Jak na věc


hodnota hladiny červených krvinek v moči

Příprava na laboratorní vyšetření

    Závěrem považujeme za důležité doplnit, že nižší hodnoty urobilingenu v moči jsou pak typickým nálezem po ukončení antibiotické léčby, ale také u dětských pacientů. Pokud tedy nejsou hodnoty v normálu, nemusí se vždy jednat o zdravotní problém.
    Některé testy vyžadují speciální přípravu a dietní opatření – tak např. před vyšetřením stolice na obsah krve by neměl nemocný jíst tmavé maso a potravu s obsahem krve alespoň tři dny před vyšetřením.
    Jak bylo zmíněno v úvodu, na zdravotní obtíže mohou poukazovat nejen zvýšené hodnoty urobilinogenu v moči, ale také hodnoty snížené. Velmi nízké hodnoty mohou signalizovat obstrukční poškození jater.
    Příjem tekutin se projeví u pacientů různou koncentrací moče, ale i změnou koncentrace některých látek v krvi. Pacient by sice před odběrem krve od večera neměl jíst, měl by se však ráno napít, např. slabého čaje či vody. Jestliže nepije, stoupá v krvi počet červených krvinek, hladina bílkovin i tuků, které jsou na bílkoviny vázány, může stoupnout i koncentrace močoviny v krvi.


Průvodce výsledkem vašeho laboratorního testu

    Mezi obecné příznaky nedostatečné funkce jater patří dlouhodobě zvýšená únava, chronické bolesti břicha (v oblasti pravého podžebří), ale také zvýšená teplota nebo dokonce horečka. Dále se mohou objevit kožní projevy, jako je svědění kůže, vyrážka nebo ekzém. Výjimkou nejsou ani jiné projevy alergií. Při lékařském vyšetření jsou diagnostikována zvětšená játra. Příznakům možné dysfunkce jater je důležité věnovat pozornost, neboť neřešení tohoto problému může vést ke steatóze neboli ztukovatění jater.
    Fyzická aktivita vede k uvolnění svalových bílkovin do krevního oběhu; pracují-li svaly „na kyslíkový dluh“ (zátěž sprintérského typu), stoupá v krvi hladina kyseliny mléčné. Během fyzického výkonu se mění hladiny krevních tuků, krev se z vnitřních orgánů přesouvá do pracujících svalů, což může ovlivnit řadu laboratorních výsledků. Je třeba si uvědomit, že velikost změn závisí na celé řadě faktorů, jako je délka zátěže, její intenzita, významnou roli hraje i trénovanost jedince. Po skončení zátěže dochází k normalizaci různou rychlostí, některé změny mohou přetrvávat až několik dní.
    Urobilinogen je látka vznikající při činnosti střevních bakterií, která se částečně vstřebává ze střeva do krve a v ledvinách se filtruje do moče. Normální hladiny urobilinogenu v krvi se pohybují od 3,2 do 16 umol/l. Zvýšené hodnoty urobilinogenu jsou pak příznakem zdravotních problémů, mezi nimi dysfunkce jater a hemolytické anémie.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    Psychický stres se projevuje zejména u dětí, ale také u některých dospělých. Doprovází závažnější onemocnění, lékařský zákrok nebo třeba jen odběr krve. Projevuje se vyplavením tzv. stresových hormonů a vzestupem hladiny krevního cukru.
    Čas vlastní analýzy v laboratoři tvoří jen menší část z doby, která musí uběhnout od ordinace laboratorního vyšetření až po okamžik, kdy ošetřující lékař dostane jeho výsledek. Laboratorní vyšetření kromě vlastní analýzy zahrnuje přípravu pacienta, odběr, event. skladování a zaslání odebraného materiálu do laboratoře – tedy období preanalytické. Konečnou podobu včetně přenosu k ordinujícímu lékaři dostává výsledek v období postanalytickém. Zdaleka nejdůležitější z hlediska možného ovlivnění výsledku je období preanalytické; velký podíl zde může mít i chování samotného pacienta – v této kapitole uvedeme některé příklady.


ZANECHAT ODPOVĚĎ Zrušit odpověď

    Urobilinogen společně se sterkobilinogenem vzniká při odbourávání bilirubinu (odpadního produktu metabolismu červeného krevního barviva vznikajícího v játrech při filtraci krve ze zaniklých červených krvinek). Normální moč obsahuje velmi malé množství urobilinogenu, zvýšené hodnoty signalizují závažné zdravotní obtíže. Signálem zdravotních problémů mohou být i nižší hladiny, než je normál, které mohou poukazovat například na obstrukční poškození jater.
    Jak již bylo uvedeno, odběr krve by měl být proveden nalačno. V opačném případě můžeme pozorovat vyšší hladinu krevního cukru (vrchol je 1 h po jídle), v krvi stoupá koncentrace tuků (triacylglycerolů), krevní sérum je díky tomu zkalené. Dieta s vysokým obsahem bílkovin může vést ke zvýšení hladiny močoviny. Uvedené změny přetrvávají různě dlouho: hladina glukózy se u zdravého člověka normalizuje do dvou hodin, u diabetika přetrvává mnohem déle; zakalené sérum se vyčeří za několik hodin. Strava ovlivňuje i kyselost (pH) moče: vegetariáni mají moč zásaditou, po mase a tučném jídle je moč kyselá. Koncentrace sodíku a jiných minerálů v moči je dána mj. velikostí jejich přívodu. Hodnoty vyšetření mohou být ovlivněny i stravovacími návyky typickými pro určitou etnickou, či dokonce sociální skupinu obyvatel. Laboratorní testy může změnit jednostranná strava, např. vegetariánská, nedostatek některých vitaminů apod.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00