Jak na věc


být oldřicha nového

Patálie Helgy Čočkové: Proč ji vyhodili z DAMU a čím tak rozezlila noblesního Oldřicha Nového?

    Čočkové se tehdy zhroutil svět. Nemohla hrát a musela nastoupit do výroby. Rok a půl pracovala jako elektrikářka v Pozemních stavbách v Ostravě, než jí dovolili opět pokračovat ve studiu. Filmy, které natočila, se tehdy nesměly promítat. Zákaz postihl i hudební komedii Dva z onoho města, kde si po dlouhé době střihl hlavní dvojroli prvorepublikový elegán Oldřich Nový. Čočková mu jeho velký comeback na filmové plátno nechtěně překazila. Velmi jí to pak zazlíval. 
    “Když jsme se s panem Novým po delším čase opět setkali, trpce mi vyčetl: 'Vidíš, tys mi to tenkrát zkazila. 'Mě to moc zamrzelo, protože jsem se kvůli tomuto svému postoji sama ocitla v těžké životní a existenční situaci," líčila Čočková. Stárnoucí herec nemohl pochopit, proč se dívka vůbec pletla do politiky. 
    Svou první roli, s níž před brněnským publikem dne 2. září 1919 vystoupil, si vyzkoušel už v Ostravě. Patřila posléze k jeho nejlepším a neúspěšnějším, byl to Bolo Baraňski v Nedbalově Polské krvi. O necelé dva týdny později se představil v roli prince Nanki-Poo v tzv. savojské opeře Mikádo anglických autorů Gilberta a Sullivana. Jde z role do role, a to nejen v operetě, ale také v činohře. V legendární světové premiéře hry bratří Čapků Ze života hmyzu, která se konala 3. února 1922 v divadle Na hradbách, hrál roli motýla Felixe. V neméně proslulé inscenaci Brechtovy-Weillovy Žebrácké opery, kterou nastudoval E .F. Burian, hrál Macheathe.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00