Jak na věc


bolesti na pravé straně břicha pod žebry

Existuje přátelství mezi mužem a ženou?

    Psychosomatická bolest Může být vyvolána i primární duševní poruchou. Příkladem jsou bolesti hlavy. Protože bolest vyvolává silné duševní napětí, mohou se oba tyto faktory ovlivňovat - zvětší se jak bolest hlavy, tak duševní napětí. Často se dá velice těžko určit, která potíž se objevila první.
    Závažné jsou stavy, kdy dítě úporně zvrací, zvláště když jsou zvratky zbarvené a dítě zvrací opakovaně, eventuálně v kombinaci s poruchou vyprazdňování. To jsou stavy urgentní, které se musejí řešit co nejdřív, protože mohou svědčit o poruše průchodnosti střeva při invaginaci, uskřinuté kýle či podobně. V posledních letech se objevuje víc problémů s alergiemi, které se kromě jiného, také prezentují bolestí.


Článek se vztahuje k období asi

    Názory, že malé dítě vnímá bolet méně než dospělý, jsou už vědecky vyvráceny. To, že kojence něco bolí, poznáme často podle jeho chování. Dítě trpící bolestí zaujímá určitou nezvyklou polohu, má zvýšené svalové napětí na horních či dolních končetinách, uhýbá určitým manévrům. Někteří kojenci omezují pohyb, jiní právě naopak. Pozorujeme grimasy, vzdychání. Některé děti kňourají, brečí až křičí. Bolest se ale může projevit také zvracením, třesem až křečemi. Hodnocení bolesti je obtížné pro sestřičky či lékaře, ale matky zcela jednoznačně poznají dyskomfort svých potomků a zdravotníci by měli jejich poznatky jednoznačně akceptovat.
    Nociceptorová bolest (nociceptory = receptory bolesti) Spočívá v poškození tkání vnějším podnětem (rána, spálenina, pohmožděnina, skřípnutí…), nebo v důsledku zánětu, nádoru či koliky. Při kolice se křečovitě stáhnou svaly vnitřních orgánů, čímž dojde k přímému podráždění receptorů bolesti. K tomuto typu bolesti patří hlavně nemoci zánětlivéhob charakteru, jako jsou bolesti zubů, revmatoidní artritida nebo zanícené otlačeniny.


Rozpoznání/prohlídka

    Slabě a středně silně působící léky Jsou děleny do podskupin a jejich účinek vede k omezení bolesti a ochraně před zánětem, protože brání tvorbě prostaglandinu, tělu vlastní látky, která se podílí jak na vzniku bolesti, tak na rozvoji zánětu. Mimo to mají díky dalším mechanismům působení schopnost uklidnit podrážděná nervová zakončení. K první skupině (antipyretická analgetika) patří deriváty kyseliny salicylové (například kyselina acetylsalicylová). Působí velice rychle proti bolestem, bohužel je jejich působení často provázeno vedlejšími účinky. Při vyšším dávkování může dojít k nevolnosti, závratím, pískání v uších a zvracení. Po delší době se nezřídka projevují žaludeční potíže, pálení žáhy i krvácení ze stěny žaludku nebo dvanácterníku. K druhé skupině (anilinové deriváty) patří paracetamol a fenacetin. Bolest potlačující účinek obou těchto látek je relativně nižší, přičemž ochrana před vznikem zánětu chybí úplně. Obecně je paracetamol lépe snášen než fenacetin a je-li podán hned
    V nabídce naleznete léky na bolest, které nejsou na lékařský předpis. Pomohou vám na bolest hlavy, bolest zad, od bolesti zubů, na snížení horečky. Vybrat si můžete přípravky na bolest v podobě hřejivých náplastí, jako krémy, gely nebo tablety či čípky.
    Bolest může být i projevem onemocnění, která jsou u kojenců vzácná, jako jsou například zlomeniny kostí, srdeční vady, onemocnění očí (glaukom), ledvinné koliky, ale i infekcí v dutině ústní atd.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00