Jak na věc


cushingův syndrom u koní fórum

Rozpoznání / vyšetření

    11. - 12. 3. 2017 se Dr. Seitl, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnili výročního semináře ČEHIS na téma "Geriatrický pacient".
    Na začátek je nutné podotknout, že Cushingův syndrom v současnosti nelze úplně vyléčit. Jedná se o chronickou poruchu, jejíž příznaky je pouze možné zmírnit podáváním vhodných léků a výrazně tak zlepšit kvalitu života postiženého koně. Čím dříve je onemocnění diagnostikováno a čím dříve je léčba zahájena, tím lépe. Nejlepších terapeutických výsledků je dosahováno podáváním tablet pergolidu (přípravek Prascend). Prascend v organismu napodobuje účinek dopaminu a tím je tlumeno nadměrné uvolňování hypofyzárních hormonů. účinek léčby lze pozorovat několik týdnů až měsíců po nasazení první dávky. Podávání Prascendu je možné do výrazného zlepšení klinických příznaků. Poté lze dávkování postupně snižovat, případně terapii přerušit a v případě potřeby znovu opakovat. Při dlouhodobějším přerušení terapie je však následně nutné podat vyšší dávky Pergolidu než předtím. Vhodné dávkování pro vašeho koně vždy určí veterinář.


Příčiny / rizikové faktory

    Cushingův syndrom, známý také pod anglickou zkratkou PPID (pituitary pars intermedia dysfunction), je jednou z nejčastějších poruch endokrinního systému u koní. Cushingův syndrom u koní je odlišný od Cushingova syndromu, který známe u lidí nebo u psů. Jedná se o nadprodukci hormonů hypofýzy (podvěsku mozkového), které jsou zodpovědné za vznik typických klinických příznaků.
    24. 9. 2016 se Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře na téma "Aktuální problémy v interní medicíně koní".
    7. 4. 2017 se Dr. Seitlová, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře ČEHIS na téma "Onemocnění kopyta vyžadující chirurgická řešení".
    U zdravých koní je produkce hypofyzárních hormonů tlumena dopaminem, uvolňovaným z nervových zakončení pocházejících z hypotalamu. U koní postižených Cushingovým syndromem dochází k degeneraci těchto nervových zakončení a nedostatek dopaminu dále způsobuje nadprodukci hypofyzárních hormonů. Tato porucha postihuje koně bez rozdílu plemene a pohlaví, především koně starší 15ti let, avšak byla již popsána i u koně ve stáří 5ti let.
    14. - 15. 10. 2016 se Dr. Seitlová a Dr. Fiľakovská zúčastnily kongresu SIVE v italském Milánu, zaměřeného pouze na medicínu koní.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00