Jak na věc


bolesti na pravé straně břicha pod žebry

Rozpoznání/prohlídka

    Psychosomatická bolest Může být vyvolána i primární duševní poruchou. Příkladem jsou bolesti hlavy. Protože bolest vyvolává silné duševní napětí, mohou se oba tyto faktory ovlivňovat - zvětší se jak bolest hlavy, tak duševní napětí. Často se dá velice těžko určit, která potíž se objevila první.
    Neuropatická bolest Vzniká při poškození periferních nebo centrálních nervových vláken a neuronů. Příklady jsou: polyneuropatie, neuralgie trojklaného nervu (trigeminu), neuralgie po prodělaném pásovém oparu, záchvat mrtvice, výhřez meziobratlových plotének, porušení míchy po úrazu páteře.
    V nabídce naleznete léky na bolest, které nejsou na lékařský předpis. Pomohou vám na bolest hlavy, bolest zad, od bolesti zubů, na snížení horečky. Vybrat si můžete přípravky na bolest v podobě hřejivých náplastí, jako krémy, gely nebo tablety či čípky.
    Také střevní onemocnění způsobuje bolest. Koliky kojenců (lidově řečeno větříky) dítě sice obtěžují, maminky znervozňují, ale nejsou nebezpečné. Je mnoho metod, jak dítěti pomoci, od speciálního mléka Omneo, přes sirup Sab simplex, rektální rourku až k méně účinným, ale stále užívaným mastičkám atd.


Existuje přátelství mezi mužem a ženou?

    Slabě a středně silně působící léky Jsou děleny do podskupin a jejich účinek vede k omezení bolesti a ochraně před zánětem, protože brání tvorbě prostaglandinu, tělu vlastní látky, která se podílí jak na vzniku bolesti, tak na rozvoji zánětu. Mimo to mají díky dalším mechanismům působení schopnost uklidnit podrážděná nervová zakončení. K první skupině (antipyretická analgetika) patří deriváty kyseliny salicylové (například kyselina acetylsalicylová). Působí velice rychle proti bolestem, bohužel je jejich působení často provázeno vedlejšími účinky. Při vyšším dávkování může dojít k nevolnosti, závratím, pískání v uších a zvracení. Po delší době se nezřídka projevují žaludeční potíže, pálení žáhy i krvácení ze stěny žaludku nebo dvanácterníku. K druhé skupině (anilinové deriváty) patří paracetamol a fenacetin. Bolest potlačující účinek obou těchto látek je relativně nižší, přičemž ochrana před vznikem zánětu chybí úplně. Obecně je paracetamol lépe snášen než fenacetin a je-li podán hned
     vytrvalé kňourání, naříkavý pláč, ale i tichý bolestivý pláč trvající několik hodin;velice ostrý pláč, záchvatovitý, někdy jdoucí ve vlnách, dítě se nedá utišit;výrazný neklid dítěte, kroucení, prohýbání se, pláč nepřestává ani při jídle nebo po něm;podrážděnost dítěte, které reaguje pláčem i na jinak běžné situace;výrazný útlum dítěte, dítě působí omámeně, špatně jí, stav trvá delší dobu.
    Nociceptorová bolest (nociceptory = receptory bolesti) Spočívá v poškození tkání vnějším podnětem (rána, spálenina, pohmožděnina, skřípnutí…), nebo v důsledku zánětu, nádoru či koliky. Při kolice se křečovitě stáhnou svaly vnitřních orgánů, čímž dojde k přímému podráždění receptorů bolesti. K tomuto typu bolesti patří hlavně nemoci zánětlivéhob charakteru, jako jsou bolesti zubů, revmatoidní artritida nebo zanícené otlačeniny.


Článek se vztahuje k období asi

     Aby mohl lékař určit vhodnou léčbu bolesti, je nutné nejprve určit její příčiny. K tomu je velice důležité co nejpřesnější popsání bolestí samotným pacientem. Velký význam mají následující otázky:
    Bolesti mohou být též při zánětu mozkových blan. Jedná se o vzácné, ale velmi závažné onemocnění, vyžadující urgentní vyšetření lékařem, a to i v noci. Kojenec má vysoký, naříkavý pláč, zvrací atd. Toto onemocnění se poznává obtížně, je přítomna vzdouvající se fontanela (membrána mezi temenními kostmi), a to i když dítě sedí. Dítě je spavé, má horečku, vypadá vážně nemocné.
    Lékař se rodičů bude ptát, jaký má bolest charakter, na její lokalizaci, stálost, vyzařování, zda je ve dne či v noci, zda je spontánní či nikoliv, zda je při pohybu, jestli souvisí s kašlem, jídlem, močením, vyprazdňováním střev, zda je trvalá či záchvatovitá. Bolest může být například způsobena záněty ucha či zánětem slepého střeva. Bude vhodné mít připravenou odpověď na teplotu dítěte, jeho chování, zvracení, průjem a další příznaky.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00