Jak na věc


dukát-odrůda česneku

Valko, Alan, Novozámocký, Radoš, Ropal

    Šedobílý nepaličák s výraznými fialovými skvrnami, sází se na podzim, sklízí se počátkem července. Cibule jsou středně velké, obsahují 8 - 12 stroužků s příjemnou ostrou chutí. Tato odrůda v některých případech tvoří krátký stvol s pacibulkami (ačkoliv se jedná o nepaličák), v závislosti na lokalitě a ročníku může být výskyt takovýchto rostlin v porostu až padesátiprocentní, nejedná se však o vadu. Listy tohoto česneku jsou široké, dlouhé, vzpřímené a tmavě zelené. Tato odrůda má geneticky danou vysokou odolnost vůči hospodářsky nejvýznamnějším virům. Anton je vhodný pro sklizeň nazeleno.
    Smetanově zbarvený, mírně nafialovělý paličák, který se sází na podzim a sklízí se počátkem července. Stroužky Bjetinu jsou velké, nepravidelně uspořádané v cibuli, v počtu osmi, mají příjemnou ušlechtilou velmi ostrou chuť. Tato odrůda česneku stejně jako Blanin nevadí lidem s nemocným žlučníkem. Poskytuje velké výnosy, musí být však včas zbaven vrcholků s pacibulkami, jinak jeho síla s vyhozenými pacibulkami vyjde nazmar. Bjetin je nejranější odrůdou.
    Přidávám se ke chvále na stáleplodící jahodník Diamante. Loni jsem si zakoupila deset sazenic na zkoušku - plodily ještě v polovině listopadu, nikoliv pouze ve dvou vlnách, nýbrž opravdu celou sezónu. V říjnu/listopadu už jahody nedosáhnou pěkně červené barvy, zůstávají na nich špičky bílé, nicméně jahody jsou i tak moc dobré, sladké. Určitě doporučuji. Zahradu mám v nadmořské výšce 450 m.


Arkus, Ceves, Harnaś, Huzar, Jankiel, Jarus, Mega, Ornak

    Výrazně fialově skvrnitý paličák, sází se na podzim, sklízí kolem 20. července. Tvoří velké kulovité cibule s pravidelně uspořádanými velkými stroužky (kterých tvoří 6) s ušlechtilou, velmi ostrou chutí. Havran je výnosnou odrůdou, která navíc poskytuje vysokou skladovatelnost (do června). Jde o novinku z roku 2011, je poměrně známá i pod pracovním označením „DHV“.
    Paličák s barvou smetanovou s fialovými skvrnami, sází se na podzim, sklízí se kolem 15. července. Uspořádání stroužků v jeho cibuli je nepravidelné, bývají v počtu 9 až 15, mají ušlechtilou příjemně ostrou chuť. Listy jsou tmavě zelené, široké. Anin má vysokou skladovatelnost a poskytuje velký výnos.
    Pěstuji Elsantu, chuťově dobrá, plodnost vysoká, ale zahrada je na cca 250 m.n.m. Letos jsem ale jahodníky přesadila na vysoký záhon a nastala poněkud neočekávaná komplikace - všechny zralé plody sežerou kosi. Na klasických záhonech na zemi je žrali slimáci a mravenci, ale ti aspoň občas něco nechali (a narozdíl od kosů se dali regulovat sběrem). Takže letos jsem bez jahod a příští rok budu muset dát zřejmě nějaké sítě i kolem jahod...


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00