číhátko, tedy ukazatel záběru. Pokud se potopí, nebo začne uhánět někam do stran, je třeba seknout.
    Tato montáž je vhodná pro lov na hlubší stojaté vodě do vzdálenosti přibližně 10 m. Pro tuto metodu lovu je potřeba průběžný splávek, který poznáme podle toho, že má na svém konci očko, kterým se provléká vlasec. Hloubka se nastavuje posunutím bavlněné zarážky, která je umístěna nad splávkem. Hloubku (vzdálenost od háčku k zarážce nad splávkem) je třeba nastavit tak, aby byla vždy o něco větší, než je skutečná hloubka vody. Jako zátěž může posloužit menší průběžné olůvko zajištěné klasicky ventilkovou gumičkou, nebo třeba jenom 2 větší broky. Hmotnost zátěže by měla být minimálně 2 gramy. Je lepší použít raději těžší zátěž, hlavně tehdy, chytáme-li v hloubkách přes 5 m. Po náhozu, když zátěž dopadne na dno, potopí se splávek až po anténku, která zůstane nad hladinou. Záběry se často projeví prudkým potopením splávku, nebo také jemným nadzdvihnutím splávku (splávek se vodorovně položí na hladinu).


Sledujte nás na sociálních sítích!

    Mojí nejoblíbenější návnadou i nástrahou při lovu na splávek je kukuřice. Chytám nejraději jenom na obyčejnou sterilovanou z plechovky. Je totiž velice měkká, příjemně voní a kromě toho obsahuje spoustu pro kapry přitažlivé šťávy, kterou po vhození do vody uvolňuje. Měkkou kukuřici nastražuji normálně do obloučku háčku, a to klidně i 3-5 zrnek. Vždy ale nechám volnou špičku háčku, která podpoří proniknutí háčku do kapří tlamky. Pokud chytám na tvrdší kukuřici (vařenou nebo zakoupenou), nastražuji vždy vlasovou metodou ve spojení s menším, ale kvalitním ostrým háčkem. Na vlas nastražuji obvykle 2 nebo 3 zrnka. Jinak lze použít pro lov kaprů v podstatě jakoukoli nástrahu včetně boilies a pelet.
    já s úlovkemTímto dílem se s Vámi čtenáři v tomto seriálu loučím a doufám, že si každý alespoň něco málo informací a poznatků odnesl a nebyly tak moje strávené chvíle za klávesnicí nazmar. Tak tedy přeji hodně velkých úlovků, které Vám jistě zajistí pečlivě zvolená montáž.
    Jedná se o klasickou metodu, která se hodí pro lov v mělčích stojatých vodách. Chytáme-li na řece, můžeme tuto montáž použít pro lov v tůních nebo obecně ve všech místech, kde nám sestavu nebude odnášet proud. Tato montáž se nehodí pro lov na větší vzdálenosti od břehu. Jedná se tedy o sestavu určenou pro lov v příbřežních partiích. Největší uplatnění má při lovu maximálně do 10 metrů od břehu.
    Princip této montáže tkví v tom, že zátěž i s návazcem leží na dně, přičemž splávek zátěž nadnáší do takové míry, že se její vahou zanoří velkou částí pod hladinu a drží se v mírně šikmém postavení, což je vlastně důkaz toho, že se zátěž nachází na dně.


Jednoduchá montáž na plavanou – pevný splávek a průběžné olůvko

    Naučíme se navázat dvě velice jednoduché montáže se splávkem, které jsou pro lov kaprů velice účinné. Jedná se vlastně spíše o lov na polotěžko, protože nástraha leží úplně na dně.
    Při lovu tímto způsobem a za použití těchto splávkových montáží zřejmě nebudete lovit kapry těch největších velikostí (i když výjimky se jistě najdou), zato však při správné technice většinou není o úlovky 3-5 kg kusů nouze. Jedná se o aktivní lov kaprů vhodný pro krátkodobý lov. Nezbývá mi nic jiného, než ho všem doporučit.
    Udírnu jsem vybudoval někdy před 30 lety, je ze šamotových cihel, které drží teplo, obložena břidlicí, je vybudována ve svahu s 2 m náběhem a otvíráním ze shora. Asi před 10 roky jsem do udírny na tyčky připevnil síto a udím vše na sítech jak ryby, maso, ale i houby. Odpadne pracné vyvazování ryb a nehrozí, že nám ryba spadne do udírny a bude znehodnocena. Vyzkoušejte udit ryby na sítech, je to skvělá vychytávka.
    Můžeme chytat na čerstvý rohlík, nijak neupravený, ale stejně tak na rohlík napařený nad párou a pak lisovaný. Nebo ho můžeme přimýchat do zarkmovacích směsí.


Kolik rybářských uzlů znáte a kolik z nich pravidelně využíváte?

    koule z krmné směsiCo se týká krmných směsí, používám jak ty kupované, tak mnou namíchané. Moje směs ve většině případů kromě šrotu a kukuřice obsahuje ještě ovesné vločky a spařenou řepku. Ještě než řepku přimíchám do krmné směsi, nejprve jí nasypu zvlášť do vedlejšího kbelíku. Potom zaliji vařící vodou tak, aby se všechna semínka potopila a nechám několik minut odstát. Semínka se totiž nabobtnají vodou a začnou uvolňovat velice výraznou vůni, která je pro kapry neodolatelná. Takto upravenou řepku potom vmíchám do krmné směsi společně s vodou, která obsahuje vyluhovaný sliz ze semínek a také atraktivně voní po řepce. Někdy použiji i nějakou esenci (práškovou nebo tekutou), ale často to nedělám, protože samotná řepka a kukuřice voní dostatečně. Z takto namíchané směsi potom vytvářím koule zhruba o velikosti pomeranče, kterými během lovu krmím.
    Nepřehlédněte náš e-mailový občasník, tedy krátké zprávičky o dění na našem webu. Občas vám do e-mailu zašleme novinky, co jsme pro vás připravili ... a co pro to udělat? Jen se stačí přihlásit k jejich odběru! :)
    Dnes se dají koupit žížalky, či i jiné živé rybí nástrahy, ve specializovaných obchodech, ale leze to dost do peněz. Pak máme další možnosti, jak my rybáři přijít k žížalám. Buď si je pracně nakopeme venku na zahradě, což může být dost zdlouhavé a za sucha či mrazu marný boj, nebo můžeme žížalám vytvořit ideální podmínky a vypěstovat si je doma ve sklepě, nebo na zahradě.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00