Jak na věc


borůvkové knedlíky se žahourem

Výsadba, pěstování a hnojení kanadských borůvek

    ‘Duke‘ je velmi raná odrůda, dozrává začátkem borůvkové sezóny. Vyznačuje se vzpřímeným a bujným růstem. Plody jsou velké, světle modré barvy, dužnina je příjemné sladké chutě.
    Jůůů, Míšo, tady je zase dobrůtek! Copak je to na poslední fotce vpravo za krásné čokoládové dortíky? Nepamatuji si, že byste je tady měla. Každopádně děkuji za inspiraci a přeji Vám pohodové léto, Milena:-)
    dobře rostoucí odrůda, dozrává přibližně v polovině borůvkové sezóny. Plody jsou střední až velké, dlouho vydrží na rostlině. Úrodnost je střední, výborná odrůda pro přímý konzum i mražení.
    O pěstování kanadských borůvek někdo říká, že je velmi snadné. Je ale i mnoho těch, kteří tvrdí opak. Pravda stojí někde uprostřed. Samotné pěstování borůvek složité není, ale příprava na výsadbu je poměrně pracná a náročná. V případě kanadských borůvek však hlavní břemeno úspěchu či zklamání stojí na pečlivé přípravě a precizní výsadbě.


Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

    Protože rašelina je na živiny velmi chudá, je důležité dodat do ní živiny dodatečně. Při výsadbě je velmi vhodné zapracovat zásobní hnojivo do celého profilu jámy. K tomuto účelu je možné použít více druhů hnojiv, důležité je, aby se alespoň některé jeho složky rozpouštěly či uvolňovaly pomalu a postupně. Hnojiv s pozvolným uvolňováním živin je na trhu více druhů.Jsou to hnojiva, která bývají od běžných druhů hnojiv o něco dražší, jejich hlavní výhodou je však to, že se obvykle používají jenom jednou na začátku vegetačního období. Výbornou alternativou jsou speciální hnojiva určená právě pro borůvky a jiné kyselomilné rostliny. I tato hnojiva se u nás vyskytují ve dvou základních typech. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo. Velká obliba právem patří tzv. biominerálnímu hnojivu, kde biologickou složku tvoří jemně drcená rohovina.
    Dobrý den Míšo. Moc děkuji za Váš blog, kam chodím čerpat inspiraci. Skvělé recepty. Včera jsem zkoušela i tyto borůvkové řezy a dnes měly u kolegů v práci velký úspěch. Mějte se pěkně a ať se Vám daří. Lenka S.
    Kromě Borůvkovkobraní, již tradiční gastronomickou-kulturní slavnosti v polovině července, zveme od jara do podzimu milovníky a pěstitele Borůvek do ukázkové borůvkové zahrady, která byla založena na podzim roku 2012 v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku.
    Míšo, pekla jsem řezy jako kulatý dort synovi k narozeninám a moc nám chutnal. Náš syn Míša :) říkal, že takový ten z těch letních lehčích je zatím nejlepší co jedl.Chodím k vám pro inspiraci moc ráda. Mějte se fajn a přeju další nápady na nové recepty :)


Odrůdy vysazené v Borůvkové zahradě

    ‘Pink Lemonade‘ je křížencem mezi Vaccinium corymbosum a Vaccinium ashei. V době založení Borůvkové zahrady (podzim 2012) patřila tato odrůda mezi horké, ale nevyzkoušené novinky zahradnického světa. Borůvková zahrada v Borovanech patří mezi první místa v České republice, kde byla tato odrůda vysazena na pozorování. Zajímavostí této odrůdy jsou plody růžové barvy menší až střední velikosti, které zrají v druhé polovině borůvkové sezóny.
    Čtenáři místní Knihovny Augustina Dubenského (sídlící v patře budovy) zde najdou klidné místo na čtení při kávě či čaji pod chráněným 150 let starým dřínem.
    ‘Jersey‘ je velmi pozdní, dobře přizpůsobivá odrůda. Ve světovém sortimentu borůvek patří k nejstarším odrůdám vůbec, což vypovídá o její vysoké kvalitě. Plody jsou středně velké až velké.
    Od druhé poloviny léta však borůvky potřebují lehkou změnu „jídelníčku“. Dusík by měl být postupně nahrazen jiným životně důležitým prvkem – draslíkem. Velmi zjednodušeně řečeno, je to právě draslík, který zařídí rostlinám bezpečné přezimování. Proto ve druhé polovině léta použijeme na borůvky hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Tato hnojiva se obvykle označují jako podzimní.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
11438
cache: 0024:00:00