Jak na věc


jak navázat průběžný splávek

Kolik rybářských uzlů znáte a kolik z nich pravidelně využíváte?

    Jedná se o klasickou metodu, která se hodí pro lov v mělčích stojatých vodách. Chytáme-li na řece, můžeme tuto montáž použít pro lov v tůních nebo obecně ve všech místech, kde nám sestavu nebude odnášet proud. Tato montáž se nehodí pro lov na větší vzdálenosti od břehu. Jedná se tedy o sestavu určenou pro lov v příbřežních partiích. Největší uplatnění má při lovu maximálně do 10 metrů od břehu.
    způsob připevnění bavlněné zarážky na kmenový vlasecMontáž sestrojíme tak, že na kmenovém vlasci nejprve vytvoříme zarážku z bavlny (viz. obrázek). Dále navlečeme malý skleněný korálek a vlasec protáhneme očkem průběžného splávku. Korálek ale nesmí v žádném případě projít očkem splávku a zároveň nesmí sklouznout nad bavlnku. Pod splávkem se provleče olůvko a pod něj 3x dokola obtočená ventilková gumička jako zarážka. Nemáme-li k dispozici ventilkovou gumičku, můžeme místo ní použít třeba menší brok, který také dobře poslouží jako zarážka. Potom už jen navážeme háček, který by měl být vzdálen od zátěže asi 20 cm. Případně můžeme opět použít 20-30 cm dlouhý návazec z pletené šňůrky nebo z tenčího vlasce, který přivážeme přes obratlík.


Sledujte nás na sociálních sítích!

    Někteří rybáři se domnívají, že čím budou nahazovat na větší vzdálenost od břehu, tím více toho uloví. V některých případech je to možná pravda, ale zcela určitě lze na většině vod úspěšně chytat kapry i v příbřežních oblastech. Zvláště v letním období, kdy je voda teplá, kapři se často a rádi krmí kousek od břehu. V blízkosti příbřežní vegetace se totiž nachází velká spousta přírodní potravy, kterou kapři aktivně vyhledávají, jelikož je to pro ně snadno dostupné krmivo (šneci, perloočky, buchanky, patentky, bentos dna atd.). Toho lze velice účinně využít a lovit právě v těchto místech. Navíc nebudeme potřebovat ani mnoho krmení. Touto metodou totiž můžeme lovit přímo tam, kde se právě kapři nacházejí a dávají o sobě vědět. Jak je všeobecně známo, kapři rádi migrují, a to nejen na řekách, ale i na stojatých vodách. Nabízí se tedy otázka, proč kapry lákat na naše krmné místo? Můžeme přece kapry pronásledovat a nástrahu jim jenom lehce předložit! Nebude-li žádný náznak záběru například d
    čekání na záběr bývá napínavéDruhým a velice účinným způsobem lovu je prokrmit si předem více míst menšími dávkami krmení a potom se průběžně přemisťovat od jednoho krmného místa k druhému. Takto si můžeme „nachystat“ třeba i 5 míst, kde předpokládáme výskyt kaprů. Při této taktice lovu se málokdy stane, že se nedostaví úspěch v podobě úlovků.
    Na kmenovou šňuru navlékneme splávek, buď ji protáhneme očkem a gumičkami, nebo jen gumičkami, záleží na typu splávku. Navlékneme průběžné olúvko (olůvko s dírkou) a na konci kmenové šňůry pak uděláme jednoduché oko například pomocí smyčkového uzlu. Připravíme si návazce. Ty uvážeme různě dlouhé, například 30 až 50 cm, záleží, na jaké hloubce budeme chytat. Na jedné straně návazce musí být očko na druhé pak uvázaný háček. Návazce pak uvazujeme na kmenovou šňůru tak, že přes očko na kmenové šňůře provlékneme háček a ten ještě provlékneme očkem vlastního návazce, dotáhneme a tak spojíme návazec s kmenovou šňůrou.


Jednoduchá montáž na plavanou – pevný splávek a průběžné olůvko

    Montáž sestavíme tak, že na kmenový vlasec nejprve nasadíme splávek. Dále máme dvě možnosti, buď už jenom navázat háček (pokud lovíme na vlasec o tenkém průměru), nebo za pomocí obratlíku přivázat návazec z pletené šňůrky, popřípadě vlasce tenčího průměru. Velkou výhodou při použití návazce je, že můžeme bez problémů chytat na vlasec o průměru klidně 0,30 mm, protože ryba bude v kontaktu pouze s koncovým návazcem, ať už v podobě tenčího monofilu či pletené šňůrky. Délka návazce by se měla pohybovat v rozmezí 20-30 cm. Potom už nám zbývá pouze připevnit zátěž v podobě olověného broku, který by měl být pouze jeden, a to dostatečně vážící (větší velikosti), aby vyvážil (z části ponořil) splávek. Olověný brok umístíme zhruba 30 cm nad háček. Pokud použijeme návazec, připevníme brok až nad obratlík.
    Udírnu jsem vybudoval někdy před 30 lety, je ze šamotových cihel, které drží teplo, obložena břidlicí, je vybudována ve svahu s 2 m náběhem a otvíráním ze shora. Asi před 10 roky jsem do udírny na tyčky připevnil síto a udím vše na sítech jak ryby, maso, ale i houby. Odpadne pracné vyvazování ryb a nehrozí, že nám ryba spadne do udírny a bude znehodnocena. Vyzkoušejte udit ryby na sítech, je to skvělá vychytávka.
    Když chcete vytvořit pevnou zarážku například na nastavení hloubky u klouzavého splávku při plavané, lze použít například tento uzel. Jako zarážku lze použít gumičku nebo tyčinku chemického světýlka, ale také bavlnku, díky které zarážka bez problémů projde očkem prutu. Tato zarážka se využívá především při chytání na větší splávky či kačenky při lovu na živé rybky.


………… speciály

    Bylo by velkou chybou zapomenout na splávkové montáže, které upotřebíme převážně při lovu v příbřežních partiích. Vyskytují-li se kapři v těsné blízkosti od nás, není nic jednoduššího a účinnějšího, než jim krmení a nástrahu předložit doslova před „nos“. V tomto případě se nemusíme obávat toho, že se při náhozu nestrefíme do požadovaného krmného sektoru, neboť nejčastěji lovíme při břehu a celou montáž tak můžeme umístit přesně tam, kam potřebujeme.
    já s úlovkemTímto dílem se s Vámi čtenáři v tomto seriálu loučím a doufám, že si každý alespoň něco málo informací a poznatků odnesl a nebyly tak moje strávené chvíle za klávesnicí nazmar. Tak tedy přeji hodně velkých úlovků, které Vám jistě zajistí pečlivě zvolená montáž.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
13450
cache: 0024:00:00