Jak na věc


borůvkové knedlíky se žahourem

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

    Samotná výsadba borůvek je po pečlivé přípravě už věcí velmi snadnou. Je-li rašelina připravená na záhoně suchá a prachovitá, dobře ji ještě před výsadbou zalijeme. Po vyjmutí borůvky z květináče lehce prsty rozrušíme kořenový bal, aby kořeny mohly snadněji prorůstat do prostoru. To je důležité udělat zejména v případě, kdy rostlina pobyla v květináči neúměrně dlouhou dobu. Kořenový bal bývá v podobném případě prorostlý jemnými kořeny a musí se poměrně drasticky roztrhat. Tento radikální úkon ale pomůže rostlině mnohem rychleji zakořenit a urychlit nástup do plodnosti až o jeden rok, v některých případech jí dokonce zachrání život.
    Od druhé poloviny léta však borůvky potřebují lehkou změnu „jídelníčku“. Dusík by měl být postupně nahrazen jiným životně důležitým prvkem – draslíkem. Velmi zjednodušeně řečeno, je to právě draslík, který zařídí rostlinám bezpečné přezimování. Proto ve druhé polovině léta použijeme na borůvky hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Tato hnojiva se obvykle označují jako podzimní.
    ‘Chandler‘ je pravděpodobně borůvkou, která tvoří úplně největší plody. Obří plody této odrůdy dozrávají postupně, často se sbírají v malých dávkách až po dobu 6 týdnů.
    Dobrý den Míšo, tyhle řezy fakt super, dělala jsem pro velký úspěch už dvakrát a také jednou jako dort. Moc děkuji za Vaše nápady a recepty. Zatím není nic co by se mi podle Vás nepovedlo. Přeji pěkný den. Eva Marková


Výsadba, pěstování a hnojení kanadských borůvek

    Kromě Borůvkovkobraní, již tradiční gastronomickou-kulturní slavnosti v polovině července, zveme od jara do podzimu milovníky a pěstitele Borůvek do ukázkové borůvkové zahrady, která byla založena na podzim roku 2012 v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku.
    Mileno, zdravím :) jojo oslava si žádala nějaké dortíky, recepty postupně přidávám. To čokoládové jsou polokoule s pařížskou šlehačkou na křupavém základu :) mějte se fajn. Míša


Odrůdy vysazené v Borůvkové zahradě

    Dokonalá příprava půdy patří k nejdůležitějším zásahům do příštího života borůvky. Tyto rostliny milují dobře propustnou, lehkou půdu. V lehkých, kyselých půdách borůvky rostou velmi dobře. Běžná zahradní půda, ve které se daří většině zahradních plodin, borůvkám nevyhovuje. Proto až na výjimky bývá skoro nutností přistoupit k výměně půdy. V případě, že je výsadbová jáma malá, kořeny borůvek rychle vyplní její objem. Vede to k rychlému strádání rostlin, snížení jejich vitality a zastavení růstu. Předejít tomu je možné, ale vyžaduje to velkorysou výměnu původní půdy za rašelinu. V případě výsadby jedné či dvou rostlin je možné vykopat pouze jámu, při větším množství vysazovaných rostlin je lepší vykopat celý rigol. Šířka výsadbové jámy či rigolu by měla být minimálně 80 cm, vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami by měly být minimálně 100 cm. Hloubka jámy závisí na kvalitě původní půdy. Obvykle stačí kolem 40 cm, v silně vápenitých půdách by však jáma měla být ještě hlubší. Otázkou ale
    Pěstitelé zahradních borůvek zde získají inspiraci, jak úspěšně borůvky na zahradě pěstovat, a mohou zde vybrané odrůdy také zakoupit. Bližší informace o pěstování zahradních borůvek na www.fotoflora.cz.
    Poprve jsem vyzkousela livance udelat z podmasli a myslim, ze mi doma uz ani jinak neprojdou. Naprosto fantasticky nadychane. S boruvkou omackou vynikajici (tu jsem mimochodem vyzkousela i k cheesecaku ;-)). Dekuji opet za inspiraci.
    dobře rostoucí odrůda, dozrává přibližně v polovině borůvkové sezóny. Plody jsou střední až velké, dlouho vydrží na rostlině. Úrodnost je střední, výborná odrůda pro přímý konzum i mražení.
    Borůvky potřebují pro svůj růst místo s vyšší vlhkostí vzduchu. Přitom by ale mělo být dostatečně slunné, mírný polostín je ještě pro rostliny přijatelný. Někteří pěstitelé tvrdí, že během plného léta by mělo na rostlinu svítit přímé slunce alespoň osm hodin denně. Bez dostatku slunce borůvky obvykle přežijí, ale plodů je méně a bývají méně chutné.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00