Jak na věc


hnida veš dětská

Jak na vši po domácku, babské rady

    Aby měly hnidy ke svému vývoji zajištěny optimální teplotní podmínky, nesmí se nacházet dál než 1-1,5 centimetru od hlavy. Jestliže najdete hnidu dále na vlasovém vlákně, je s největší pravděpodobností již mrtvá nebo vylíhlá. Další dobrým kritériem při zjišťování „živosti“ hnid je charakteristické lupnutí, které vydávají hnidy při rozmáčknutí v prstech nebo mezi slity papíru. Mrtvé hnidy nelupnou.
    Problémem není ani tak citlivá pokožka (tu mají psi naopak ještě citlivější), ale spíše ukládání reziduí z těchto přípravků v játrech nebo jiných orgánech. U psů se při jejich předpokládaném věku dožití 15 let nestihnou žádné negativní účinky projevit, u lidí by ale mohl být situace zcela opačná.
    Zkušenosti rodičů dětí však hovoří za vše. Odvšivovací kúru přípravky z lékárny je proto vždy nutné opakovat v 7-10 denním intervalu, a to nejlépe dvakrát. Tato doba se odvíjí od doby předpokládaného líhnutí hnid, které mohly ve vlasech přežít.
    Inkubace hnid se pohybuje v rozmezí 5-10 dní v závislosti na okolní teplotě. Po této době se z vajíček vylíhnou průhledné nymfy, které okamžitě začínají sát krev a to 4-5x denně.


Jak se zbavit vší -Hřeben na vši 

    Vši jsou zástupci cizopasného hmyzu, sajícího krev savců. My se zde zaměříme na veš dětskou (Pediculus capitis), která žije výhradně ve vlasech a na pokožce hlavy. Dospělá veš je 2,5-3 milimetry dlouhý hmyz hnědé barvy s končetinami v přední části těla. Krátké silné nohy opatřené drápky slouží k efektivnímu uchycení vši ve vlasech.
    Velmi populární postup velí přelít vlasy octem, zabalit do igelitu a ručníku a nechat působit 1-2 hodiny. Kyselé prostředí vším skutečně vadí a dokáže je zabít. Na hnidy však nepůsobí. Ty se ale budou po použití octa krásně lesknout takže je snadněji odhalíte.
    Cena přípravků proti vším v lékárnách není zrovna malá, proto se mnoho lidí uchyluje k osvědčeným babským radám. Seznámíme vás s těmi nejčastějšími a jejich účinností.
    Náš tip: I když oficiální příbalová informace hovoří o délce působení 30 minut, ne vždy tato doba stačí. Není problém prodloužit působení přípravku až na 12 hodin, a poté důkladně opláchnout. Problém mohou pociťovat pouze lidé s citlivou kůží, u níž někdy dochází k přesušení a tvorbě lupů.
    Dospělá veš žije asi tři týdny a za tuto dobu přilepí k vlasům až 150 vajíček alias hnid. Pozor, je prokázáno, že vši dokáží změnit barvu. Blonďatí lidé tedy budou mít vši světlejší než tmavovlasí.


Jak se zbavit vší – Přípravky na vši

    Jiný osvědčený recept kombinuje olivový nebo kokosový olej, alpu a pár kapek tea tree oleje. Tato směs nanášená na vlasy nejlépe za pomoci hřebínku, by měla působit alespoň tři hodiny (lze i přes noc). Zabíjí živé vši.
    Vši bývají často spojovány se špatnou hygienou nebo špinavou domácností. Faktem však zůstává, že se tento hmyz může objevit i v té nejčistotnější rodině. Pokud se to stalo i vám, poradíme jak se zbavit vší rychle a bez ztráty vlasů. Zatímco někdo nedá dopustit na petrolej, jiní přísahají na méně drastické metody octovým zábalem počínaje a obyčejným vyčesáváním konče. Postupně si jednotlivé metody probereme, s ohledem na jejich časovou náročnost a účinnost. Hned na úvod je ale třeba říci, že nic není 100%. Co jednomu dítěti zabere, může u jiného zůstat zcela bez efektu. A stejné pravidlo platí i pro dospělé.
    Hnidy vypadají jako malé kapky vody nebo lepidla. Z vlasů je nelze setřást ani sebrat. Odstranit se dají pouze stáhnutím z vlasu. Nejvíce hnid je možno nalézt na zátylku, na čele a za ušima, tedy v místech, kde je pokožka nejjemnější a čerstvě vylíhlé nymfy se zde nesnáze přisají.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00