Jak na věc


invaze film

Papíroví okupanti v Rožnově pod Radhoštěm

    Před padesáti lety ukončila invaze „bratrských“ armád do Československa tzv. pražské jaro a umožnila vznik tzv. normalizace. Dnes, kdy jsou mnohými zpochybňovány a zneužívány hodnoty polistopadového demokratického zřízení v ČR, je třeba si výročí invaze připomínat o to více.
    „Původní koncept připomínky výročí padesáti let od započetí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v Rožnově pod Radhoštěm počítal s daleko výraznějším zapojením se do veřejného prostoru (rozmístěním šedesáti papírových siluet vojáků v životní velikosti na 24 hodin). Bohužel jsme byli na žádost starosty města nuceni naše původní záměry pozměnit. Fotografie (níže) ilustruje, jak náš záměr mohl vypadat.“ (Městská knihovna & Fujaré)


Vyjádření starosty města Rožnov p. R. Radima Holiše

    „Jsem zásadně proti okupaci a je důležité, že si tyto události připomínáme. Požádal jsem knihovnu, aby neinstalovala 2m kartonové postavy do celého města a to ze dvou důvodů.Ten první je prostý a je to postup, který město vůči volně instalovaným poutačům, během 3,5 roku přes odbor správy majetku má. Pokud do města chce přijet cirkus, reklamní akce, jakákoli kampaň může ve městě instalovat pouze 4 poutače ve volném prostoru a na městských pozemcích. To jsou pravidla ty platí pro všechny. A bohužel ani sebevětší přání několika jednotlivců je nemůžou změnit. Ať už je tomu motivuje cokoli. Neobhájí to ani název, že jde o umělecké předměty. I architekt města nad návrhem kroutil nevěřícně hlavou. Ale na to se jej můžete sami zeptat.Druhý důvod je osobní. Jako starosta města zastupuji generace všech věkových kategorií. Od nejmladších až po nejstarší. A ne všichni si chvíle, kdy např. seděli v kasárnách s ostrými náboji a čekali na povel vyrazit proti okupantům chtějí opět připomínat tak, že n
    Seznam občanských aktivit k výročí srpna 1968Seznam obětí srpnové okupace 1968 Invaze18.cz – podoba webu před 21. 8. 2018 Tisková zpráva Invaze18.cz z 13. 8. 2018Tisková zpráva Invaze18.cz z 23. 8. 2018 [připravujeme]
    Doktor dokázal přelstít smrt a zregeneroval do zcela nové podoby. Tento proces ale není bez komplikací. Doktorovo tělo, přetížené energií z časového víru, upadá do bezvědomí. TARDIS přistává v Londýně o Vánocích 2006. Právě ve chvíli, kdy se má lidstvo opět tváří v tvář setkat s mimozemšťany. Ti ale nepřicházejí v míru. Stihne se Doktor postavit na nohy včas? A může mu Rose věřit, i když vypadá úplně jinak?
    Ve 21.00 h se u altánu v parku konalo připomenutí srpnových událostí 1968 a dalších současných okupací. Promítli jsme filmovou koláž Karla Čtveráčka z fotografií Josefa Koudelky a dobových záběrů z okupace, jména všech 137 obětí okupace a film Stanislava Miloty Jan 69.


Okupanti raší u knihovny…!

    Rožnov pod Radhoštěm, Zašová, Prostřední Bečva, Chomutov, Karlovy Vary, Třinec, Frenštát pod Radhoštěm, Písek, České Budějovice, Vsetín, Havlíčkův Brod, Praha, Valašské Meziříčí, Bílovec, Olomouc, Liberec, Malšice, Třebíč, Znojmo, Uherské Hradiště, Plzeň, Litvínov, Brno, Cheb, Beroun, Kutná Hora, Zábřeh, Blansko, Rájec-Jestřebí, Tábor, Ústí nad Labem, Nevšová, Tehov, Pardubice, Ostředek, Ostrava, Brumov-Bylnice, Turnov, Studénka, Pečky, Kozlovice, Rohatsko, Jihlava, Horní Počernice, Zlín, Zubří, Moravské Budějovice, Kladno, Bakov nad Jizerou, Stříbro, Jaroměř, Chotěboř, Světlá pod Ještědem, Český Krumlov, Starý Plzenec, Velký Týnec, Benešov, Kosova Hora, Vidice, Rakovník, Kamenice, Ostašov, Valeč, Prostějov, Veltrusy, Dolany, Mariánské Lázně, Vrchlabí, Ruda u Rýmařova, Hlavenec, Svitavy, Milevsko, Děčín, Fulnek, Mladá Boleslav, Jevišovice, Strakonice, Jenštejn, Dašice, Třemošná u Plzně, Praha-Žižkov, Dolní Lhota u Luhačovic, Kuřim, Příbor, Zaječice, Pyšely, Mníšek pod Brdy, Šumperk, Op
    V den výročí okupace se proto občané na 153 místech České republiky (i v zahraničí) připojili k happeningu Invaze18.cz a papírovými vojáčky na špejlích „okupovali“ soukromá i veřejná místa ve svých městech a obcích. Společně s dalšími aktivitami se snažíme upozornit na ztrátu historické paměti i jiné současné okupace… Vystřihovánka vojáčků s návodem k okupaci.
    Přežije lidstvo svátky klidu a míru? Vánoční speciál kultovního britského sci-fi seriálu (2005). Hrají: D. Tennant, B. Piperová, C. Coduriová, N. Clarke, P. Wiltonová, S. Gilder, D. Evans, A. Garcia, Ch. Omambala a další. Režie James Hawes
    137 jednotek papírových vojáčků a tanků 21. srpna 2018 brzy ráno obsadilo město Rožnov pod Radhoštěm. U každé okupační jednotky ležela jedna symbolická oběť. Od 21. srpna do konce roku 1968 bylo zabito nebo zemřelo na následky střetu s okupačními vojsky „bratrských“ armád v Československu 137 lidí. Jejich seznam i s příběhy najdete zde.


Propagandistický fotoateliér na rožnovském náměstí

    Na trávníku vedle městské knihovny vyrašilo sémě zla… Pomozte nám jej vyplevelit. – U knihovny bylo v trávě umístěno 300 papírových okupantů na špejlích, lidé byli vyzváni k jejich odhazování do kýblu – každý pouze jednoho. Na konci dne jich bylo vykýblováno 30 kusů. Děkujeme!
    Na rožnovském náměsti se kolemjdoucí mohli vyfotit v báječné fotostěně od Jana Pomykače. K dispozici byla i hra “Zahoď svého okupanta do kýblu”, v níž lidé mohli odhodit jednu z tisíce figurek vojáčků do kýblu. Na konci dne jich bylo zahozeno 268. Děkujeme. Proškolení propagandisté z Fujaré a Městké knihovny pohovořili s několika pamětníky, mnoha kolemjdoucími a několika novináři.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00