Jak na věc


elektráren mochovce

NEJdiskutovanější související články

    Ďalším krokom bude rozsiahly program skúšok a montážnych prác na reaktore, ktorý prebieha v súlade s  programom  spúšťacích a montážnych prác  zariadení reaktora. Tento program bude zahŕňať:
    Overenie funkčnosti montáže reaktora trvalo 22 000 človeko-hodín a bolo realizované v úzkej spolupráci dodávateľskou spoločnosťou Škoda JS v prísnych tzv. čistých podmienkach na reaktorovej sále tretieho bloku AE Mochovce.
    Vnútorné časti reaktora, tzv. technologické srdce jadrovej elektrárne, sú spolu z tlakovou nádobou reaktora základnými konštrukčnými prvkami zariadenia reaktora. Sú potrebné k usmerneniu toku chladiva v reaktore, rozmiestneniu palivových kaziet a kaziet HRK v aktívnej zóne a vedenie kaziet HRK aktívnou zónou reaktora.
    Cieľom kontrolnej montáže reaktora bolo preverenie nádoby reaktora a vzájomných mechanických väzieb jednotlivých vnútorných  zariadení. Operácia bola zameraná aj na preskúšanie aktivít montáže a demontáže zariadení reaktora tak, aby boli pripravené k jednotlivým skúškam.


Stavba nové jaderné elektrárny je při současných cenách elektřiny nerentabilní - Michal Šnobr (Video) (6.12.2018)

    V tomto pásmu se používají výhradně nátěrové systémy na bázi epoxidů pro teploty do 200 °C a nátěry na bázi silikónů pro zařízení s vyšší provozní teplotou.Společnost Slovenské Elektrárne jako investor shrnula všechny požadavky na nátěrové systémy, jejich aplikaci a kontrolu do dokumentu „Technické podmínky povrchové úpravy kovových povrchů strojně-technologických komponentů jaderné elektrárny Mochovce MO34“, který je základním dokumentem pro všechny dodavatele a aplikátory nátěrových systémů v tomto projektu.Výběr vhodných nátěrových hmot ze sortimentu Hempel začal v roce 2007 sběrem informací z našich projektů v oblasti jaderné energetiky po celém světě. Pomohly nám naše zkušenosti z testování a dodávek nátěrů ve Francii, Velké Británii, Švédsku a Finsku a v úvahu jsme brali i dostupnost nátěrových hmot ve středoevropském sortimentu. V průběhu roku 2008 proběhlo náročné testování a výsledkem byla specifikace nejvhodnějších nátěrových systémů.První dodávky nátěrů začaly v roce 2009 na
    Projekt dostavby tohoto zdroje je důležitý i pro Českou republiku, jelikož desetina hlavních dodavatelských firem je právě z Česka. V prípadě subdodavatelů tvoří české firmy čtvrtinu z objemu 1100 firem.
    Havarijné regulačné kazety sú štandardnou súčasťou reaktorov ako jeden z nezávislých systémov, ktorý umožňuje podľa potreby meniť bilanciu neutrónov a prerušiť alebo  regulovať štiepnu reťazovú reakciu rýchlym zavedením absorbátora do aktívnej zóny a súčasne vyvedením palivovej časti z aktívnej zóny. Zároveň umožňujú udržiavanie výkonu reaktora na zadanej úrovni, jeho prevedenie z jednej úrovne výkonu na druhú, ale aj kompenzáciu rýchlych zmien reaktivity.  Elektrické pohony regulačných kaziet sú umiestnené v hornom bloku nad reaktorom a slúžia na vykonávanie pracovného alebo bezpečnostného vertikálneho pohybu regulačných kaziet.


Mochovce 3,4 sa pripravujú na dovoz čerstvého paliva

    Projekt dostavby jaderné elektrárny Mochovce zaznamenal další milník. V úterý oživily Slovenské elektrárne tzv. „mozek“, tedy novou blokovou dozornu třetího bloku. Třetí blok je v současné době dokončen již z 90 % a nyní vstupuje do testovací fáze.
    Dostavba JE Mochovce, jež započala v roce 2008, je jednou z nejvýznamnějších soukromých investic v historii Slovenska. Výroba z 3. a 4. bloku, kde každý bude disponovat instalovaným výkonem 471 MWe, má pokrýt zhruba čtvrtinu spotřeby elektrické energie na Slovensku.
    ŠKODA JS je klíčovým dodavatelem celé dostavby 3. a 4. bloku a významně se podílela i na této etapě. Předseda představenstva a generální ředitel ŠKODA JS a.s. Josef Perlík k tomu uvedl: Dostavba 3. a 4. bloku JE Mochovce je pro ŠKODA JS velmi významná nejen rozsahem a spektrem dodávek, ale i tím, že jsme na ní potvrdili svou kvalifikaci také v oblasti podpory koordinace velkého množství firem a činností při finalizaci výstavby a přípravě spouštění elektrárny. Účast na tomto projektu potvrzuje kontinuitu a rozvoj našeho know how v jaderné energetice, podílí se na něm zaměstnanci od veteránů jádra po nastupující generaci.


