Jak na věc


hlen před ovulací

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

    Zjistit ovulaci můžete i podle pozice a tvaru děložního čípku. Nejlépe čípek nahmatáte při podřepu nebo ve stoje s jednou nohou opřenou o vyšší předmět. Po menstruaci je děložní čípek nízko položený a tvrdý, děložní branka je uzavřená. Před ovulací začíná děložní čípek měknout, posunuje se nahoru a mnohem hůře se nahmatává. Jakmile tedy začíná čípek měknout blíží se plodné dny.
    Abyste bezpečně poznala své plodné a neplodná dny, musíte se naučit porozumět signálům Vašeho těla. Naučte se tedy naslouchat svému tělu a zvyšte šance na početí během svých neplodnějších dnů. Během menstruačního cyklu způsobují hormony v těle ženy různé změny. Z těchto změn jsou pro Vás nejdůležitější změny v děložním hlenu a bazální tělesné teplotě (BTT).


Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

    Během ovulace má děložní hlen charakteristickou konzistenci, která usnadňuje pohyb a přežití spermií v těle ženy. Pro určení ovulace není důležité množství hlenu, ale jeho podoba. Vlastnosti děložního hlenu se v průběhu cyklu mění. Na začátku cyklu můžete mít pocity sucha a hlen v pochvě není prakticky žádný. Před ovulací se objevuje hlen hustý, hrudkovitý a později krémový. Nejplodnější hlen je velmi lubrikační, čirý a tekutý. Nejtrefnější je jeho přirovnání k vaječnému bílku. Pokud takto vazký hlen roztáhnete mezi prsty, natahuje se až do délky několika centimetrů. Jeho přítomnost je charakteristická pocity mokra až slizka v pochvě.
    Jedním ze způsobů, jak určit ovulaci, je podle plodných dnů. Výpočet plodných dnů jsme si popsali v prvním díle článku. Tento způsob je však mnohdy nepřesný. Dalším způsobem je měření bazální teploty nebo stanovení ovulace pomocí ovulačních testů.
    Ovulační testy jsou založeny na testování přítomnosti luteinizačního hormonu (LH) v moči, který se zvedne asi 24 – 36 hodin před ovulací. Typický ovulační test má 5 proužků na testování moči, které je nutné použít ve dnech kolem ovulace. Máte-li pravidelný menstruační cyklus, začínáte s testováním 17 dní před začátkem menstruace. Při nepravidelném menstruačním cyklu se však může stát, že svých 5 plodných dní minete. Ovulační test tedy provádějte od 10. dne menstruačního cyklu až do ovulace, abyste si mohla den ovulace zaznamenat a příští menstruační cyklus mohla testování přizpůsobit. Spolehlivost ovulačního testu je 99%.


První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

    V určité dny cyklu se objevuje slabý výtok z děložního hrdla. Existuje několik druhů děložních hlenů, konzistence hlenu se mění v průběhu celého menstruačního cyklu a právě konzistence je důležitá pro určení ovulace. Na začátku menstruačního cyklu není hlen prakticky žádný. Před ovulací se nejprve objeví děložní hlen hustý, hrudkovitého a poté hodně čirého vodnatého a elastického hlenu – tento hlen je považován za nejplodnější. Tento hlen se postupně vytrácí, protože klesá hladina estrogenu.
    "Dekuji autorum za tak peclive vypracovany menstruacni kalendar,po dlouhem hledani je to nejlepe navrhnuty kalendar,myslim si,ze vyhovuje vsem moznym potrebam zeny,ktere si chcou dukladne vest sve zaznamy. S pozdravem Katerina Chorovska"
    Ahoj, já teď přemýšlím, který ovulační test je dobrý, který si mám pořídit.... zatím mě nejvíc zaujal Lady-Q Scope, musím ještě najít nějaké recenze, ale nevíte náhodou někdo jestli je spolehlivý??odpovědět
    1. fáze: během menstruace a před ovulací je na své nenižší hodnotě 2. fáze: po ovulaci vzroste o 0,2 °C a zůstává vyšší až do začátku menstruace Vzrůst teploty je tedy signálem, že začíná ovulace.


Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

    Podle toho na kdy naplánujete početí vzhledem k ovulaci, můžete ovlivnit pohlaví dítěte Chcete-li chlapečka, máte situaci jednodušší. Pohlavní styk je pak vhodný přímo během ovulace, kdy mají hbitější samčí spermie větší šanci na úspěch. Pokud si přejete holčičku, měly by spermie v ženském těle vyčkávat již před ovulací, dostatečně dlouho, aby získaly početní převahu nad mužskými, ne však déle než mohou přežít. ( Vzhledem k tomu, že spermie dokáží v těle ženy “vyčkávat”, začínají plodné dny dříve než ovulace.) Proto byste měla ve svém menstruačním cyklu vysledovat jistou pravidelnost a tou se následně řídit. Stáhněte si ovulační kalendář a dělejte si záznamy, které vám pomůžou dobře se zorientovat a vše pečlivě naplánovat. Odhalit plodné dny by nemělo být složité a dny ovulace může navíc ve finále potvrdit ovulační test. Jejich výrobci uvádí až 99% spolehlivost.
    Normální teplota u člověka se pohybuje v průměru kolem 37 °C. Tato teplota se může během dne měnit a po cvičení měnit. U ženy se navíc mění v průběhu měsíce vlivem hormonálních změn. U běžného 28denního menstruačního cyklu s ovulací 14. den, má bazální tělesná teplota dvě fáze.
    Jak správně měřit bazální teplotu Měření bazální teploty provádíme vždy ráno po probuzení a ještě v posteli, stejným teploměrem a ve stejnou hodinu. Důležité je vkládat vždy na stejné místo (pochva, ústa, konečník). Teploměr nechte vložení 3 -5 minut a pak si hodnoty zaznamenejte. Na začátku menstruačního cyklu jsou hodnoty nižší a při ovulaci vyšší. Pokud teplota nestoupá, nedojde k ovulaci. Metoda měření bazální tělesné teploty je vhodná spíše pro ženy s pravidelným menstruačním cyklem. Doba určená k měření jsou asi 3 menstruační cykly.


Ovulace a děložní (cervikální) hlen

    Bazální teplotu je nelepší měřit ihned ráno po probuzení, ještě než vylezete z postele. Při zaznamenávání teploty je důležité značit si do tabulky i nemoc, stres, úzkost – mohou mít vliv na zvýšení bazální teploty.
    Důležité je uvědomit si, že menstruační cyklus každé ženy je individuální. Pro správný výpočet ovulace je nutné pravidelně sledovat tři základní příznaky: bazální teplota, cervikální hlen a krvácení. Výpočet ovulace je důležitý nejen pro samotné oplodnění ale vzhledem k rozdílným vlastnostem „mužských“ a „ženských“ spermií může mít lhůta ovulace značný význam i při plánování pohlaví dítěte. Na konci tohoto článku najdete ke stažení ovulační kalendář, který Vám pomůže určit kdy nastane ovulace.
    Dobrý den,snažíme se o miminko,děláme vše jak nám lékař radí,včetně ovulačních dnů....při snaze o mimčo v ovulačních dnech jsem při pohlavním styku začala krvácet,ne silně,druhy den bylo krvácení slabší a pak se vytratilo.Chci se zeptat,zda jsme při styku neponičili to co se nám konečně povedlo.....nebo jestli je ovulační krvácení normální a nějak to nevadí při oplodnění.Moc děkuji za Vaší odpoěď.R.odpovědět


3. Bazální tělesná teplota (BTT)

    Existují faktory, které mohou vzhled hlenu utajit – např. den po styku se může objevit bílý nebo čistý výtok, je to zkapalněné sperma a lehce si ho můžete zaměnit s děložním hlenem. Děložní hlen ovlivňují i léky – např. atropin, antidepresiva, dicylomin, progestageny apod.
    Na rozdíl od jiných živočišných druhů zůstává u žen ovulace - a tedy i plodné dny - skrytá. Žena může subjektivně vnímat svou ovulaci, ale pro ostatní zůstává nerozpoznána. Často však ani žena sama neví, kdy přesně u ní tato fáze cyklu nastává a pak přichází na řadu výpočet ovulace. Obvykle ovulace začíná dvanáctý až šestnáctý den menstruačního cyklu (tj. od začátku poslední menstruace) a trvá kolem 24 hodin. V praxi ale není výjimkou začátek ovulace již desátý nebo naopak až dvacátý den cyklu. Též doba ovulace se může lišit a trvat jen dvanáct hodin nebo celé dva dny. Samotné počítání dnů je tedy metodou velmi teoretickou a v praxi nespolehlivou. Chcete-li načasovat pohlavní styk s ohledem na pohlaví dítěte, potřebujete vystihnout termín ovulace přesněji. A k tomu její hlavní příznaky: bazální teplota a cervikální - děložní - hlen.dny ovulace


Těhotenství týden po týdnu III.

    Ovulační tester je miniaturní mikroskop (velikost jako rtěnka), který na základě změny struktury slin určujete plodné dny. Test je velmi jednoduchý, stačí každé ráno nanést na sklíčko malé menší množství slin, nechat je zaschnout a podívat se přes mikroskop na výsledek. Spolehlivost ovulačního testeru je 99%.
    Správné použití ovulačního testu Ovulační test byste měla provádět mezi 10. – 20. hodinou, ranní moč totiž neobsahuje příliš hormonu LH. 2 h před testováním se doporučuje vůbec nepít nebo alespoň přísun tekutin omezit. Než začnete se samotným testováním nechte moč asi 5 minut odstát.
    Měření bazální teploty (měření teploty v pochvě) provádějte vždy ráno po probuzení. Výsledky jsou pak srovnatelné a nejsou ovlivněny denním režimem, teplými nápoji, potravinami apod. Během ovulace je tělesná teplota o několik desetin stupně vyšší než jindy. Problém je, že zvýšení bazální teploty obvykle nastává s mírným zpožděním po začátku ovulace, je tedy vhodné orientovat se i podle dalšího vodítka, které dokáže být pozoruhodně přesné a kterým je hustota děložního hlenu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00