Jak na věc


borelióza příznaky

Pozdní stadium se projevujeza více než 6 až 12 měsíců zejména postižením kloubů, kůže, nervového systému a má chronický průběh.

    To, že jste měli klíště, samozřejmě ještě neznamená, že musíte boreliózou onemocnět. Rozhodně byste ale měli sledovat, jak se kůže v oblasti přichycení klíštěte chová. Příznaky boreliózy se totiž začnou projevovat až po nějaké době – v řádu dnů až měsíců.


Klimakterium příznaky (menopauza a její příznaky)

    Inkubační doba lymské boreliózy se pohybuje od dvou dní do jednoho měsíce. První fáze nemoci je charakteristická výskytem tzv. erythema chonicum migrans, kdy se v místě odstranění přisátého klíštěte objevuje červená skvrna šířící se do okolí, jejíž střed postupně bledne. Tento příznak by měl být pro každého alarmujícím k tomu, aby neprodleně vyhledal lékaře. Další stádium nemoci, ze kterého je ještě poměrně snadný únik, se projevuje borelióza příznaky podobnými běžné viróze či chřipce. Pacient má zvýšenou teplotu, bolestivé svaly a klouby a cítí se celkově vyčerpaný, avšak na rozdíl od chřipky nemá kašel ani rýmu. Poslední, chronické stádium boreliózy, ke kterému však naštěstí díky včasné léčbě většinou nedochází, je vážnou, život ohrožující nemocí. Napadený imunitní systém se nedokáže s nákazou vypořádat jinak, než že spustí řadu autoimunitních reakcí, napadajících orgány a tkáně v těle. Vznikají záněty a otoky nosných kloubů (hlavně kolene), které jsou bolestivé nebo myokarditida, ne
    Jarní a letní měsíce s sebou nesou řadu potěšení, ale také rizik. Jedním z nich jsou klíšťata, která přenáší některé choroby – jednou z nich je právě borelióza.
    Borelióza (první stádium) je většinou léčena antibiotiky (předepisovány jsou na tři týdny). Léčbu je možné podpořit také vhodnou změnou jídelníčku – především zařazením čerstvého česneku nebo doplňků stravy s výtažky česneku.
    U dětí, méně často u dospělých, se někdy nalezne na kůži ušního lalůčku, nosu, na prsní bradavce nebo na šourku po přisátí klíštěte modročervený uzlík 1 až 5 cm velký, který může být provázen zduřením příslušných mízních uzlin. Někdy se objeví i za několik týdnů až měsíců. Onemocnění se nazývá boreliový lymfocytom.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    Po několika týdnech, většinou však ne déle než za tři měsíce, se mohou vyskytnout různé projevy postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Nervové příznaky zahrnují bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny (a to zejména lícního nervu), bolesti v zádech i v končetinách. Postižení kloubů provázejí bolesti, které se stěhují a trvají krátkou dobu. Srdeční obtíže se mohou projevit dušností a mohou připomínat infarkt myokardu.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    Borelióza je u nás jednou z nejčastějších antropozoonóz, nemocí přenosných ze zvířete na člověka. Hostitelem bakterie je více jak dvě stě druhů zvířat od malých hlodavců až po velké savce i některé ptáky. V českém prostředí je nejtypičtějším přenašečem infikované klíště. Napadených klíšťat je na našem území až 30 % z celkové jejich populace a riziko infekce je tak poměrně vysoké, k čemuž pravděpodobně přispívá i globální oteplování, které umožňuje přežití většího množství nakažených klíšťat během mírné zimy. Navíc panuje podezření, že boreliózu přenáší i jiný bodavý hmyz jako komáři, ovádi či muchničky (30 % nakažených totiž neuvádí, že by měli přisáté klíště). Mechanismus přenosu nemoci je tedy nasnadě – bakterie přežívající v trávicím traktu klíštěte se při jeho přisátí přenese slinnými žlázami do těla hostitele. Čím déle je klíště přisáté, tím panuje větší riziko nákazy. Boreliózou mohou trpět i domácí zvířata jako psi a kočky, pro které jsou však proti borelióze dostupné účinné vak
    Nákaza boreliózou je zrádná v tom, že ještě po šesti týdnech od infekce nejsou v krevních testech postiženého žádné stopy po bakterii. Při výskytu prvních příznaků je proto vždy ordinována antibiotická léčba na dobu 4-8 týdnů. Pokud se nejedná o akutní nákazu, ale boreliózu, kterou se pacient nakazil již dávno, je často nutné kombinovat různá antibiotika, aby byly zlikvidovány všechny přidružené infekce v organismu. Léčba potom trvá od vymizení příznaků ještě nejméně 6 týdnů. U chronické formy již antibiotika většinou nezabírají a je nutná systémová dlouhodobá léčba, která nemusí být účinná. Při výskytu prvních příznaků je proto důležité s návštěvou lékaře neotálet – včas zahájená terapie má pro nemoc slibnou prognózu. Z nemoci se vyléčí až 90 % pacientů.


