Jak na věc


štětka lesní a její učinky

Dipsacus fullonum - štětka planá (štětka lesní)

    Křídlatka česká se od japonské poměrně snadno rozezná (tvar listů, viz článek) a se sachalinskou se díky velikosti a chlupům na spodní straně tak snadno nesplete. K. česká má podle mého názoru celkově, jako léčivka, také dobré účinky. Existují studie dokumentující účinky k. sachalinské (např. neuroprotektivní vlastnosti), což je jeden z rodičů. A křídlatka japonská, druhý rodič, je prověřená časem dostatečně, protože první zmínka v tradiční čínské medicíně pochází z 5. století n. l. To, zda křídlatka pomůže proti borelióze, je věc druhá, každý jsme jiný a bylinné směsi by se měly sestavovat vždy individuálně.
    Komentář k článku Symphoricarpos albus - pámelník bílý:Pokud kdokoliv napíše že Pámelník je jedovatý, pak by taky musel napsat Acylpirin je JEDOVATÝ, protože jak známo, cca 15-20 tablet Acylpirinu vás spolehlivě zabije. Dávkování je vždy otázkou zdravého rozumu, jak u léků, tak u ... [přečíst celé, komentovat]
    Komentář k článku Rosa centifolia - růže stolistá:ruži stolistou mame na zahradce asipřes 1oo let stejně na tom samem mistě dala jsem několik řizku ale nikomu se nechytly [komentovat]
    Nebudu komentovat odkaz na sebeléčení, jen si dovolím krátkou botanickou poznámku.Štětka soukenická je velmi vzácná, jestli má běžně se vyskytující štětka lesní stejné léčebné účinky nevím.Stejně tak je třeba rozlišovat křídlatku sachalinskou a křídlatku japonskou.S pozdravem "bacha na šarlatány"Aleš


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

    Komentář k článku Senecio jacobaea - starček přímětník:Při bodové likvidaci doporučuji glyphosate (Roundup). Má nízkou toxicitu (z hlediska toxikologického, nikoli ekologistického) a velmi rychle se odbourává. Pro lidi trpící roundupofobií doporučuji pít mléko od krav žeroucích seno z ... [přečíst celé, komentovat]
    Dvouletá, 70 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, ostnitá. Listy přízemní růžice řapíkaté, obvejčité, eliptické až podlouhlé, hrubě vroubkované, jen vzácně celokrajné, vyrůstají v prvním roce, ve druhé roce jsou již odumřelé. Lodyžní listy až 35 cm dlouhé, přisedlé, vstřícné, kopinaté až obvejčité, na bázi po dvou srostlé, hrubě vroubkované, na okraji lysé nebo drobně ostnité, na hlavních žilkách ostnité. Strbouly až 8 cm dlouhé, zákrovní listeny čárkovité a ostnité, květy světle fialové, vzácně bílé, začínají kvést uprostřed strboulu a postupně se otvírají rovnoměrně směrem nahoru i dolů, takže lze často nalézt rostliny se dvěma kruhy rozvitých květů. Kvete v VII až IX.


Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

    Jinak, ke štětce: Podle mě je to skvělá léčivá rostlina s detoxikačními vlastnostmi (a to i její nať), ale na JINÉ nemoci. Neznám nikoho, komu by na boreliózu pomohla - a našla jsem i studii z roku 2016, která dokládá, že alkoholový extrakt je proti spirochetám prakticky neúčinný (určité výsledky byly jen u ethylacetátu, což je nepoživatelné ředidlo). Ty komentáře, které u článků jsou, bývají od ne-nápadných prodejců (ke mně na blog se taky občas snaží vloudit pod zástěrkou komentáře). Štětka v kombinaci určitě může pomoci, např. se mi líbí Buhnerův protokol, ale za hlavní bylinu na boreliózu, tak jak se prezentuje, bych ji určitě neoznačila.
    V okolí nemůžu nalézt, takže bych byla ráda za tip (třeba i do zpráv). Potřebuji je pro vlastní léčení, nikoli na kšeft. Přijela bych skoro kamkoli. :)
    V ČR roztroušeně až hojně zejména v teplých oblastech, v polohách nad 500 m n.m. jen vzácně nebo chybí. Celkově roste v celé Evropě vyjma její severní části, dále roste v Předkavkazí, v Malé Asii a Íránu.
    Náspy, podél cest, skládky, rumiště, štěrkoviště, zbořeniště, pastviny, okraje křovin a lesů, hráze, náplavy, na půdách čerstvě vlhkých, výživných, jílovitých, hlinitých, kamenitých, vápnitých a dusíkatých.
    Licence: Fotografie a texty umístěné na těchto stránkách je možné pro nekomerční účely bezplatně použít v rámci sítě internet, pokud bude uveden autor (včetně aktivního odkazu na tento web) a pokud do díla nebude jakkoliv zasahováno. Jedná se tedy o licenci CC BY-NC-ND (Uvedení autora - Pouze nekomerční užití - Žádné modifikace).


