Jak na věc


žlučové mýdlo teta drogerie

Kdy navštívit lékaře s žlučovými kameny

    Jak to, že mám zánět žlučníku a přitom nemám zjištěné žlučníkové kameny?Odvodné žlučové cesty nemusí ucpat pouze kámen, ale třeba jen žlučové bláto (jakási hodně hustá žluč) nebo mohou být zvenčí stlačeny například zvětšenou slinivkou břišní.
    Žlučník je vakovitá nádržka na žluč, umístěná na spodní straně jater v malé prohlubni. Funkcí žlučníku je skladování a koncentrace žluči produkované v játrech. Žluč je vylučována po jídle na pokyn nervů. Podílí se na trávení a vstřebávání tuků, a spolu se šťávou slinivky břišní neutralizuje žaludeční trávicí šťávy. Tím chrání střevo před poškozením.
    Jsem diabetička a vlivem cukrovky mám postižené nervy- neuropatii. Byla jsem upozorněna na riziko vzniku žlučníkových kamenů.Je to tak, cukrovka i neuropatie jsou rizikovými faktory vzniku žlučových kamenů- neuropatie je totiž příčinou pomalejšího vylučování žluče a nižší pohyblivosti stěny žlučníku, kde se tak kameny snadno vytvoří. A u nemocných s cukrovkou dochází daleko častěji k akutnímu zánětu než u nediabetiků a také mají daleko více komplikací- abscesy, perforace atd.


Příčiny onemocnění žlučovými kameny

    Nikoli, takzvaný "němý" žlučník se neoperuje. Tento názor je podložen výsledky srovnání operačního rizika s rizikem vzniku rakoviny žlučníku. K operaci se přistupuje teprve při výskytu bolestí.
    Jakmile se vyskytnou potíže, bývá žlučník většinou úplně odstraněn. Asi u 25% všech pacientů jednou k bolestem dojde - ti by se měli odstranění kamenů podrobit co nejdříve.
    Nejzávažnější je kolika, často po požití tučného jídla - typicky o svátcích, např. o Vánocích - jež o sobě dává vědět záchvaty silných bolestí v horní oblasti břicha. Bolesti přitom mohou vystřelovat až do zad nebo do pravého ramene.


Příčiny/Rizikové faktory

    To může být provedeno konzervativním způsobem prostřednictvím medikamentózního rozpuštění kamenů (litolýza) nebo jejich rozdrcením pomocí rázové ultrazvukové vlny (ESWL litotripse), anebo operativně (laparoskopická cholecystektomie). Operace je prováděna běžně, nejde o komplikovaý výkon. Po operaci na kůži břicha zůstávají pouze čtyři malé jizvy. Vzácněji - pouze vyskytnou-li se komplikace - se sahá k dříve obvyklé operační metodě, k cholecystektomii, při níž je žlučník chirurgicky odstraněn. Která z metod se hodí nejlépe, o tom rozhodne ošetřující lékař. Nevýhodou neoperativní léčby jsou časté recidivy.
    dobry den uz toho mam plne zuby kazdy tyden jsi beru dovolenou na dva dny trapi me velke bolesti celeho bricha na leve i prave strane me porad picha citim jak kdybi nekdo do me nalil beton a ten zacal tvrdnout pred 14dni jsem mel strasne krece ty trvali cely den no ated me to chytlo zase jemi na zvraqceni a boli me naleve strane pod zebry nevim co delat neni to prijemne jestli mozno odpoved na krtecek1983@seznam.cz dekuji
    Kaménky ve žlučníku mi byly zjištěny po porodu. Souvisí to nějak spolu?Ano, těhotenství je rizikovým faktorem. Vysoké hladiny těhotenských hormonů totiž způsobují pomalejší pohyblivost žlučníku, ve kterém se tak snáze tvoří kameny.
    Zatímco o kaméncích ve žlučníku nemusíte řadu let vědět, tak akutní zánět žlučníku jistě nepřehlédnete. Je to častá, velmi bolestivá, ale celkem dobře řešitelná náhlá příhoda břišní. Pokud vznikne u nemocných v kritickém stavu, bývá prognóza mnohem horší.