Zvýšená kyselina močová v krvi: Příčiny a dieta

    Lymeská borrelióza může napodobovat mnoho jiných nemocí, proto její diagnóza nebývá snadná. Ukazuje se, že asi 80 % nemocných má charakteristické kožní projevy, u ostatních se zjistí jako první postižení kloubní, nervové nebo srdeční. Proto bývá velmi užitečné testování sérových protilátek. Protilátky se však ve všech případech nezjistí, zejména v prvních týdnech infekce. U některých jedinců se protilátky nemusí vytvořit vůbec, u části osob naopak přetrvávají i po úspěšné léčbě. Bez klinických projevů není zjištění protilátek indikací k přeléčení. Dalším průkazem je detekce boreliové DNA, průkaz borelií v biopsiích různých tkání pomocí elektronové mikroskopie, event. s následnou kultivací.
    Lymská borelióza, mezi lidmi známá spíše pod zkráceným názvem borelióza, je infekční onemocnění přenosné ze zvířete na člověka. Infekci způsobují bakterie spirálovitého tvaru Borrelia burgdorferi a její podkmeny. Nákaza těmito mikroorganismy byla poprvé popsána v americkém městečku Old Lyme, podle nějž onemocnění nese svůj název. V našem prostředí je nejčastěji přenašečem boreliózy infikované klíště. Z tohoto důvodu je borelióza někdy zaměňována za klíšťovou encefalitidu, avšak ve skutečnosti se jedná o dvě zcela odlišné nemoci.


Bušení srdce: Jaké jsou příčiny?

    Před boreliózou je nutné chránit se zejména tehdy, vyrážíme-li do přírody, a to nejen do lesa – klíšťata se vyskytují i na okrajích cest, na polích i v městských parcích. Vhodným oděvem do lesa jsou dlouhé kalhoty zastrčené do bot, uzavřená obuv a svršek s dlouhým rukávem. Pokud bude mít vaše oblečení světlejší barvy, budou na něm klíšťata lépe vidět. Před procházkou je nutné ošetřit kůži i oblečení kvalitním repelentem proti klíšťatům. Při návratu z lesa či louky své tělo pečlivě prohlédněte, a pokud objevíte přisáté klíště, neprodleně jej opatrně odstraňte – viz. článek „Jak správně odstranit přisáté klíště“ na našem webu. Lymská borelióza je velkou nepříjemností i pro pravidelné dárce krve, kteří musí v tomto ohledu dodržet zdrženlivost po dobu dvou let, kdy by mohla být nemoc při přenosu krví stále infekční.
    Lymeská borelióza má časné a pozdní stadium onemocnění.V časném stadiu je typickým příznakem pomalu se šířící červená skvrna, zvaná erythema migrans, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Skvrna se kruhově zvětšuje a mívá ohraničený lem s výbledem uprostřed; je obvykle vetší než 5 cm. Může se vytvořit během několika dní po přisátí klíštěte, ale také až za několik týdnů. Nejčastější inkubační doba je 7 až 14 dní. Erytém se objevuje asi u 80 % pacientů.
    Jestliže jste měli klíště a objevují se u vás prvotní příznaky boreliózy, tedy především červená skvrna v místě přisátí klíštěte a příznaky podobné chřipce, neotálejte a vydejte se k lékaři – zvýšíte tak své šance na uzdravení. Pozdní zahájení léčby může zapříčinit trvalé následky v podobě orgánových i tkáňových změn.


Jak z toho ven – léčba boreliózy

    Časným příznakem může být také horečka, třesavka, bolesti ve svalech, únava. Tato fáze může připomínat chřipkové příznaky. Protože přisátí klíštěte nevede vždy ke kožním projevům, tyto symptomy jsou varujícími u osob pobývajících v přírodním ohnisku.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00