Jak na věc


hnida veš dětská

Jak se zbavit vší – Přípravky na vši

    Vši bývají často spojovány se špatnou hygienou nebo špinavou domácností. Faktem však zůstává, že se tento hmyz může objevit i v té nejčistotnější rodině. Pokud se to stalo i vám, poradíme jak se zbavit vší rychle a bez ztráty vlasů. Zatímco někdo nedá dopustit na petrolej, jiní přísahají na méně drastické metody octovým zábalem počínaje a obyčejným vyčesáváním konče. Postupně si jednotlivé metody probereme, s ohledem na jejich časovou náročnost a účinnost. Hned na úvod je ale třeba říci, že nic není 100%. Co jednomu dítěti zabere, může u jiného zůstat zcela bez efektu. A stejné pravidlo platí i pro dospělé.
    Vši jsou zástupci cizopasného hmyzu, sajícího krev savců. My se zde zaměříme na veš dětskou (Pediculus capitis), která žije výhradně ve vlasech a na pokožce hlavy. Dospělá veš je 2,5-3 milimetry dlouhý hmyz hnědé barvy s končetinami v přední části těla. Krátké silné nohy opatřené drápky slouží k efektivnímu uchycení vši ve vlasech.
    Mezi nejčastěji doporučované přípravky na vši patří Difusil (správně Difussil). Kombinuje v sobě tea tree olej a andirobový olej spolu s s vitamínem E nutným pro regeneraci pokožky. Díky praktickému aplikátoru se snadno nanáší a podle délky vlasů vystačí až na 4 použití. Na vlasech lehce pění, což je nevýhoda v případě, že chcete vyčesat z vlasů hnidy ještě za mokra. Z vlasů se hůře oplachuje. Při důsledném vyhýbání se očním partiím proto některé maminky nedají dopustit na Jar nebo jiné přípravky na mytí nádobí, které si s olejovou mastnotou rychle poradí a navíc jsou bezpečné.


Jak se zbavit vší -Hřeben na vši 

    Náš tip: I když oficiální příbalová informace hovoří o délce působení 30 minut, ne vždy tato doba stačí. Není problém prodloužit působení přípravku až na 12 hodin, a poté důkladně opláchnout. Problém mohou pociťovat pouze lidé s citlivou kůží, u níž někdy dochází k přesušení a tvorbě lupů.
    Na trhu také existují přípravky určené speciálně pro detekci hnid. Velmi dobře tak pomohou odhalit nákazu v počátečním stádiu. Tyto přípravky hnidy obarví, aniž by měly jakýkoli vliv na vlasy nebo pokožku hlavy.
    Někteří rodiče se při marném boji se vším nadělením nezdráhají sáhnout ani do kategorie přípravků určených pro zvířata. Psí šampon Orthosan na vši navíc ještě donedávna zabíral skvěle. Obsahoval totiž účinnou látku Carbaryl (insekticid), na který si však už vši v současnosti stihly vyvinout rezistenci. V současné době je proto na trhu pouze Orthosan s přírodními oleji, srovnatelnými s prostředky proti vším určeným pro lidi. Jediným lákadlem snad může být jeho nízká cena. Přesto však používání veterinárních přípravků pro lidi nelze doporučit.
    Jestliže chcete proti vším účinně zasáhnout, musíte se je nejdřív naučit ve vlasech spolehlivě rozeznat. A to není vždy jednoduché, zvláště je-li infekce teprve na začátku.


Jak na vši po domácku, babské rady

    Odstranit vši z vlasů není nic jednoduchého. Neublíží jim běžné šampóny, mytí hlavy ani chlorovaná voda. Ještě při 40°C jsou čilé a vesele se množí (důležité při praní ložního povlečení apod.). Ublížit jim může jen teplota nad 60°C, ale tu na svých vlasech po delší dobu snese málokdo.
    Aby měly hnidy ke svému vývoji zajištěny optimální teplotní podmínky, nesmí se nacházet dál než 1-1,5 centimetru od hlavy. Jestliže najdete hnidu dále na vlasovém vlákně, je s největší pravděpodobností již mrtvá nebo vylíhlá. Další dobrým kritériem při zjišťování „živosti“ hnid je charakteristické lupnutí, které vydávají hnidy při rozmáčknutí v prstech nebo mezi slity papíru. Mrtvé hnidy nelupnou.
    Často jsou obě cesty kombinované, tzn. na vlasy jsou nanášený přírodní oleje, obohacené pro jistotu ještě o rostlinné výtažky s insekticidním účinkem (především tea tree oil).Tyto přípravky však zabírají pouze na živé vši. U hnid už tak účinné nejsou, i když některé reklamy tvrdí opak.
    Velmi populární postup velí přelít vlasy octem, zabalit do igelitu a ručníku a nechat působit 1-2 hodiny. Kyselé prostředí vším skutečně vadí a dokáže je zabít. Na hnidy však nepůsobí. Ty se ale budou po použití octa krásně lesknout takže je snadněji odhalíte.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00