Jak na věc


babské rady tenisový loket

Tenisový loket i bez sportování

    Kostival lékařský je vytrvalá rostlina, rozšířená v Evropě, Střední Asii a Severní Americe. Roste ve vlhčích oblastech na okraji potoků, řek a na loukách v půdách dobře zásobených dusíkem. Pro léčivé účinky se sbírá kořen, ale také listy a nať. Kořeny se sbírají na jaře nebo na podzim. Kostival byl používán v lidovém léčitelství od pradávna. Tomu odpovídá i jeho název.
    Nakrájíme cibuli a dáme doprostřed kousku nebarveného hadříku z přírodních materiálů. Poskládáme na třetiny, aby cibule nevypadávala a přiložíme na bolestivé místo. Zajistíme, aby obklad držel namístě, např obinadlem a necháme působit 2 hod.
    Tak zvaný tenisový loket je bolestivé zánětlivé onemocnění úponů šlach natahovačů předloktí na palcovém výběžku pažní kosti nebo přechodových partií mezi svalem a šlachou. Vzniká dlouhodobou jednostrannou zátěží. Tenisový loket je léčen rehabilitací, ultrazvukem, elektroléčbou. Na zmírnění bolestí můžeme využít i tak zvané babské rady. Pro domácí léčbu tenisového lokte a jiných zánětů šlach je tradičně doporučován kostival lékařský.


VZP osobní účet: Kontrola vykázané péče

    Pokud je konzervativní léčba po 6 týdnech neúspěšná, stává se tenisový loket chronickou záležitostí. V tomto případě, ev. při opakujících se potížích následuje operativní řešení problému. Zákrok není nijak enormně dlouhý, následuje cca 3 denní hospitalizace a fixace dlahou. Po odstranění dlahy je nutné začít s postupným rozcvičováním.
    V prvních dnech propuknutí onemocnění řada lidí nad příznaky mávne rukou. Tenisový loket se projevuje bolestí v lokti. A kde konkrétně? Při pokrčení lokte máme možnost nahmatat na něm dva „hrbolky“, tzv. epikondyly. A právě bolest vnějšího epikondylu je pro tenisový loket charakteristická, stejně jako úleva v klidu. V pokročilejší fázi onemocnění prožívají postižení ukrutné bolesti, běžné práce s postiženou končetinou jsou pro ně muka a dochází k odlehčování končetiny, což s sebou přináší další komplikace, např. bolesti zad, krční páteře apod.


Bradavice na noze a jak je odstranit

    Kostival patří mezi typické sběrové byliny. Je charakteristický drsnými chloupkatými listy, mohutnou až metrovou lodyhou, shluky zvonkovitých květů barvy temně fialové, růžové i bílé a rozeklaným silným kořenem navrchu černým a uvnitř bělavým, v němž se na jaře a na podzim soustřeďuje podivuhodná přírodní síla. Jejím nositelem jsou hlavně slizovité látky, které se musí spolu se silicemi, tříslovinami, cukry, alkaloidy a organickým vápníkem náležitě vodou za studena vymacerovat a přitom neznehodnotit. V tomto postupu je ukryto tajemství úspěchu tradičních lidových biopřípravků z kostivalu. Soubor obsažených účinných látek prokazatelně při zevním použití zmírňuje bolesti, podporuje regeneraci tkání.
    Roku 1873 popsal ortoped F. Runge tzv. „křeč písařů„. O téměř 10 let později bylo toto onemocnění přejmenováno na „tenisový loket„, v současné době se uplatňuje rovněž označení „golfový loket„.
    Jelikož je nejčastější příčinou potíží jednostranné přetěžování úponů, je vhodné se těchto úkonů vyvarovat. Pokud není možno se této rizikové pracovní náplni vyhnout, např. v práci, je možno s výhodou používat epikondylární pásku, jejímž úkolem je odlehčení svalového úponu.
    Léčba tenisového lokte není krátkodobou záležitostí, ale jedná se o několika týdenní léčbu. Podle závažnosti onemocnění a úsudku lékaře je možné léčbu provádět konzervativně, v závažných případech je nutné podstoupit operaci. V každém případě je nutná spoluúčast pacienta při nastolené léčbě.


Tenisový loket a invalidní důchod + pracovní neschopnost

    Při tenisovém loktu dochází k zánětu úponů šlach natahovačů předloktí na palcovém výběžku pažní kosti. Někdy se může jednat o postižení přechodu mezi šlachou a svalem. Je výsledkem přetěžování příslušných svalů – natahovačů paže. Šlacha se v místě úponu do kosti zanořuje za určitých anatomických podmínek, které činí tuto oblast méně odolnou proti opakovaným přetížením a drobným úrazům. Tím je omezena nejen činnost lokte, ale postupně i celé horní končetiny. Stav se komplikuje také bolestmi hlavy, kam se přes páteř přenáší nedostatečná funkce horní končetiny.
    Dlouhodobější bolesti loketního kloubu bývají často diagnostikovány jako tak zvaný tenisový loket. Tenisovým loktem netrpí jenom tenisté. Tenisový loket znamená přetížení a poruchu šlachových úponů svalů na kosti loketního kloubu na jejím vnějším výběžku. Pokud není doprovodným jevem zánět a ani rentgenový snímek neukáže změny, z nichž by mohla léčba vycházet, bývá nemocnému doporučena některá mast, to však v některých případech nepřináší očekávaný efekt. Nastupují pak další léčebné metody, které lékař zvolí podle individuálního stavu.
    Ve formě obkladů látky z kostivalu příznivě působí při krevních podlitinách, zánětech žil a svalových a šlachových pouzder, dně, chronických onemocněních kloubů kostí a bércových vředech. Historicky tradované působení na zlomeniny souvisí s obsahem organicky vázaného vápníku a hojivým působením alantoinu.


Zanechte odpověď Zrušit odpověď

    Při hledání způsobů, jak se s tenisovým loktem vypořádat přírodní cestou, jsem našla pár rad, proto se s vámi o ně podělím. Ale nemám je vyzkoušené, za úspěch tedy nemohu ručit.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00