Doplňující informace k žlučovým kamenům

    Na ultrazvuku břicha mi byl zjištěn svráštělý žlučník. Co to znamená?Je to nález typický pro chronický zánět při dlouho přítomných žlučníkových kamenech.
    V zásadě můžete jíst, co chcete. Protože jste však zřejmě měl/a žlučové kameny, měl/a byste dbát na hladinu tuku v krvi. K tomu patří pravidelné kontroly u lékaře a zvýšená opatrnost při výběru stravy. Příznivě působí nenasycené mastné kyseliny, jaké se nacházejí např. v olivovém oleji a mořských rybách.
    Dobrý den nedávno sem měla takový problém strašně mě bolel žaludek a šlo my to až pod levou a pravou stranu podžebří.nemohla sem chodit bylo my na zvracení nakonec sem teda zvracela a motala se my hlava .bylo my opravdu zle tak sem se chtěla zeptat jestli by to mohl zlobit žlučník.tenhle stav sem už měla asi 4krát ale ted to bylo opravdu silné.Děkuji za odpoved.Jestli mužete poslat odpoved na e-mail na AAmbrousek@seznam.cz


Vhodné potravinové doplňky při žlučových kamenech

    Pokud žlučový kámen putuje, může se zaseknout v některém zúžení, čímž zamezuje odtoku žluči ze žlučníku, a zároveň nedovoluje „jaterní“ žluči natéct do žlučníku. Žluč z jater potom teče přímo do tenkého střeva. U jater toto hromadění (městnání) může vyvolat žloutenku, u žlučníku zánět a protržení jeho stěny. Zaseknutí kamínku ve vyústění žlučovodu a vývodu slinivky (pokud je společné) do tenkého střeva. V trávicí šťávě jsou látky používané v tenkém střevě k trávení a rozkládání živin. Pokud se tyto látky hromadí ve vývodech, mohou poškodit vývody, žlučník, játra i samotnou slinivku a vyvolat tak jejich zánět.
    Kromě osob, charakterizovaných pravidlem „5 F", může být výskyt žlučových kamenů ovlivněn také rodinnými předpoklady. Často žlučovými kameny trpěla již matka nebo babička.
    Žluč se tvoří v játrech a do střeva je odváděna žlučovodem. Ve střevě se žluč podílí na trávení tučné potravy. Jako rezervoár žluče slouží žlučník, který se nachází na spodní straně jater. Uskladňuje žluč a v případě potřeby ji dodává do dvanácterníku. Žlučové kameny vznikají tehdy, když se složení žluči nenachází v ideální rovnováze. K předpokladům jejich vzniku patří těhotenství, užívání antikoncepčních pilulek, cukrovka (diabetes mellitus), tučná strava a obezita. Žlučové kameny bývají rozdělovány na častěji se vyskytující cholesterolové kameny (asi v 80% případů se žlučové kameny skládají z kombinace cholesterolu, žlučového barviva a vápna) a na vzácnější kameny pigmentové.


Rozpoznání/Vyšetření

    Přítomnost žlučových kamenů se může, avšak nemusí projevit bolestmi. Na rentgenovém snímku jsou vidět pouze zvápenatělé kameny: většina kamenů (cca. 75%) však zvápenatělých není a nelze je tak na retgenovém snímku spatřit. Výhodnou alternativou je proto sonografie (vyšetření ultrazvukem), s jejíž pomocí je možné přítomnost kamenů v žlučníku a někdy i ve žlučovodu potvrdit. Pokud se uvažuje o chirurgickém zákroku, provádějí se i další vyšetření žlučníku, žlučových cest i pankreatu (slinivky břišní) pomocí cholangiogafie.
    Obecnými příznaky jsou: pocit sytosti, nadýmání, nevolnost, zvracení, nadměrné pocení, aj. Mezi další příznaky patří svědění, světlá stolice a tmavá moč.
    Proč je po zánětu žlučníku nutná operace a jeho odstranění, když už žádné obtíže nemám?Po akutním zánětu žlučníku dochází k poškození jeho stěny, stěny žlučových cest a vzniká vleklý chronický zánět. Ten Vás sice nebude trvale obtěžovat, ale občas se „žlučníkové“ obtíže dostaví a je i riziko, že se bude akutní zánět opakovat. Proto se doporučuje žlučník operačně odstranit.
    Pacienti, u nichž se nevyskytují komplikace, většinou nebývají léčeni. Poněvadž je častou příčinou žlučových kamenů zvýšený obsah tuku v krvi, mělo by být podle okolností pravidelně prováděno biochemické vyšetření krve a kontrolována dieta. Příznivě působí nenasycené mastné kyseliny, které se nacházejí např. v olivovém oleji, a které by měly být při nákupu nízkotučných produktů upřednostňovány.


Jak se léčí Žlučové kameny potravinovými doplňky

    Vznik žlučových kamenů je podmíněn výskytem chorobných změn v játrech a žlučníku. Těm často přispívá špatná životospráva – nadměrný příjem cholesterolu, tuků, vápníku, naopak málo hořčíku a vlákniny, nesprávný pitný režim a stres. Negativní vliv má také obezita, prudké zhubnutí, některé užívané léky nebo nemoci. Také v těhotenství je zvýšené riziko vzniku žlučových kamenů, protože díky zvýšené hladině progesteronu dochází ke zhoršenému vyprazdňování žlučníku.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00