Jak na věc


dusičnan stříbrný

Dusičnan draselný – kouzelná chemikálie

    10 – Usazeninu opatrně vyškrábejte stěrkou nebo vhodným čistým kouskem dřívka na pevnou čistou podložku a nechte dobře s důkladně vyschnout. Ideální je místnost s co nejmenší vzdušnou vlhkostí, tedy třeba sluncem prohřátá půda, atd. Určitě ne kuchyně, kde stoupá pára z hrnců, prádelna, ani místnost s čerstvými (vlhkými) potravinami nebo schnoucím prádlem. Vysoušení škodí i větší počet lidí, kteří svým dechem taktéž značně zvyšují vlhkost vzduchu.
    Zajímavé, ale připadá mi to trochu složité a nezapamatovatelné…a ty čtyři litry alkoholu by bylo možná pohodlnější vyměnit už rovnou za tu nedostatkovou výbušninu, tolik chlastu, to je úplný poklad v podmínkách války nebo úplného společenského rozvratu.
    9 – Abyste dusičnan draselný dále vyčistili, opět rozpustíme krystalky v nejmenším možném množství svařené (nebo lépe destilované) vody. Po rozpuštění znovu odstraňte krystalky soli, které se mohou vytvořit (viz. bod 7). Po té kapalinu znovu přelijte přes několik vrstev filtračního papíru, umístěte nejlépe do ploché nádoby a po té ji nechte odpařit na slunci, případně koncentrovaný roztok mírně zahřívejte až do konečného odpaření veškeré kapaliny. V misce pak zůstane pouze hrudkovitá usazenina, jakási krusta, samotného dusičnanu.
    Hned po té lze bez smutnu a bez výčitek zvednout zase nový kámen. Kamenů je vždycky dost. Jsou levné, anonymní a nahraditelné. Z takových kamenů jsou vystavěny dějiny.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
8479
cache: 0024:00:00