Jak na věc


ředitel zvláštní školy v hostinné dnes

Ostravská verze severské komedie Kdo je tady ředitel? svým hereckým obsazením překonává filmovou předlohu

    Iniciátorem zápletky je šéf IT firmy v Dánsku, který zaměstnancům namlouvá, že hlavní ředitel (či podle překladu dánského titulu filmu ŘEDITEL VŠEHO) sídlí v Americe. Na tohoto fiktivního ředitele, jehož šest pracovníků zná jen z e-mailů, vše alibisticky svádí. Když chce firmu za zády ostatních prodat, najme si herce, který má onoho ředitele představovat. Situace se mu však začne vymykat z rukou. Herec trpí chorobnou fixací na absurdní drama, jeho úloha ve firmě se prozradí, objeví se bývalá manželka a přitom musí čelit šéfovi, zaměstnancům a islandskému kupci...
    Ale začneme hezky popořádku. Inscenace Kdo je tady ředitel? má velmi jednoduchou zápletku – máme zde manipulativního ředitele firmy, který před zaměstnanci jako ředitel nevystupuje, aby ho nenapadali a měli ho rádi. Najme si proto herce, aby roli ředitele sehrál. Nicméně jak už sami tušíte, bez komplikací a zápletek by hra skončila po dvou minutách. A tak po dobu více než dvou hodin jsou diváci svědky počátečního zauzlení herce Kristoffera, který hraje Velkého ředitele Svena E., a finálního rozuzlení, které dosavadní bizarnost ještě posílí.
    Zpočátku přehnaná teatrálnost herce Kristoffera s hereckou pomocí Lukáše Melníka vás postupně přestane otravovat a přistoupíte-li na jeho hru, bude vás bavit svou dokonalou mimikou. O tu v inscenaci plné zápletek není nouze. Strečink obličejových svalů se šíří jako lavina již s prvním problémem.


Bláznivá komedie se točí (nejen) kolem otázky „Kdo je tady ředitel?“

    Film KDO JE TADY ŘEDITEL? byl nejednoznačně přijat kvůli experimentování s formou (režisér záběry náhodně vybral a přestavěl počítačem) i pojetím (fikci střídá odstup, situační komedií prolíná ironie a satira). Divadelní adaptace volí odlišný přístup, dramaticky ucelené scény běží ve (zpočátku až příliš) zvolněném tempu bláznivé komedie, která je o polovinu delší než film. Zvolený styl si vyžádal výrazné kontrastní akcentování figur. Na jedné straně stojí zaměstnanci firmy a na té druhé aktéři účastní v rozehrané intrice. Úlisný a vypočítavý šéf Ravn manipuluje hysterickým a dezorientovaným hercem Kristofferem, proti nim stojí arogantní islandský podnikatel Finnur s právní zástupkyní Kisser a tlumočnicí.
    S druhou premiérou sezóny se k Bezručům vrátí slavný dánský filmový režisér Lars von Trier – tentokrát překvapivě s komedií. V režii Janky Ryšánek Schmiedtové uvedeme divadelní adaptaci jeho filmu Kdo je tady ředitel? Zápletka úspěšné komedie je v podstatě jednoduchá – ředitel jedné firmy chce být se svými podřízenými zadobře, a tak se vydává za řadového zaměstnance. Všechna nepopulární rozhodnutí tak může svádět na smyšleného ředitele, kterého nikdo nikdy neviděl. Když je však přítomnost ředitele ve firmě najednou opravdu potřeba, začne ta pravá švanda – nedorozumění, záměny a bizarní situace. A možná přijde i Islanďan!
    Scéna Jaroslava Čermáka trochu připomíná kanceláře 90. let. Víceméně neurazí, ale ani inscenaci jinak zvlášť neposouvá nad rámec možností. Místy až zbytečně zaplněná scéna se mohla více inspirovat filmařským manifestem Dogma 95 a minimalizovat kulisy, které nemají využití.


fotografie v tiskové kvalitě najdete v sekci média pro média

    Režie Janky Ryšánek Schmiedtové, která si přizvala ke spolupráci dramaturgyni Kateřinu Menclerovou, dodala inscenaci tempo klapající v rytmu psaní na stroji. Obešla bych se sice bez salvy sprostých slov, ale kompenzace v podobě základní lekce z islandštiny stála za vyslechnutí mnoha peprných výrazů. Za velké plus považuji spolupráci s Vladivojnou La Chia, jejíž hudební produkce rozproudila elektronický svět správnou dávkou energie, aniž by se nad samotnou inscenaci povyšovala.
    Dramatický potenciál scénáře filmu KDO JE TADY ŘEDITEL?, jehož tvůrcem je experimentátor a provokatér Lars von Trier, vycítila a pro divadlo jej adaptovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová s dramaturgyní Kateřinou Menclerovou. Přitom ironické či satirické ladění filmu o intrice v prostředí dánské IT firmy posunuly do stylu bláznivé komedie. Premiéra inscenace se uskutečnila v Divadle Petra Bezruče 24. listopadu.
    Divadlo Petra Bezruče má v tuto chvíli druhou premiéru sezóny za sebou. Hledání ředitele dopadlo na výbornou. Nevtíravý humor, nadčasovost a důraz na hereckou složku, která v ruku v ruce s textem dostává inscenaci do správného tempa, to vše vytváří z představení komedii bezručovského typu. Ačkoli sem doplula ze severních vod, chladnými vás nenechá, úsměvu se nevyhnete a pokud se nebudete chtít zamyslet nad kybernetickou anonymitou, určitě se alespoň dobře pobavíte.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00