Jak na věc


hodnoty cholesterolu

Úplný seznam vyšetření podle abecedy

    Modular(CL):interferuje bilirubin >362 µmol/l, hemoglobin >6,5 g/l, triacylglyceroly >22,8 mmol/l, dextran >30 g/lRoche Integra 400 (KDDL):Nevýznamná interference pro hemoglobin < 7,5 g/l,ikterus a lipémie: nevýznamná interferencelikvor: příměs krve zvyšuje celkovou bílkovinu v likvoru (příměs 1000 erytrocytů zvyšuje CB asi o 0,003g)
    CRP (C- reaktivní protein) patří mezi nejčastější lékařská vyšetření prováděná v ordinaci praktického lékaře, protože umožňuje stanovit či optimální postup při léčbě pacienta nebo jej korigovat. Výsledky vyšetření pomáhají upřesnit podrobnosti o  zdravotním stavu pacienta a určit, zda je v daném konkrétním případě zahájení antibiotické léčby nutností.
    Označení CRP se používá pro C- reaktivní protein, což je druh bílkoviny, která se vytváří v játrech, a je řazena mezi proteiny akutní fáze, což znamená, že ke zvyšování CRP v krvi dochází v případě, že organismus začíná bojovat se zánětlivým procesem. Hladina CRP v krvi se zvyšuje pokaždé, kdy je nastartován obranný zánětlivý proces. Zvýšenou hladinu CRP lze pozorovat již několik hodin po započetí zánětu.
    Hodnota CRP, která přesahuje 40 mg/l, je jasnou známkou zánětlivého procesu. Pokud je u pacienta zjištěna, obvykle se mu nasazují antibiotika k léčbě zánětu.


HODNOTA CRP PŘESAHUJÍCÍ 40 mg/l

    Zvýšená hladina CRP (tedy vyšší hodnoty než 6 mg/l) je vždy varovným signálem, že s organismem je něco v nepořádku. Běžnými virovými či bakteriálními onemocněními počínaje a velmi závažnými nemocemi konče.
    Ovšem v případě, že má pacient zvýšené hodnoty CRP bez známek zánětu, může se jednat o příznak některého z autoimunitních (například diabetes, Crohnova choroba, celiakie a další) nebo dokonce onkologických onemocnění. V tomto případě je zvýšená hladina C – reaktivního proteinu důvodem k  provedení dalších vyšetření.
    Na základě zjištěných hodnot pak lékař postupuje při volbě konkrétního lékařského postupu. Jaký je rozsah zjišťovaných hodnot CRP v krvi a co jednotlivé hodnoty znamenají? Význam naměřených hodnot zobrazuje následující stupnice:
    Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Centrální laboratoř (CL) Akreditováno Centrální laboratoř - statim (CLS) Laboratoř KDDL (KDDLB) Akreditováno Laboratoř Strahov (STR)


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    SOP-ÚKBLD-CL-7MKvantitativní stanovení koncentrace celkové bílkoviny v lidském séru a plazmě fotometrickou metodou s biuretovým činidlem na automatickém analyzátoruSOP-ÚKBLD-KDDL-13Kvantitativní stanovení koncentrace celkové Bílkoviny v lidském séru a plazmě biuretovou metodou na analyzátoru Cobas Integra
    Hodnota CRP, která se pohybuje v intervalu od 6 do 40 mg/l ukazuje s vysokou pravděpodobností přítomnost virové, nikoli bakteriální infekce. V těchto případech tedy není aplikace antibiotik nutná.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00