Jak na věc


jak navázat průběžný splávek

Sledujte nás na sociálních sítích!

    Chytáme s montáží dlouhou na délku prutu, u břehu. Záleží na hloubce, kterou si musíme odměřit. Nastavíme odhadem splávek a nahodíme montáž do míst, co chceme chytat, pokud se splávek potopí (protože olůvko je těžší jak splávek), musíme nastavit delší montáž, tedy posuneme splávek na kemnovém vlasci dále od návazce a olůvka. Až bude špička splávku po nahození vidět, máme hotovo a můžeme začít chytat. Olůvko drží háček s návazcem u dna a je vidět každé, byť i menší zatáhnutí ryby za háček a to díky tomu, že je navázáno průběžně. Splávek v tomto případě slouží jako číhátko, tedy ukazatel záběru. Pokud se potopí, nebo začne uhánět někam do stran, je třeba seknout.
    Dnes se dají koupit žížalky, či i jiné živé rybí nástrahy, ve specializovaných obchodech, ale leze to dost do peněz. Pak máme další možnosti, jak my rybáři přijít k žížalám. Buď si je pracně nakopeme venku na zahradě, což může být dost zdlouhavé a za sucha či mrazu marný boj, nebo můžeme žížalám vytvořit ideální podmínky a vypěstovat si je doma ve sklepě, nebo na zahradě.
    Při lovu tímto způsobem a za použití těchto splávkových montáží zřejmě nebudete lovit kapry těch největších velikostí (i když výjimky se jistě najdou), zato však při správné technice většinou není o úlovky 3-5 kg kusů nouze. Jedná se o aktivní lov kaprů vhodný pro krátkodobý lov. Nezbývá mi nic jiného, než ho všem doporučit.


Jednoduchá montáž na plavanou – pevný splávek a průběžné olůvko

    Bylo by velkou chybou zapomenout na splávkové montáže, které upotřebíme převážně při lovu v příbřežních partiích. Vyskytují-li se kapři v těsné blízkosti od nás, není nic jednoduššího a účinnějšího, než jim krmení a nástrahu předložit doslova před „nos“. V tomto případě se nemusíme obávat toho, že se při náhozu nestrefíme do požadovaného krmného sektoru, neboť nejčastěji lovíme při břehu a celou montáž tak můžeme umístit přesně tam, kam potřebujeme.
    Mojí nejoblíbenější návnadou i nástrahou při lovu na splávek je kukuřice. Chytám nejraději jenom na obyčejnou sterilovanou z plechovky. Je totiž velice měkká, příjemně voní a kromě toho obsahuje spoustu pro kapry přitažlivé šťávy, kterou po vhození do vody uvolňuje. Měkkou kukuřici nastražuji normálně do obloučku háčku, a to klidně i 3-5 zrnek. Vždy ale nechám volnou špičku háčku, která podpoří proniknutí háčku do kapří tlamky. Pokud chytám na tvrdší kukuřici (vařenou nebo zakoupenou), nastražuji vždy vlasovou metodou ve spojení s menším, ale kvalitním ostrým háčkem. Na vlas nastražuji obvykle 2 nebo 3 zrnka. Jinak lze použít pro lov kaprů v podstatě jakoukoli nástrahu včetně boilies a pelet.
    Můžeme chytat na čerstvý rohlík, nijak neupravený, ale stejně tak na rohlík napařený nad párou a pak lisovaný. Nebo ho můžeme přimýchat do zarkmovacích směsí.


Kolik rybářských uzlů znáte a kolik z nich pravidelně využíváte?

    Na kmenovou šňuru navlékneme splávek, buď ji protáhneme očkem a gumičkami, nebo jen gumičkami, záleží na typu splávku. Navlékneme průběžné olúvko (olůvko s dírkou) a na konci kmenové šňůry pak uděláme jednoduché oko například pomocí smyčkového uzlu. Připravíme si návazce. Ty uvážeme různě dlouhé, například 30 až 50 cm, záleží, na jaké hloubce budeme chytat. Na jedné straně návazce musí být očko na druhé pak uvázaný háček. Návazce pak uvazujeme na kmenovou šňůru tak, že přes očko na kmenové šňůře provlékneme háček a ten ještě provlékneme očkem vlastního návazce, dotáhneme a tak spojíme návazec s kmenovou šňůrou.
    Montáž sestavíme tak, že na kmenový vlasec nejprve nasadíme splávek. Dále máme dvě možnosti, buď už jenom navázat háček (pokud lovíme na vlasec o tenkém průměru), nebo za pomocí obratlíku přivázat návazec z pletené šňůrky, popřípadě vlasce tenčího průměru. Velkou výhodou při použití návazce je, že můžeme bez problémů chytat na vlasec o průměru klidně 0,30 mm, protože ryba bude v kontaktu pouze s koncovým návazcem, ať už v podobě tenčího monofilu či pletené šňůrky. Délka návazce by se měla pohybovat v rozmezí 20-30 cm. Potom už nám zbývá pouze připevnit zátěž v podobě olověného broku, který by měl být pouze jeden, a to dostatečně vážící (větší velikosti), aby vyvážil (z části ponořil) splávek. Olověný brok umístíme zhruba 30 cm nad háček. Pokud použijeme návazec, připevníme brok až nad obratlík.


………… speciály

    Někteří rybáři se domnívají, že čím budou nahazovat na větší vzdálenost od břehu, tím více toho uloví. V některých případech je to možná pravda, ale zcela určitě lze na většině vod úspěšně chytat kapry i v příbřežních oblastech. Zvláště v letním období, kdy je voda teplá, kapři se často a rádi krmí kousek od břehu. V blízkosti příbřežní vegetace se totiž nachází velká spousta přírodní potravy, kterou kapři aktivně vyhledávají, jelikož je to pro ně snadno dostupné krmivo (šneci, perloočky, buchanky, patentky, bentos dna atd.). Toho lze velice účinně využít a lovit právě v těchto místech. Navíc nebudeme potřebovat ani mnoho krmení. Touto metodou totiž můžeme lovit přímo tam, kde se právě kapři nacházejí a dávají o sobě vědět. Jak je všeobecně známo, kapři rádi migrují, a to nejen na řekách, ale i na stojatých vodách. Nabízí se tedy otázka, proč kapry lákat na naše krmné místo? Můžeme přece kapry pronásledovat a nástrahu jim jenom lehce předložit! Nebude-li žádný náznak záběru například d
    Když chcete vytvořit pevnou zarážku například na nastavení hloubky u klouzavého splávku při plavané, lze použít například tento uzel. Jako zarážku lze použít gumičku nebo tyčinku chemického světýlka, ale také bavlnku, díky které zarážka bez problémů projde očkem prutu. Tato zarážka se využívá především při chytání na větší splávky či kačenky při lovu na živé rybky.
    Udírnu jsem vybudoval někdy před 30 lety, je ze šamotových cihel, které drží teplo, obložena břidlicí, je vybudována ve svahu s 2 m náběhem a otvíráním ze shora. Asi před 10 roky jsem do udírny na tyčky připevnil síto a udím vše na sítech jak ryby, maso, ale i houby. Odpadne pracné vyvazování ryb a nehrozí, že nám ryba spadne do udírny a bude znehodnocena. Vyzkoušejte udit ryby na sítech, je to skvělá vychytávka.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00