Jak na věc


fargesia murieliae

1 Téma vytvořil Terrigen 07.06.2017 21:39:38 Naposledy upravil: Terrigen (08.06.2017 06:02:19)

    Synonyma: Arundinaria murielae, Arundinaria sparsiflora, Bambusa murielae, F. maluo, F. parvifolia, F. sparsiflora, Sinarundinaria murielae, Sinarundinaria sparsiflora, Thamnocalamus murielae, Thamnocalamus sparsiflorus
    Dost jsem nad tím dumal a spíš než Fargesia murieliae mi to přijde na Fargesia rufa. Listy jsou tenčí než u Fargesia murieliae. Také to, jak je trs řídký a výhonky rostou daleko od sebe hovoří spíš pro Fargesia rufa, ikdyž jejich barva není úplně taková, jakou mají u mé rostliny. Dalším vodítkem je ten brzký růst výhonů, takže i když nevypadá v mnoha znacích na Fargesia rufa stejně bych se přikláněl k tomu, že se jim v obchodě pomíchaly cedulky a tohle je Fargesia rufa.
    Musím přiznat že po chvíli googlení fotek se opravdu podobá fargesii rufa ale myslel jsem že fargesia rufa narůstají listy na nových stéblech rovnou ve stejném roce.Vypadá to že máte pravdu. Fargesie rufa kterémám jsou nízké a spíše do šířky . Letos jsem sázel dvě nové které by neměli být laboratorně množené tak uvidím jak se budou vyvíjet


12 Odpověď zaslal Terrigen 09.06.2017 21:27:06

    Tento druh není invazivní a nevyžaduje kořenovou bariéru. Mladá stébla jsou pokrytá popraškem a listy jsou svěže zelené. Během mrazivého období se listy kroutí (podobně i ostatní druhy Fargesíí), po rozmrznutí půdy se opět rozvinou.
    To jsem rad ze je tu take nekdo z Teplic,take tu pěstuji a musim říct ze v vlastni zkušenosti by to mohla byt i robusta přeci jen me tu bez poskozeni prezimuje i vivax
    Vypadá to, že to bude tak jak píšete. Nejspíš nějaký zmutovaný klon. Umístění fotek mi určitě nevadí dal jsem to přes odkaz protože se mi nedařilo umístit je sem takto. Vidět to na vlastní oči je určitě nejlepší způsob ale jsem z Teplic tak je to trochu z ruky. Každopádně děkuji za zájem a odpovědi a třeba někoho ještě něco napadne.


3 Odpověď zaslal Terrigen 08.06.2017 20:20:20 Naposledy upravil: Terrigen (08.06.2017 23:02:20)

    Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:
    Fargesia murieliae je jeden z nejhezčích a nejodolnějších trsnatých bambusů, který tvoří mohutný hustý keř.
    Na trhu je k dispozici velmi velké množství laboratorních rostlin, my však preferujeme odkopky množené kultivary a formy. Zde je výčet těch, které pěstujeme a máme s nimi dobré zkušenosti: Fargesia murieliae ´Standing Stone´, ´Lava´, ´Green Arrows´, ´Silver Bird´, ´Fresena´, ´Flamigo´, ´Dragon´, ´Jonnys-Gigant´, ´Vampire´, ´Boryana´, ´Gentle Giant´, vegetativně množené ´Jumbo´, ´Simba´a špičkoví mezidruhoví kříženci Fargesia ´Viking´a ´Winter Joy´.
    Dovolil jsem si sem přidat pár fotek ke zkoumání. Lépe se na to kouká, když nemusím překlikávat na album. Třeba někoho dalšího něco napadne. Pokud by to vadilo, smažu je.


