Jak na věc


šífr svobodné heřmanice

SDRUŽENÍ POTÁPĚČŮ LOMU ŠÍFR VE SVOBODNÝCH HEŘMANICÍCH

    Zatopený lom Šífr dosahuje délky asi 500 m, šířka je 30 až 70 m a maximální hloubka činí necelých 36 m. Z jedné strany spadají břehy lomu k vodní hladině poměrně pozvolna, z druhé strany jsou velice strmé.
    Šífr (též Šífry) je zatopený břidlicový lom u obce Svobodné Heřmanice, který dnes slouží jako přírodní koupaliště. Díky své rozloze, hloubce a neuvěřitelně čisté vodě (viditelnost až 20 m) je oblíbenou potápěčskou lokalitou v rámci celé ČR. Pod hladinou na potápěče navíc čekají četné artefakty, připomínající dávnou těžbu a další předměty, které sem potápěči umístili pro zpestření ponorů, např. truhla s pokladem, mořská panna, potápěč v kleci a mnohé další.
    ● Potápění s umělými dýchacími směsmi (nitrox, trimix aj.), s kyslíkem, s regeneračními dýchacími přístroji (rebreathery), sólo ponory, potápění s celoobličejovými maskami, s podvodními skútry a další specifické aktivity jsou povoleny pouze potápěčům, kteří jsou k těmto činnostem vycvičeni, nebo s nimi dokonale obeznámeni.


iTRAS - Váš spolehlivý průvodce na cestách

    Od železné lávky u vstupu do vody je vyvázána šňůra, která potápěče provází po největších atrakcích lomu, jež jsou umístěny v různých hloubkách. V 17 metrech je na řetězech ukotvena ponorná kabina Permon - velký keson s lehátkem - který dříve sloužil pro studium dlouhodobého pobytu lidí pod hladinou. Od kesonu vodící šňůra pokračuje kolem vraku auta, truhly s pokladem a pumpy ke kamennému valu, za nímž je nejhlubší část lomu. Tady je možné nahlédnout do asi metr hluboké studny, za níž se nachází nejvzdálenější atrakce lomu - telegrafní sloup ověšený vším možným. Z dalších předmětů lze v lomu mj. vidět: dva pomníčky utonulých potápěčů, rádio, skupinu stromů, kompasovou ocelovou růžici, vanu, umyvadlo, zbytky těžebních vozíků, autobusovou zastávku, psací stroj, dřevěný žebřík, mořskou pannu, potápěče v kleci, ocelové koše a další.
    Těžba břidlice na Šífru započala pravděpodobně již kolem roku 1775. Během první světové války těžba ustala, ale po skončení války byla opět obnovena. Ovšem pouze v omezeném objemu, protože díky rozpadu Rakousko-uherské monarchie se zmenšilo odbytiště zpracovávané břidlice. Za druhé světové války byla těžba břidlice znovu zastavena a obnovena až po roce 1945. Postupně docházelo k zaplavování lomové jámy a opětovnému úpadku těžby.
    Lom Šífr je pro svoji rozlohu, hloubku, strukturu a čistotu vody natolik atraktivní, že se stal oblíbeným cílem potápěčů z celé ČR, ale i z nedalekého Polska. V oblasti bylo založeno občanské sdružení Šífr, které sdružuje zájemce o sportovní potápění v zatopeném lomu. V roce 2007 bylo v lomu instalováno kovové molo s dekompresní plošinou pro potápěče.


Výpis z obchodního rejstříku Šifr, s.r.o. "v likvidaci"

    Podmínky pro potápění ve sladkovodních jezerech se často velmi podstatně liší od podmínek v moři, zejména teplotou vody a viditelností. Majitel i provozovatel břidlicového lomu ve Svobodných Heřmanicích proto důrazně upozorňují zájemce o potápěčskou činnost na této lokalitě, aby uvedené odlišnosti respektovali a ve zvýšené míře dbali o svou bezpečnost.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00