vEnergetike: Termíny dostavby Mochoviec asi dodržia. S riadením prác však dozor nie je spokojný.

    „Náš tím a dodávatelia neúnavne odpracovali viac než 45 miliónov hodín a ich úsilie bolo odmenené dnešným spustením tejto inovatívnej technológie. Týmto potvrdzujeme aj náš záväzok dostavať podľa harmonogramu tretí a štvrtý blok AE Mochovce,“ dodal Cotugno
    oEnergetice.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
    „Dnes sme oživili mozog nového, tretieho bloku elektrárne Mochovce, ktorý bude diaľkovo riadiť všetky systémy bloku,“ uvedl v úterý generální ředitel Slovenských elektráren Nicola Cotugno.
    Uvedení 3. bloku JE Mochovce do provozu se předpokládá v průběhu následujícího roku , přičemž elektřinu by mohl do sítě začít dodávat ke konci příštího roku či na počátku roku 2017. Zprovoznění čtvrtého bloku by mělo následovat přibližně rok po bloku třetím.


Dostavba jaderné elektrárny Mochovce vstupuje do další fáze

    Rozhodnutím vlády SR a společnosti ENEL v únoru 2007 o dostavbě 3. a 4. bloku elektrárny Mochovce (MO 34) začala realizace zajímavého projektu. Více než 15 let rozestavěná a částečně zakonzervovaná stavba se stala výzvou pro aplikaci moderních technických řešení firmy Hempel na ochranu kovových povrchů. Dodávka nátěrů pro „jaderný ostrov“ je první svého druhu ve středoevropském regionu.
    Bratislava/Mochovce 24. júna 2016 - Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel (SE), dokončila stavebné práce na treťom bloku AE Mochovce zavŕšením kontrolnej montáže reaktora tohto bloku. Tento nový dôležitý míľnik v rámci spúšťania tretieho bloku AE Mochovce do prevádzky znamená pripravenosť reaktora k skúškam zariadení primárneho okruhu. Následne bude reaktor pripravený na prvú hydroskúšku.
    S potešením oznamujeme úspešné dokončenie kontrolnej montáže vnútorných častí  reaktora 3. bloku, ktorý je srdcom elektrárne, uviedol Nicola Cotugno, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SE. Ide o jeden z najdôležitejších míľnikov dosiahnutých v prvej polovici tohto roka, označujúci tiež dokončenie stavebných prác na treťom bloku, ktorý vstupuje do testovacej fázy. Taktiež potvrdzuje náš silný záväzok dokončiť nové bloky jadrovej elektrárne Mochovce, pričom  tretí blok je dokončený na 92,5%, a štvrtý blok na 74,9%, dodal.  


V Jižní Americe probíhají závody v těžbě lithia, jedničkou je i díky stabilitě Chile

    Požadavky na nátěry ve volné zóně jsou podobné jako u jiných typů elektráren. Výběr vhodného nátěrového systému se přizpůsobuje běžným požadavkům korozního prostředí, provozním teplotám, přípravě povrchu a požadované životnosti. Podle potřeby se specifikuje nátěrový systém na pojivové bázi alkydů, akrylátů, epoxidů, polyuretanů, zinksilikátů nebo silikonů.Nátěry v kontrolovaném a sledovaném pásmu v okolí jaderných reaktorů, které jsou vystavené radioaktivnímu záření, je však nezbytné podrobit náročnému testování z hlediska:
    Z korozního hlediska můžeme jednotlivé provozy jaderné elektrárny kategorizovat na mírné C2 až silné C4 dle normy ISO 12944 (Nátěrové hmoty – Antikorozní ochrana ocelových konstrukcí ochrannými nátěrovými systémy). Z hlediska zatížení nátěrů radioaktivním zářením se však prostředí, ve kterých jsou nátěrové systémy použity, rozdělují do dvou základních kategorií:

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00