Pro používání funkcí PermaWeb je nutné povolit JavaScript.

    Sbírá se nať a kořen (Herba et radix dipsaci), tedy celá rostlina včetně kořene. Sběru je nejlépe se věnovat během léta, pokud by byl ale sbírán jen kořen, je dobré vydržet až do podzimu.Droga obsahuje třísloviny, flavonoidy, trochu alkaloidů, minerální látky, silici, pryskyřici, glykosid scabiosid aj.Štětka se užívá zejména při revmatismu, působí také močopudně, ve formě obkladů se osvědčila na rozpraskanou pokožku, rty, prsní bradavky i na některé ekzémy, jako pomocného léku ji lze použít při rakovině kůže (užívá se zevně) nebo rakovině trávícího ústrojí (podává se vnitřně), dříve se uplatňovala i při plicní tuberkulóze, při dně nebo na žaludeční a dvanácterníkové vředy.Pro vnitřní aplikaci se podává nejčastěji ve formě odvaru.
    Komentář k článku Prunus padus - střemcha obecná:Omlouvam se bude to bez diakritiky.Jeste jsem to neskousel, ale vsadim se, ze udelat si ze stremchy takove kamase, urcite by to klistata odpuzovalo. U nas v blizkosti stareho mlyna je tretina stromu stremcha. A to ze pozemek zapleveli, to je dobre. ... [přečíst celé, komentovat]
    Štětky doufám budou mít podobné účinky. Taky je od sebe nerozpoznám. Storl dokonce tvrdí, že jeden člověk si spletl štětku s bodlákem a vyléčil si boreliózu jím. Jsou to podobné druhy.
    po dlouhé době jsem se přihásila, abych zjistila, zda někdo zde náhodou neví o nalezišti těchto dvou bylin. Štětku potřebuji jednoletou (tzn. nevykvetnou, jen tu růžici s kořenem).
    Komentář k článku Iris domestica - angínovník čínský:Dobrý den,dočetl jsem se, že angínovník umí dezinfikovat ústní dutinu a krk a uvolňovat hleny, vyzkoušel jsem a super.Díky za tip[url]https://www.bylinkovo.cz/anginovnik-cinsky-pomuze-pri-angine-i-jinych-problemech/[/url] [komentovat]


Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

    Jakékoliv jiné použití fotografií a textů je možné až po vzájemné dohodě s autorem a zpravidla za úhradu. V případě zájmu o takové použití, prosím, kontaktujte autora.
    Řídila jsem se podle knihy W. - D. Storla -  píše mj., že štětky je potřeba užívat až 3 lžíce tinktury denně a kombinovat s dalšími  jako je právě křídlatka (tu zmiňuje na 1. místě i Bühner a hlavně termoterapií (saunou) a dietou či půstem. Nejlépe 3-4 měsíce a pak ještě pokračovat až dva roky každý měsíc několik dní. Alternativa by prý byla guajaková pryskyřice, ale ta se dnes nedá sehnat v ideální kvalitě, jaká je potřeba.
    Ahoj, díky za info. Daleko to je, to je pravda, ale v případě nouze bych se domístila. Byla bys prosím tak hodná a podívala se, jestli se tam někde povaluje i ta jednoletá štětka?
    Komentář k článku Symphoricarpos albus - pámelník bílý:Pámelník NENÍ jedovatý. Je pouze jedovatý při předávkování, jak je správně uvedeno v článku. Nevěřte Wikipedii (a jiným Systémáckým bludům), kde mají za cíl vás pouze vyděsit. Jinak k těm ptáčkům: Běžně ho konzumují, ... [přečíst celé, komentovat]

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00