Home » Bambusy » Fargesia murieliae -35stC

    To rád slyším že je nás tu víc z Teplicka. Docela bych se přikláněl k tomu co psal wufeng většina vlastností odpovídá fargesii rufa . Je fakt že krom letošní zimy bambusy byly vždy bez poškození možná to bylo letos i tím že jsem bambusy během zimy vůbec nezaléval. O Ph.vivax jsem ani neuvažoval bál jsem se umrznutí ale asi ho také vyzkouším když vám dobře prospívá. Je pravda že v zoo Ústí nad Labem mají nádherné velké pH.vivax tedy alespoň si myslím že to jsou.
    Nároky:Humózní kvalitní propustná půda s celoročním dostatkem vláhy (V zimním období, kdy nemrzne je nutná občasná zálivka!!!). Nesnáší však přemokření. Vyhovuje jí polostín(ne však celodenní úpal!), vyšší vzdušná vlhkost a před zimním mrazivým větrem chráněné stanoviště.
    Takže je to opravdová záhada. Nejlepší dojem člověk získá, když rostlinu vidí naživo, fotky někdy mohou mást. Ale přesto když zvažuji všechny možnosti, tak mi vychází Fargesia rufa nejvíc. Může to být další příklad vlivu laboratorního množení na rostliny. Když se jim daří produkovat rostliny, které jsou méně odolné, méně rostou, překvapivě vykvétají, třeba se jim u téhle podařilo posunout období růstu listů na další rok. Také barva výhonků a stébelných pochev se liší.
    Ale na druhou stranu se můžu mýlit a opravdu to bude namnožená rostlina Fargesia murieliae Jumbo s naprosto neobvyklým růstem, což může být způsobeno laboratorním množením.


Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

    Původ: Pochází z Číny. Původní a staré generace F. murieliae během minulých 20 let vykvetly a postupně odumřely. Nyní jsou již v prodeji nové generace.
    To mě také napadlo ale zase mi nesedí ta zimovzdornost která by neměla být nějak moc velká. po letošní zimě vypadal mnohem lépe než fargesia nitida která je hned vedle a i phyllostachys bisseti se dává do teďka dobromady. Měl jen uschlé listy na části stébel.Žádné zmrzlá stébla ani výhonky se netvářily že by jim vadily noční mrazíky
    Děkuji za odpověď Ještě jsem přidal fotky vzrostlých stébel dnes focených. Fargesie rufa mám také ale přijdou mi celkově mnohem drobnější jako celek. Je ale pravda že se u tohoto trsu nestáčí listy ale nové listy narůstají na nových stéblech až příští rok.


11 Odpověď zaslal paul87 09.06.2017 21:08:49

    Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.
    Fargesia murieliae - je velmi otužilé a dobře rostou i na nechráněných místech a suché půdě. Trsy jsou světle zelené a rozrůstá se  pomalu. Roste trsovitě, tekže se nemusíme bát, že se kořenovými výmladky rozroste po celé zaharadě.
    Tento bambus je možné využít kdekoliv v zahradě, jako soliteru nebo ve skupinové výsadběi jako živý plot. Pokud se pěstuje v nádobách, je potřeba zajistit dostatečnou zálivku.
    To, že vaše další rostliny Fargesia rufa jsou nižší a rostou spíše do šířky je působeno tím, že jsou mladé. Moje první Fargesia rufa rostla v prvních letech také hlavně do šíře a až pak se začala zvedat. Teď má ke 3 metrům a poměrně silná stébla.


2 Odpověď zaslal wufeng 08.06.2017 20:04:45

    Znaky:Velmi odolná trsnatá Fargesie se světle šťavnatě zeleným olistěním. Při přísušku, na slunném stanovišti nebo v zimních měsících rostlina stáčí lístky do ruliček. Díky její velké oblíbenosti je na trhu velké množství kultivarů, klonů a forem. Liší se odolností pro daná stanoviště, tolerancí k pH, velikostí, lehkými nuancemi v barvě olistění a stébel a tvarem trsu. Vzhledem k reliéfu a rozmanitosti podmínek stanovišť v ČR nelze jednoznačně určit, která z nich je obecně nejodolnější či nejlepší.
    To, že se listy vyvíjí až další rok, mluví proti Fargesia rufa, všechno ostatní bych řekl na ní hovoří. Mám klonů Fargesia rufa víc a některé se hodně podobají Fargesia robusta. Ty bílé pochvy na stéblech evokují myšlenku, že je to Fargesia robusta, ale ta je opravdu výrazně míň zimovzdorná a nezimovala by takhle dobře.
    Zdravím Potřeboval bych pomoci s určením správného druhu . Před třemi lety jsem zasadil tuto fargesii pod názvem fargesia murieliae jumbo je to bamboo select takže z laboratoře. Po prohlédnutí druhů fargesií a fotek na vašem webu si ale nejsem úplně jistý zda se jedná o murieliae jumbo. Výhony vyhání úplně jako první z bambusů už ke konci března i když je dost chladno. Jinak trs roste krásně a zimy snáší bez problémů. Letošní zimu poprvé byly oschlé listy ale už má nové. Předem děkuji za pomoc.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00